- W II kwartale 2010 r. banki prognozują, że polityka kredytowa dla firm zostanie złagodzona, natomiast utrzymane zostaną zaostrzone kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z badań Narodowego Banku Polskiego "Sytuacja na rynku kredytowym".
Według raportu NBP w I kw. 2010 r. kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw zostały nieznacznie złagodzone - już drugi kwartał z rzędu. Część banków zaostrzyła jednak nieco kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych, przy jednoczesnym spadku pobieranych marż.
- Tendencja do wyraźnego zaostrzania polityki kredytowej utrzymuje się już tylko w segmencie kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych - napisano w analizie.
Firma godna zaufania
W przypadku kredytów dla firm większość banków nie zmieniła warunków ich przyznawania. Banki oceniają, że wzrósł popyt na kredyt ze strony małych i średnich przedsiębiorstw, popyt na kredyty długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw nie zmienił się, a na kredyty krótkoterminowe - spadł.
W II kwartale sytuacja ta może ulec zmianie. - Banki spodziewają się złagodzenia kryteriów przyznawania kredytów i wzrostu popytu na kredyt. Wzrost popytu ma być szczególnie silny dla kredytów krótkoterminowych - wskazuje raport.
Polak pod lupą banku
Opracowanie informuje, że w I kw. br. banki nieznacznie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych, łagodząc przy tym warunki w zakresie marży i wymaganego wkładu własnego. Jednocześnie banki zauważyły wzrost popytu na te kredyty. Z badania wynika, że w II kwartale 2010 r. większość banków nie zamierza zmieniać polityki kredytowej, spodziewając się przy tym wyraźnego wzrostu popytu.
Pierwszy kwartał przyniósł także zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych. Banki zauważyły, że w tym czasie nastąpił spadek popytu na tego rodzaju kredyty. W kolejnym kwartale banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej oraz wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne.
Ankieta została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia 2010 r. wśród 291 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 84 proc.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24