Hongkong, Ukraina i ochrona Obamy. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Protesty w Hongkongu, sekrety Secret Service, życie polskich weteranów wojny w Afganistanie i polityka Kopacz wobec Ukrainy - na weekend w TVN24 Biznes i Świat zapraszają Magda Ogórek i Michał Sznajder. Gośćmi TVN24 Biznes i Świat będą wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski oraz szef BBN gen. Stanisław Koziej.

Protesty w Hongkongu

Kiedy władze w Pekinie świętują 65 lat Chińskiej Republiki Ludowej, w Honkgkongu trwa „parasolkowa rewolucja”. Jej uczestnicy chcą zachowania dotychczasowej autonomii. Sprzeciwiają się planom Pekinu, by w wyborach w Hongkongu w 2017 roku mogli kandydować wyłącznie kandydaci zaakceptowani przez partię. Stojący na czele protestu studenci przyjęli ofertę lokalnego rządu i zgadzają się na rozmowy o reformach demokratycznych, zapowiadają jednak kontynuowanie demonstracji. Jak zakończą się protesty? Czy potwierdzą się obawy o krwawe rozwiązanie konfliktu? W sobotę w południe Michał Sznajder porozmawia o tym z Arturem Gardziukiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z kolei w niedzielę o 17:40 gościem TVN24 Biznes i Świat będzie prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Studiów Polska-Azja. Po spektakularnej, ale tragicznej w skutkach erupcji wulkanu Ontake spytamy, czy po niej będą kolejne. Naukowcy straszą katastrofalnym wybuchem Fudżi - najwyższego wulkanu Japonii. Do dużych erupcji dochodzi także bliżej nas. Dymi i pluje lawą wulkan Bardarbunga na Islandii. Czy zagrożenie ze strony natury można przewidzieć? Jak się przed nim uchronić? Dramatyczne zdjęcia będą towarzyszyć rozmowie z prof. Markiem Lewandowskim z Instytutu Geofizyki PAN.

"Nie trzeba chojraczyć"

Premier Ewa Kopacz zapowiadała w expose pragmatyczną politykę wobec Ukrainy. W TVN24 pani premier mówiła nawet, że „nie trzeba chojraczyć”. Jak zmienią się relacje z naszym sąsiadem? Jak wspierać Ukrainę i jakie wyzwania czekają przez najbliższe miesiące polską dyplomację?Więcej na ten temat w sobotę o 13:20. Gościem TVN24 Biznes i Świat będzie wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski.

Izrael kontra dżihadyści

W sobotę będziemy też gościć Szewacha Weissa, byłego przewodniczącego Knesetu i byłego ambasadora Izraela w Polsce. Okazją – zbliżająca się wizyta prezydenta w naszym kraju. Polska będzie pierwszym państwem, jakie odwiedzi Reuven Riwlin. Okazją - otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Jak obecnie wyglądają relacje między naszymi krajami? Jak w kontekście zakupów polskiej armii rozwinie się współpraca wojskowa z Izraelem? Co dalej z rozejmem na Bliskim Wschodzie i jak Izrael poradzi sobie z sąsiedztwem dżihadystów z Państwa Islamskiego? O tym wszystkim już o 13:20.

Czy NATO w świetle ostatnich sporów o zdolność do szybkiej reakcji jest w stanie odeprzeć ewentualny atak ze wschodu? Co zmieni wizyta sekretarze generalnego Sojuszu w Polsce? Zapytamy gen. Stanisława Kozieja, szefa BBN.

