W TVN24 Biznes Świat od rana pomagamy przyszłym emerytom podjąć decyzję, czy zostać w OFE, czy odkładać składki tylko w ZUS. A jeszcze wieczorem wysłuchamy najnowszych komentarzy na temat relacji NATO-Ukraina. Sprawdzimy także, jak toczy się śledztwo w sprawie zaginionego boeinga malezyjskich linii lotniczych i pokażemy, co elektronika ma wspólnego z mundialem.
1 kwietnia otworzyło się tzw. okienko transferowe. Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE. ABC REFORMY - PORADNIK TVN24BIS.PL
Gośćmi TVN24 Biznes i Świat w tym temacie byli m. in. wiceminister finansów Izabela Leszczyna, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki, prezes Polskiej Rady Biznesu Zbigniew Niemczycki i członek Rady Gospodarczej przy premierze Bogusław Grabowski.
Co dalej z Ukrainą?
W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się też wydarzeniom na Ukrainie. W poniedziałek wieczorem w Kijowie doszło do strzelaniny, podczas której ranne zostały trzy osoby w tym zastępca mera miasta. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że ze wschodniej granicy z Ukrainą wycofano część skoncentrowanych tam wojsk rosyjskich.
Putin miał tez mówić, że chce "usunięcia faktycznej blokady Naddniestrza". Czy stanie się ono kolejnym celem Rosji?
Na Ukrainie rosną ceny rosyjskiego gazu. W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy może to wywołać kolejne protesty na ulicach.
We wtorek w sprawie sytuacji na Ukrainie spotykają się też ministrowie spraw zagranicznych państw NATO. Sojusz zawiesił wszelką współpracę z Rosją.
Co w programach "Świat" i "24 godziny"?
Gośćmi programu "Świat" Bartosza Węglarczyka będą: były minister obrony, senator Bogdan Klich oraz dr Henryk Borko z Warszawskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Minister Klich skomentuje najnowsze działania NATO oraz postanowienia Trójkąta Weimarskiego w sprawie Ukrainy, a dr Borko sytuację ukraińskiej gospodarki po podniesieniu przez Rosję cen gazu.
Z kolei w programie "24 godziny" Robert Stanilewicz porozmawia o NATO w kontekście wydarzeń na Ukrainie z Janem Marią Rokitą, komentatorem TVN24 Biznes i Świat. Przedstawi także najnowsze doniesienia na temat śledztwa w sprawie zaginionego boeinga malezyjskich linii lotniczych.
Nie zabraknie przy tym nowinek technologicznych. Przyjrzymy się bliżej technologii "goal-line", która podczas brazylijskiego mundialu rozstrzygnie, czy - w razie wątpliwości - piłka przekroczyła linię bramkową.
Autor: rf, mn//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat