Dodruk dolarów już prawie pewny

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ben Bernanke, szef Fed

Amerykański bank centralny, czyli Fed przygotował się w zeszłym miesiącu na "mające nastąpić wkrótce" złagodzenie polityki pieniężnej i nastawił na zakup rządowych papierów wartościowych oraz na zwiększenie oczekiwań inflacyjnych. Mają to być sposoby na stymulowanie gospodarki. Ceny akcji w USA poszły w górę po tej informacji.

Członkowie Fed chcą jeszcze uzgodnić najbardziej efektywne sposoby ustalenia szczegółów i komunikowania kolejnych kroków wprowadzenia tego planu - podał Fed w sprawozdaniu z posiedzenia 21 sierpnia. Sprawozdanie to zostało ogłoszone we wtorek.

Fed podał tez po raz pierwszy, że rozważa nastawienie się na osiągnięcie przez gospodarkę określonego poziomu wzrostu jako sposób na pobudzenie oczekiwań inflacyjnych.

Raport rzuca więcej światła na kwestie związane z terminem i rodzajem działań mających złagodzić politykę monetarną, nie podaje jednak kwoty, jaka Fed zamierza wydać na zakup rządowych papierów dłużnych.

W chwile po publikacji sprawozdania spadające ceny akcji zaczęły odrabiać straty. Indeks Standard & Poor’s 500 wzrósł o 0,2 procent do 1.167,8 pkt o 14:16 czasu w Nowym Jorku, podczas gdy wcześniej indeks ten tracił 0,8 procent.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24