General Motors akceptuje "kłopotliwy" raport ws. wyłączników. Powstanie specjalny fundusz

Najnowsze


General Motors zaakceptował wnioski z "brutalnie trudnego i głęboko niepokojącego" raportu ws. wycofania jednego z modeli marki - chevroleta cobalt - podaje BBC News. Powodem był problemu z zapłonem, co miało związek z 13 przypadkami śmierci. Firma poinformowała też, że uruchomi specjalny fundusz kompensacyjny dla ofiar katastrofy i ich rodzin.

Szefowa General Motors Mary Barra powiedziała, że w związku ze sprawą modelu cobalt zwolnionych zostało 15 pracowników, a pięciu, którzy "działali niewłaściwie" zostało ukaranych. Do tej pory firma wycofała z rynku 2,6 mln samochodów z uszkodzonym wyłącznikiem.

Dużo czasu

Producent wiele lat nie zgłaszał wykrytej awarii. I choć mogła być ona związana z 13 zgonami, to prawnicy ofiar mówią o 60 takich przypadkach. Szefowa GM, ogłaszając wyniki raportu, obiecała naprawić "błędy w systemie".

W ubiegłym miesiącu GM zapłacił 35 mln dolarów grzywny za niezgłoszenie problemu z wyłącznikiem w odpowiednik czasie.

Pod koniec marca General Motors poinformowała, że wzywa do warsztatów koleje 971 tys. samochodów swojej produkcji. Łącznie akcja obejmowała j2,6 mln pojazdów. Wśród wycofanych modeli są teraz: Chevrolet Cobalt , Chevrolet HHR , Saturn Ion, Saturn Sky i Pontiac Solstice G5 wyprodukowane w latach 2003-2011.

GM wycofała także przesłane do dystrybutorów na rynku wtórnym części zamienne.

Autor: mn//gry / Źródło: BBC News, tvn24bis.pl