O 18:00 – po serii wpadek słynnej Secret Service spytamy, jak dobrze pilnuje się amerykańskiego prezydenta? Szefowa Secret Service Julia Pearson zrezygnowała ze stanowiska. 16 września w Atlancie do windy którą jechał prezydent USA, wsiadł z nim uzbrojony mężczyzna, w przeszłości trzykrotnie karany za napaść - pisze środowy "Washington Post”. Do incydentu doszło 16 września. 19 września inny mężczyzna dostał się do wnętrza Białego Domu. Był uzbrojony w nóż. Co się dzieje w jednej z najsłynniejszych służb świata? Czemu zalicza ostatnio tyle wpadek? I jak chronić najważniejsze osoby w państwie? Spytamy Jarosława Kaczyńskiego, byłego funkcjonariusza BOR oraz prof. Bohdana Szklarskiego, politologa i amerykanistę z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Wsparcie dla weteranów

Niedziela na naszej antenie to między innymi pytanie o polskich weteranów zagranicznych misji wojskowych. Po raz pierwszy bowiem jeden z nich stał się bohaterem expose nowej premier. Podpułkownik Leszek Stępień, kiedyś ranny w Afganistanie, dziś kieruje Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, którego rychłe otwarcie zapowiedziała szefowa rządu. Jak państwo wspiera weteranów? Jak weteranów traktuje się w innych krajach? I ile mamy jeszcze do nadrobienia? Gościem Michała Sznajdera będzie Tomasz Kloc – starszy chorąży w stanie spoczynku, jeden z grona pierwszych trzech weteranów odznaczonych wojskową odznaką „Za rany i kontuzje”, kawaler Orderu Krzyża Wojskowego i prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. O 11:30 będziemy na Ukrainie. Nie ma dnia bez ofiar – choć teoretycznie obowiązuje zawieszenie broni. Według władz w Kijowie, strzelają separatyści. Tymczasem w Donbasie wciąż są także rosyjskie siły specjalne, a według NATO przy granicy z Ukrainą stacjonuje 20 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Rosja ostrzega też, że w razie powtórki „scenariusza ukraińskiego” będzie bronić swoich obywateli w Naddniestrzu. O „zamrożonym konflikcie” i obozach koncentracyjnych, jakie według władz w Kijowie utworzyli separatyści, opowiedzą dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz Polskiego Radia.

Samochody jutra

O 14:40 - Najnowsze modele samochodów i technologie jutra. W Paryżu ruszył właśnie tegoroczny Motor Show. Jedna z największych międzynarodowych imprez będzie trwała przez ponad dwa tygodnie. Dominujący trend, widoczny nawet w segmencie super samochodów to silniki hybrydowe. Lamborghini pokazało model rozpędzający się do setki w 3 sekundy i spalający tylko 4 litry benzyny. Infiniti chwali się super oszczędną limuzyną. Ale jest też coś dla zwykłych ludzi - Skoda pokazała nową Fabię, a Fiat - powiększony model 500. Toż po powrocie Paryża wrażeniami podzieli się z Państwem Marcin Orzepiński z TVN Turbo. O 18:00 spytamy, czy Polska zostawia Ukrainę samą sobie. Premier Ewa Kopacz zapowiada „pragmatyczną politykę” wobec naszego sąsiada. Zapowiada, że polskie wsparcie, przynajmniej na razie, pozostaje wyłącznie w sferze budowania demokracji i wspomagania ukraińskiej gospodarki. „Nie stać nas na to, żeby chojraczyć” – mówi Ewa Kopacz w TVN24. Jak zmienią się relacje z naszym sąsiadem? Jak wspierać Ukrainę i jakie wyzwania czekają przez najbliższe miesiące polską dyplomację? Więcej na ten temat jutro o 13:20. Gościem TVN24 Biznes i Świat będzie wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Więcej na ten temat także w rozmowie z dr Kazimierzem Wóycickim ze Studium Europy Wschodniej UW, komentatora TVN24 Biznes i Świat.

„Atlas Świata”

W sobotę o 11:15 – „Atlas Świata”. Magdalena Ogórek podsumuje i skomentuje mijający tydzień ze swoimi gośćmi: Markiem Ostrowskim z „Polityki”, prof. Klausem Bachmannem, Grzegorzem Cydejko z „Forbesa” i Ignacym Niemczyckim z „Polityka Insight”.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP