Eksport przekroczył 4 bln dolarów. Chiny wyprzedziły USA

Najnowsze

wikipedia.orgChiny twierdzą, że są największą na świecie potęgą handlową.

Wymiana handlowa Chin przekroczyła 4 bln dolarów - wynika z opublikowanych danych celnych za ubiegły rok. Pierwszy raz azjatycki gigant wyprzedził Stany Zjednoczone i zajął pozycję pierwszej potęgi gospodarczej na świecie.

W 2013 roku wymiana handlowa Chin wyniosła 4,16 bln dolarów. To 7,6-procentowy wzrost w porównaniu z 2012 rokiem. Jest to jednak mniej niż wynikało z wcześniejszych zapowiedzi. Rok temu władze w Pekinie twierdziły, że będzie to 8 procent.

Chiński eksport wzrósł w 2013 do 2,21 bln dolarów a import - o 7,3 proc. - do 1,95 bln dolarów. Nadwyżka handlowa zwiększyła się o 12,8 proc. i wyniosła prawie 260 mld dolarów. - Jest prawie potwierdzone, że Chiny w ubiegłym roku po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone i stały się światowym liderem w zakresie handlu towarami - powiedział rzecznik Zarządu Generalnego Ceł, Zheng Yuesheng.

Amerykanie nie potwierdzają

Agencja AFP zauważa, że amerykańskie dane za rok 2013 nie zostały jeszcze opublikowane.

Według Zhenga handel z Unią Europejską, największym partnerem handlowym Chin, wzrósł o 2,1 proc. do 559,1 mld dolarów. Eksport wyniósł 339 mld dolarów, a import 220 mld dolarów. Wymiana handlowa ze Stanami Zjednoczonymi wzrosła o 7,5 proc. do 521 mln dolarów, a z krajami należącymi do Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) - o 10,9 proc. do 443,6 mld dolarów.

Jak pisze agencja Xinhua, eksport, wraz z sprzedażą detaliczną i inwestycjami, był jednym z trzech głównych czynników szybkiego wzrostu gospodarczego Chin.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org