Kolejna kiepska sesja na warszawskiej giełdzie. Najwięcej traciły małe i średnie spółki, ale w dół poszedł także WIG20. Analitycy spodziewają się, że w piątek rynek powinien się raczej stabilizować, natomiast w przyszłym tygodniu można spodziewać się korekty w górę.
Sesja rozczarowała o tyle, że inwestorzy spodziewali się odreagowania środowych spadków. Ich nadzieje dodatkowo podsyciły lekkie wzrosty WIG20 na początku dnia. Potem jednak nastąpił spadek o 30 punktów i bardzo długo konsolidacja wokół 3270 pkt.
Załamanie nastrojów przyniosła godzina 15, kiedy indeks największych spółek przebił dołki z sierpnia - poziom 3248 pkt. Pod koniec sesji dało się zauważyć "podciągnięcie" rynku w górę, ale WIG20 zakończył dzień na poziomie 3256,55 pkt., czyli 1,72 proc. niższym niż wczoraj.
Sesja była szczególnie nieudana dla średnich spółek. Przecena mWIG40 sięgnęła 4,1 proc. i przebiła dołki z października 2006r.
Na zamknięciu sesji WIG spadł o 2,47% i wyniósł 51.123,31 pkt., a obroty na rynku akcji wyniosły 2,1 mld zł.
Co dalej?
- Jutro raczej wykluczam pogłębienie spadku. Spodziewam się stabilizacji lub nawet lekkiego podbicia - powiedział Mirosław Saj, analityk BM DnB Nord. Zastrzegł jednak, że przebieg sesji będzie zależał od czwartkowego zakończenia notowań w Stanach.
Analityk podkreślił, że nasz rynek po ostatnich spadkach jest mocno wyprzedany, więc należy się spodziewać odbicia w górę. - Sądzę, że w przyszłym tygodniu jest możliwe korekcyjne odbicie w górę na 2-3 sesje - powiedział.
Saj uważa jednak, że mamy już raczej do czynienia z trendem spadkowym, a w 2008 roku indeks WIG20 może zmierzać nawet w kierunku 2.550 pkt.
- Ta słabość rodzimego rynku, znacznie większa niż głównych europejskich parkietów, może mieć swe główne źródła w funduszach inwestycyjnych umarzających jednostki uczestnictwa. Zdecydowane pogorszenie nastrojów na giełdzie w pierwszych dniach 2008 roku, mogło bowiem przynieść nową falę takich umorzeń, zmuszając zarządzających do wyprzedaży akcji - powiedział Marcin Kiepas z X-Trade Brokers.
Źródło: TVN CNBC Biznes, XTB, ISB
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl