Najnowsze

Co z polskim węglem? Premier rozmawia z górnikami

Najnowsze

Tusk rozmawia z górnikami o przyszłości branży węglowej
Tusk rozmawia z górnikami o przyszłości branży węglowej tvn24
wideo 2/5

W kancelarii premiera rozpoczęły się w środę kolejne rozmowy premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęcone przyszłości branży.

Głównymi tematami są efekty prac międzyresortowego zespołu ds. funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego oraz nowa strategii dla sektora wydobywczego w Polsce.

Są efekty, ale doraźne

Wcześniej związkowi liderzy oceniali, że dotychczasowe działania ratunkowe dla branży przyniosły efekty, ale doraźne. Natomiast dzisiejsze rozmowy mają dotyczyć działań w średnim okresie i długofalowych. W skład powołanego w maju br. przez premiera międzyresortowego zespołu ds. sytuacji w polskim górnictwie węgla kamiennego wchodzą wiceministrowie różnych resortów. O wypracowanych już przez zespół rekomendacjach mówił 22 lipca na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki dyrektor departamentu górnictwa w resorcie gospodarki prof. Maciej Kaliski. Wśród tych rekomendacji wymienił m.in. restrukturyzację zobowiązań publiczno-prawnych i uelastycznienie pracy w sektorze.

Będą zmiany

Resort gospodarki pracuje ponadto nad ustawami, które mają usprawnić handel węglem i zwiększyć jego konkurencyjność. Chodzi m.in. o nowelizację Prawa energetycznego i rozporządzenie ws. jakości sprzedawanego węgla. Na temat przeżywającej problemy branży górniczej szef rządu rozmawiał ze związkowcami 5 i 6 maja, krótko po 10-tysięcznej górniczej manifestacji, zorganizowanej w kwietniu w Katowicach. Obiecał wówczas m.in. promocję i ochronę polskiego węgla. Kolejne spotkanie odbyło się 16 maja w Warszawie. Wtedy premier zapowiedział projekt ustawy odraczającej płatności ZUS przez Kompanię Węglową.

Kłopoty branży

5 czerwca Tusk ogłosił w Katowicach m.in., że rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych, polegających na likwidacji nierentownych kopalń. Według relacji związków rozmowy 25 czerwca w Warszawie dotyczyły m.in. rynku węgla, jego importu, poprawy sytuacji finansowej spółek węglowych i produkcji energii z polskiego węgla. Zgodnie z danymi resortu gospodarki strata polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego po pięciu miesiącach 2014 r. wyniosła 631 mln zł.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości