Grecja wymaga wielkiego anulowania długów?

Najnowsze

Aktualizacja:

- Kryzysu zadłużeniowego Grecji nie da się rozwiązać bez umorzenia części długu i to na poziomie, który znacznie przekroczy pułap ustalony latem tego roku - stwierdził minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble. Wyraził też nadzieję, że europejskie instytucje finansowe będą w tej sprawie współpracować z rządami.

W lipcu europejskie banki zgodziły się na dobrowolne spisanie 21 procent greckiego zadłużenia. Schaeuble został zapytany, czy konieczne będzie umorzenie około 50-60 procent długu, czemu nie zaprzeczył.

Wielka naprawa

Niemcy i Francja zapowiedziały, że na szczycie przywódców UE w Brukseli 23 października przedstawią założenia planu rozwiązania greckiego kryzysu. - Szczegóły są obecnie omawiane. Wszystkie nie muszą być gotowe przed szczytem, ale zasady muszą być jasne - zastrzegł Schaeuble.

W innym wywiadzie dla telewizji ZDF Schaeuble powtórzył, że aby uniknąć eskalacji kryzysu niezbędna jest rekapitalizacja banków. - Potrzebujemy lepszej regulacji i lepszej kapitalizacji banków. Tym zajmujemy się w krótkiej perspektywie. Nie każdemu to się spodoba, ale to najlepszy sposób, by zagwarantować, że nie dojdzie do eskalacji kryzysu z powodu załamania systemu bankowego - podkreślił.

Minister tłumaczył, że obecnie "banki nie ufają sobie nawzajem, i dlatego rynek międzybankowy nie działa jak powinien". - Najlepszym sposobem, by się z tym zmierzyć jest rekapitalizacja - wskazał.

Źródło: PAP