Emilewicz: rząd nie planuje przedłużania tarcz antykryzysowych

Najnowsze

Autor:
dap
Źródło:
PAP
Wicepremier Emilewicz o pomocy dla firmTVN24
wideo 2/3
TVN24Wicepremier Emilewicz o pomocy dla firm

Biorąc pod uwagę brak lockdownu na większą skalę, rząd nie planuje przedłużania programów pomocowych dla firm w ramach tak zwanych tarcz antykryzysowych – powiedziała w środę wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zapytana, czy rząd planuje przedłużenie programów pomocowych dla firm, wicepremier odpowiedziała: - Nie planujemy w tej chwili. Biorąc pod uwagę, że nie mamy lockdownu, nie mamy żadnego sektora, który dziś jest wyłączony w trybie ustawowym. Nie planujemy dziś, nie przygotowujemy przedłużenia tych instrumentów, które działały w kwietniu, maju, czerwcu.

- Dziś mówimy o instrumentach, które będą uruchomieniem środków płynnościowych, ale w inny sposób - czy to za sprawą zamówień publicznych, czy to za sprawą Funduszu Inwestycji Lokalnych, czy też za sprawą ulg podatkowych, jakie przygotowujemy w ramach ulgi na robotyzację i automatyzację - dodała.

Tarcze antykryzysowe

Według Ministerstwa Rozwoju do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej trafiło, według stanu na 4 września, ponad 135 mld zł.

Jak wylicza resort, na wsparcie z tarczy antykryzysowej składają się m.in. zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec-maj 2020 r., odroczenia i rozłożenia na raty składek do ZUS oraz świadczenia postojowe na kwotę 22,31 mld zł.

25,12 mld zł wynoszą dofinansowania na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, dofinansowania wynagrodzeń pracowników z Europejskiego Funduszu Społecznego, mikropożyczki dla przedsiębiorców.

Wartość 60,49 mld zł mają subwencje z Tarczy Finansowej PFR; 27,02 mld zł to zabezpieczenie kredytów BGK, a 62,8 mln zł - wsparcie z ARP.

Autor:dap

Źródło: PAP