Hongkong, Ukraina i ochrona Obamy. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Protesty w Hongkongu, sekrety Secret Service, życie polskich weteranów wojny w Afganistanie i polityka Kopacz wobec Ukrainy - na weekend w TVN24 Biznes i Świat zapraszają Magda Ogórek i Michał Sznajder. Gośćmi TVN24 Biznes i Świat będą wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski oraz szef BBN gen. Stanisław Koziej.

Protesty w Hongkongu

Kiedy władze w Pekinie świętują 65 lat Chińskiej Republiki Ludowej, w Honkgkongu trwa „parasolkowa rewolucja”. Jej uczestnicy chcą zachowania dotychczasowej autonomii. Sprzeciwiają się planom Pekinu, by w wyborach w Hongkongu w 2017 roku mogli kandydować wyłącznie kandydaci zaakceptowani przez partię. Stojący na czele protestu studenci przyjęli ofertę lokalnego rządu i zgadzają się na rozmowy o reformach demokratycznych, zapowiadają jednak kontynuowanie demonstracji. Jak zakończą się protesty? Czy potwierdzą się obawy o krwawe rozwiązanie konfliktu? W sobotę w południe Michał Sznajder porozmawia o tym z Arturem Gardziukiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z kolei w niedzielę o 17:40 gościem TVN24 Biznes i Świat będzie prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Studiów Polska-Azja. Po spektakularnej, ale tragicznej w skutkach erupcji wulkanu Ontake spytamy, czy po niej będą kolejne. Naukowcy straszą katastrofalnym wybuchem Fudżi - najwyższego wulkanu Japonii. Do dużych erupcji dochodzi także bliżej nas. Dymi i pluje lawą wulkan Bardarbunga na Islandii. Czy zagrożenie ze strony natury można przewidzieć? Jak się przed nim uchronić? Dramatyczne zdjęcia będą towarzyszyć rozmowie z prof. Markiem Lewandowskim z Instytutu Geofizyki PAN.

"Nie trzeba chojraczyć"

Premier Ewa Kopacz zapowiadała w expose pragmatyczną politykę wobec Ukrainy. W TVN24 pani premier mówiła nawet, że „nie trzeba chojraczyć”. Jak zmienią się relacje z naszym sąsiadem? Jak wspierać Ukrainę i jakie wyzwania czekają przez najbliższe miesiące polską dyplomację?Więcej na ten temat w sobotę o 13:20. Gościem TVN24 Biznes i Świat będzie wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski.

Izrael kontra dżihadyści

W sobotę będziemy też gościć Szewacha Weissa, byłego przewodniczącego Knesetu i byłego ambasadora Izraela w Polsce. Okazją – zbliżająca się wizyta prezydenta w naszym kraju. Polska będzie pierwszym państwem, jakie odwiedzi Reuven Riwlin. Okazją - otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Jak obecnie wyglądają relacje między naszymi krajami? Jak w kontekście zakupów polskiej armii rozwinie się współpraca wojskowa z Izraelem? Co dalej z rozejmem na Bliskim Wschodzie i jak Izrael poradzi sobie z sąsiedztwem dżihadystów z Państwa Islamskiego? O tym wszystkim już o 13:20.

Czy NATO w świetle ostatnich sporów o zdolność do szybkiej reakcji jest w stanie odeprzeć ewentualny atak ze wschodu? Co zmieni wizyta sekretarze generalnego Sojuszu w Polsce? Zapytamy gen. Stanisława Kozieja, szefa BBN.

O 18:00 – po serii wpadek słynnej Secret Service spytamy, jak dobrze pilnuje się amerykańskiego prezydenta? Szefowa Secret Service Julia Pearson zrezygnowała ze stanowiska. 16 września w Atlancie do windy którą jechał prezydent USA, wsiadł z nim uzbrojony mężczyzna, w przeszłości trzykrotnie karany za napaść - pisze środowy "Washington Post”. Do incydentu doszło 16 września. 19 września inny mężczyzna dostał się do wnętrza Białego Domu. Był uzbrojony w nóż. Co się dzieje w jednej z najsłynniejszych służb świata? Czemu zalicza ostatnio tyle wpadek? I jak chronić najważniejsze osoby w państwie? Spytamy Jarosława Kaczyńskiego, byłego funkcjonariusza BOR oraz prof. Bohdana Szklarskiego, politologa i amerykanistę z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Wsparcie dla weteranów

Niedziela na naszej antenie to między innymi pytanie o polskich weteranów zagranicznych misji wojskowych. Po raz pierwszy bowiem jeden z nich stał się bohaterem expose nowej premier. Podpułkownik Leszek Stępień, kiedyś ranny w Afganistanie, dziś kieruje Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, którego rychłe otwarcie zapowiedziała szefowa rządu. Jak państwo wspiera weteranów? Jak weteranów traktuje się w innych krajach? I ile mamy jeszcze do nadrobienia? Gościem Michała Sznajdera będzie Tomasz Kloc – starszy chorąży w stanie spoczynku, jeden z grona pierwszych trzech weteranów odznaczonych wojskową odznaką „Za rany i kontuzje”, kawaler Orderu Krzyża Wojskowego i prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. O 11:30 będziemy na Ukrainie. Nie ma dnia bez ofiar – choć teoretycznie obowiązuje zawieszenie broni. Według władz w Kijowie, strzelają separatyści. Tymczasem w Donbasie wciąż są także rosyjskie siły specjalne, a według NATO przy granicy z Ukrainą stacjonuje 20 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Rosja ostrzega też, że w razie powtórki „scenariusza ukraińskiego” będzie bronić swoich obywateli w Naddniestrzu. O „zamrożonym konflikcie” i obozach koncentracyjnych, jakie według władz w Kijowie utworzyli separatyści, opowiedzą dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz Polskiego Radia.

