GE może wziąć BPH

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wielkie połączenie na bankowym rynku

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na przejęcie mini-BPH przez GE Money. W BPH znajduje się dziś około 200 placówek pozostałych po wchłonięciu reszty oddziałów przez Peako SA.

W sierpniu 2007 roku GE Money podpisało z włoskim UniCredit porozumienie w sprawie zakupu części BPH, która nie została przejęta przez Pekao. Wcześniej GE otrzymał m.in. zgodę na tę transakcję od Komisji Europejskiej.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Bank BPH ma połączyć się z działającym na polskim rynku GE Money Bank, do czego dojść ma do końca pierwszej połowy 2009 roku. Na początku maja prezes BPH Józef Wancer zapowiadał, że może stać się to szybciej.

W ciągu trzech lat banki te chcą otworzyć co najmniej 200 nowych oddziałów, a za pięć lat mieć 5. pozycję na polskim rynku.

GE deklarował wcześniej, że zainwestuje w 2008 roku około 50 mln USD w rozwój BPH i GE Money Banku.

Sam BPH zapowiadał, że planuje do końca 2008 roku otworzyć 40-50 nowych placówek. Obecnie ma ich ponad 200. GE Money Bank specjalizuje się w rynku kredytów consumer finance.

Bank działa w Polsce od stycznia 2005 roku. Powstał w wyniku połączenia GE Capital Banku i GE Banku Mieszkaniowego.

Amerykanie nie ujawnili jeszcze, czy zachowają w Polsce markę BPH, czy też ją zlikwidują. Za zachowaniem przemawia fakt, że jest ona lepiej znana, niż GE Money.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24