W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer wyjaśnił kwestię podziału środków zgromadzonych w OFE po rozwodzie. W jaki sposób rozstający się małżonkowie mogą podzielić się pieniędzmi i w jakiej formie mogą to zrobić? Oto odpowiedź.
W przypadku środków emerytalnych należy podkreślić, że zgodnie z prawem składki emerytalne są także majątkiem wspólnym małżonków, który jest gromadzony w czasie trwania małżeństwa.
Podział majątku
Czy były małżonek przy podziale majątku może otrzymać gotówkę jako równowartość części środków byłego męża lub żony? - Gotówkę otrzymać mogą dopiero osoby, które spełnią warunki przewidziane w ustawie, przeważnie związane z osiągnięciem wieku emerytalnego lub uzyskaniem prawa do emerytury. Ale małżonek może uzyskać część tego, co druga osoba zgromadziła w OFE, czyli tzw. jednostek uczestnictwa - podkreśliła radca prawny Marta Kopeć, gość prowadzącego program.
Dodała, że to sąd w trakcie podziału majątku wspólnego (jeśli małżonkowie nie podpisali intercyzy) ustala, w jakim zakresie małżonkowie dzielą się jednostkami OFE. - W moim interesie przy podziale majątku jest podać wszystkie składniki majątku, jakie są w majątku wspólnym, w tym składki OFE - dodała Kopeć. Co ważne, byli małżonkowie mogą sami ustalić warunki podziału jednostek zgromadzonych w OFE. - Jeżeli sąd rozstrzygnie podział jednostek, składamy wniosek do OFE byłego małżonka (jeśli sami mamy rachunek w OFE - red.). Konieczne jest postanowienie sądu, z którego wynika podział majątku. We wniosku trzeba wskazać nazwę swojego OFE lub ewentualnie numer konta w OFE - podkreśliła Marta Kopeć.
"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Shutterstock