Cyfrowa TV za miliard


Polkomtel, TVP i Polskie Radio podpisały porozumienie w sprawie utworzenia telewizji cyfrowej. Wydadzą na ten cel miliard złotych - donosi "Puls Biznesu", który dotarł do szczegółów umowy.

Jeszcze więcej dołoży Unia Europejska. Dotację ma - zdaniem szefa TVP - gwarantować poparcie premiera Jarosława Kaczyńskiego. - Robimy projekt ze wsparciem, więc możemy liczyć przynajmniej na część z 2 mld euro - mówi Andrzej Urbański. Premier zdecydował, by pieniądze unijne wykorzystać w 100 procentach. Dzięki temu usługą będzie można objąć 24 mln obywateli - wyjaśnia.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji gazety, na początek Polkomtel (operator telefonii komórkowej), TVP i PR wydadzą z własnych funduszy od 200 do 250 milionów euro. Pieniądze te byłyby wykorzystane na technologię i zakup dekoderów.

Nowoczesne dekodery, które pozwolą na odbiór kilkuset kanałów, dostęp do internetu czy telefonu w ramach abonamentu miałyby trafić do klientów jeszcze przed przyszłoroczną olimpiadą. Same dekodery miałyby być bezpłatne, a zwrot kosztów byłby pokrywany z comiesięcznych opłat abonamentowych. Nakłady na projekt zwrócą się, jeśli milion osób będzie korzystać z dekoderów. Optymistyczne prognozy mówią, że jest to możliwe do końca 2008 roku.

Firmy rozpoczęły rozmowy pół roku temu, a dwa tygodnie temu podpisały umowę. Jak zauważa "Puls Biznesu", tempo prac jest niezwykle szybkie, zważywszy, że są to spółki Skarbu Państwa.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości