Już w czerwcu Europejski Bank Inwestycyjny może przekazać Polsce 7 mld zł na nowe inwestycje drogowe, dowiedziała się "Rzeczpospolita". Jeszcze dwa dni temu rząd mówił o uruchomieniu pożyczki z EBI rzędu 2 mld zł.
Pożyczka miałaby trafić do Krajowego Funduszu Drogowego i wesprzeć budowę m.in. 90 km autostrady A2 z Łodzi do Warszawy, 50 km autostrady A4 od granicy z Niemcami oraz południowej obwodnicy stolicy, ułatwiającej dojazd do lotniska.
Rząd: Uruchomimy 2 miliardy
Zaledwie we wtorek Centrum Informacyjne Rządu podało, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł wydać na inwestycje drogowe 480 mln euro (około 2 mld zł), pochodzących właśnie z EBI.
Za tę sumę będzie można sfinansować budowę odcinków dróg: Sośnica-Gorzyczki (47,8 km), Zgorzelec-Krzyżowa (51,4 km) oraz Klucz-Kijewo (8 km) - informował rząd, który wydał we wtorek nowelizację rozporządzenia w sprawie ustalenia Programu rzeczowo-finansowego dla inwestycji drogowych realizowanych w bieżącym roku z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Drogowego.
Wezmą drugi kredyt
- Obowiązujące przepisy umożliwiają Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) zaciąganie na ten cel kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Po przeanalizowaniu możliwości kredytowych stwierdzono, że możliwe jest uruchomienie przez BGK części kredytu EBI w wysokości 280 mln euro - napisano w komunikacie.
Umowę w tej sprawie podpisano w październiku 2006 r. na łączną kwotę 300 mln euro. Do tej pory wykorzystano tylko 20 mln euro. - Umowa ta przewiduje zaciągnięcie drugiego kredytu w wysokości 200 mln euro. Łącznie będzie to 480 mln euro - podał CIR.
I wypuszczą obligacje
Jak przypomina "Rzeczpospolita", fundusze z EBI to nie jedyne środki, jakie państwo zamierza pożyczyć na budowę dróg. Emisję tak zwanych obligacji infrastrukturalnych na kwotę 4 miliardów złotych przygotowuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
W sumie w Krajowym Funduszu Drogowym może się znaleźć około 11 miliardów złotych, jednak według gazety, to wciąż kropla w morzu potrzeb. "Rzeczpospolita" przypomina, że budżet Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad miał wynieść w tym roku 28 miliardów złotych. Jak na razie drogowcy dostali około 3 miliardów, a w lutym w ramach oszczędności budżetowych wykreślono prawie 10 miliardów na inwestycje drogowe.
Źródło: PAP, IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24