Górnicy rozmawiają z premierem. Chcą niższych podatków

Tusk: musimy ochronić polski węgiel przed nieuczciwą konkurencją
Tusk: musimy ochronić polski węgiel przed nieuczciwą konkurencją
tvn24
Tusk: musimy ochronić polski węgiel przed nieuczciwą konkurencjątvn24

W Kancelarii Premiera rozpoczęło się w środę kolejne, piąte już spotkanie Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. W rozmowach uczestniczy też wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.

Związkowcy oczekują, że rozmowy dotyczyć będą m.in. obciążenia branży podatkami i opłatami, a także – szerzej – funkcjonowania całego sektora paliwowo-energetycznego w kontekście obecnych poziomów cen węgla.

W spotkaniu po stronie rządowej, oprócz premiera, uczestniczy wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Kieruje on powołanym w maju międzyresortowym zespołem, który pracuje nad rozwiązaniami mającymi poprawić trudną sytuację branży górnictwa węgla kamiennego.

Kolejne rozmowy

To już piąte spotkanie premiera ze związkowcami w tej kwestii. Ostatnie miało miejsce 5 czerwca w Katowicach. Donald Tusk zapowiedział wówczas, że naprawiając sytuację w górnictwie, rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych polegających na likwidacji nierentownych kopalń.

Szef rządu relacjonował też wówczas, że rządowy zespół przygotował rekomendacje ws. możliwości ograniczania importu węgla, miał się też zastanawiać nad ograniczeniem niekorzystnego importu energii. Innym tematem 5 czerwca była koncepcja utworzeniu sieci państwowych składów węgla.

Związkowcy sygnalizowali wówczas, że nie zdążono poruszyć tematów związanych m.in. z obciążeniami branży. Jak zaznaczył szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, strona społeczna oczekuje m.in. przedyskutowania tego tematu w środę.

- To kwestie obciążeń finansowych, ale też kwestie funkcjonowania w ogóle systemu paliwowo-energetycznego, bo inaczej przy obecnych niskich cenach węgla funkcjonują kopalnie, a inaczej energetyka. Odbiorcy nie odczuli w rachunkach spadku cen paliwa, a spółki energetyczne osiągają w ten sposób gigantyczne zyski, którymi nie zamierzają się dzielić - powiedział w środę Kolorz.

Ważna płynność

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności podkreślił też, że jednym z pilnych problemów jest szybkie odzyskanie płynności finansowej przez branżę. Kolorz powiedział dziennikarzom przed spotkaniem z premierem, że pętla na szyi spółek węglowych się zaciska, dlatego krok do przodu w rozmowach z rządem jest potrzebny. Dodał, że przede wszystkim chodzi o poprawę sytuacji finansowej spółek węglowych, a także o to, by beneficjentem zysków energetyki byli też ci, którzy dają wsad, czyli górnictwo.

Jego zdaniem, jeżeli rządowe składy węgla mają wyglądać tak, jak mówiło się na spotkaniu zespołu międzyresortowego, to nie jest to dobry kierunek. Jak mówił, generalnie nie może być tak, że pośrednik, który na Śląsku kupuje tonę węgla za 600 zł, sprzedaje ją w Warszawie za 900 zł, a jego koszty własne są minimalne. Według niego, gdyby pośredników było mniej, cena polskiego grubego węgla byłaby konkurencyjna wobec importowanego z Rosji.

Po ostatnich rozmowach z premierem związkowcy mówili o „umiarkowanym optymizmie”; wstrzymali też przygotowania do planowanej na 16 czerwca demonstracji na ulicach stolicy. We wtorek sygnalizowali, że po sygnałach m.in. ze strony kierownictw spółek węglowych, ich optymizm zaczął maleć i oczekują w środę od premiera „sprostowania spekulacji” narastających wokół przyszłości branży.

Jest źle

Liderzy górniczych central związkowych nawiązywali m.in. do wypowiedzi prezesa Kompanii Węglowej Mirosława Tarasa z 12 czerwca. Taras przekazał wówczas, że sytuacja finansowa KW jest bardzo zła; istnieje realne zagrożenie ogłoszenia upadłości, a kluczowe dla przyszłości firmy mają być najbliższe tygodnie i wypracowanie porozumienia z bankami.

"Możliwym światełkiem w tunelu” nazwał w środę Kolorz zapowiedź prezesa BGK Dariusza Kacprzyka, który na początku czerwca sygnalizował, że Bank Gospodarstwa Krajowego rozważy finansowanie projektów spółek węglowych, ale muszą one wcześniej przygotować plany restrukturyzacyjne uzasadniające sens ekonomiczny inwestycji.

Kacprzyk sygnalizował też, że od BGK oczekuje się, że będą wręcz podpowiadać spółkom jak mają przygotowywać programy restrukturyzacyjne. Kolorz przypomniał m.in., że banki, co do zasady, ostrożnie angażowały się dotąd w inwestycje spółek węglowych.

Węgiel a sprawa Polska. Skąd problemy polskiego górnictwa?
Węgiel a sprawa Polska. Skąd problemy polskiego górnictwa?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP