Dworzec Główny w Szczecinie do remontu. Koszt 120 mln zł

Najnowsze

pkpsa.plSzczeciński Dworzec Główny mieści się na Nowym Mieście

Dworzec Szczecin Główny zostanie gruntownie przebudowany. PKP SA ogłosiły przetarg na prace modernizacyjne. Warta ok. 120 mln zł inwestycja ma się zakończyć w październiku 2015 r. - poinformowały służby prasowe przewoźnika.

Jak zapewnia spółka, przebudowany dworzec będzie bardziej funkcjonalny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja obejmie również przyległe do dworca tory i perony.

Od projektu do budowy

Inwestycja będzie przebiegała w formule „Projektuj buduj". Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca opracuje projekt, a następnie przeprowadzi roboty budowlane według przygotowanego przez siebie harmonogramu. PKP planuje, że w ramach inwestycji w Szczecinie zostanie kompleksowo przebudowany budynek dworca oraz zmieniona organizacja ruchu na terenie stacji. Przebudowany zostanie również tunel podziemny i kładka nad torami. Powstanie nowa kładka łącząca przyległą ulicę Owocową bezpośrednio z budynkiem dworca. Stanie się ona główną drogą z budynku na perony. Zostanie również wymieniona nawierzchnia peronów. Powstaną nowe wiaty i zainstalowany będzie nowoczesny system monitoringu. Prace mają być prowadzone tak, by dworzec mógł cały czas funkcjonować. Przewoźnik czeka na oferty do 7 lipca br. Inwestycja ma być współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Kolejne miasta

PKP zamierza też przebudować - oprócz dworca w Szczecinie - podobne obiekty w Bydgoszczy i Gliwicach. Dotychczas zmodernizowano dworce we Wrocławiu i Gdyni oraz wybudowano nowy, podziemny dworzec Kraków Główny. Szczeciński Dworzec Główny mieści się na Nowym Mieście, na lewym brzegu Odry. Jest to jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski. Pierwszy pociąg z Berlina wjechał na nią 15 sierpnia 1843 roku. Dworzec nazywał się wówczas Berlińskim. Około 1900 r. powstał budynek dworca, który po przebudowach i odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej istnieje do dzisiaj.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pkpsa.pl