Samochody jutra

O 14:40 - Najnowsze modele samochodów i technologie jutra. W Paryżu ruszył właśnie tegoroczny Motor Show. Jedna z największych międzynarodowych imprez będzie trwała przez ponad dwa tygodnie. Dominujący trend, widoczny nawet w segmencie super samochodów to silniki hybrydowe. Lamborghini pokazało model rozpędzający się do setki w 3 sekundy i spalający tylko 4 litry benzyny. Infiniti chwali się super oszczędną limuzyną. Ale jest też coś dla zwykłych ludzi - Skoda pokazała nową Fabię, a Fiat - powiększony model 500. Toż po powrocie Paryża wrażeniami podzieli się z Państwem Marcin Orzepiński z TVN Turbo. O 18:00 spytamy, czy Polska zostawia Ukrainę samą sobie. Premier Ewa Kopacz zapowiada „pragmatyczną politykę” wobec naszego sąsiada. Zapowiada, że polskie wsparcie, przynajmniej na razie, pozostaje wyłącznie w sferze budowania demokracji i wspomagania ukraińskiej gospodarki. „Nie stać nas na to, żeby chojraczyć” – mówi Ewa Kopacz w TVN24. Jak zmienią się relacje z naszym sąsiadem? Jak wspierać Ukrainę i jakie wyzwania czekają przez najbliższe miesiące polską dyplomację? Więcej na ten temat jutro o 13:20. Gościem TVN24 Biznes i Świat będzie wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Więcej na ten temat także w rozmowie z dr Kazimierzem Wóycickim ze Studium Europy Wschodniej UW, komentatora TVN24 Biznes i Świat.

„Atlas Świata”

W sobotę o 11:15 – „Atlas Świata”. Magdalena Ogórek podsumuje i skomentuje mijający tydzień ze swoimi gośćmi: Markiem Ostrowskim z „Polityki”, prof. Klausem Bachmannem, Grzegorzem Cydejko z „Forbesa” i Ignacym Niemczyckim z „Polityka Insight”.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział na antenie TVN24 w programie "Fakty po Faktach" prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl

- Kolejny przelew środków zapisanych w KPO może trafić na polskie konto już w grudniu - donosi z Brukseli Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS. Dziś wniosek złożony przez Polskę we wrześniu przeszedł kolejny etap. Nad Wisłę trafić ma w ramach drugiej transzy 9,5 miliarda euro.

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

Źródło:
TVN24, PAP

Sejm uchwalił we wtorek zmiany ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. Jak mówił w czasie prac sejmowych wiceminister finansów Jarosław Neneman, dotychczasowe przepisy były niejasne i nie pasowały do rzeczywistości.

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Zmiany w podatkach uchwalone. Ma być jaśniej

Źródło:
PAP

Po dobrym otwarciu wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie doszło do załamania nastrojów. Większość spółek traci na wartości, a największe spadki dotyczą banków oraz spółek paliwowych. Nagłe osłabienie zbiegło się z informacjami o zatwierdzeniu przez Rosję nowej doktryny nuklearnej.

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Czerwono na giełdzie. Najsłabsze banki i spółki paliwowe

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W październiku 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 20 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy podkreślają, że już tylko w siedmiu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Dobre wiadomości ze sklepów. Koszyk zakupowy nieco tańszy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młodzież ma zbyt łatwy dostęp do wszystkich produktów nikotynowych, takich jak e-papierosy i podgrzewacze tytoniu - wynika z opublikowanych we wtorek badań. Co ciekawe, młodzież częściej aniżeli rodzice ocenia dostęp tych produktów jako "zbyt łatwy".

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Kupują jednorazówki, podgrzewacze, saszetki. Młodzi o dostępie do nikotyny: zbyt łatwy

Źródło:
PAP

Dwa z pięciu bloków w dwóch fińskich elektrowniach atomowych pozostają odłączone z powodu awarii – podali we wtorek operatorzy obu obiektów. Żadna z awarii - jak zapewnili ich operatorzy - nie wpływa na bezpieczeństwo radiacyjne.

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Awarie dwóch reaktorów atomowych

Źródło:
PAP

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl zaproponuje klientom ugody gwarantujące zwrot 100 procent powierzonych środków w uzgodnionym terminie plus ustawowe odsetki - poinformowała we wtorek firma. Dodała, że jest to propozycja dla osób "poszukujących dodatkowego zabezpieczenia".

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Cinkciarz ma propozycję dla klientów

Źródło:
PAP

Amica podpisała ze Związkiem Zawodowym Pracowników porozumienie w sprawie zwolnień grupowych - poinformowała spółka w komunikacie. Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe obejmą 39 pracowników spółki.

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Źródło:
PAP

We wtorek trzech pracowników fabryki Hyundaia udusiło się w trakcie przeprowadzania testu wydajności jednego z pojazdów. Do zdarzenia doszło w południowokoreańskim mieście Ulsan. Służby badają okoliczności wypadku.

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP