Chlebowski: Gronicki świetnym ministrem finansów

Najnowsze

Aktualizacja:

- Mirosław Gronicki był świetnym ministrem finansów w rządzie Belki i z pewnością jest też świetnym kandydatem na ministra w nowym rządzie - stwierdził Zbigniew Chlebowski. Zapowiedział też, że PO jest za wprowadzeniem podatku liniowego w 2009 r. i nie popiera fuzji PKO-PZU oraz Orlen-Lotos.

Na antenie TVN CNBC Biznes Chlebowski, zaznaczył, że jeszcze za szybko na personalne ustalenia. - Najpierw chcemy podjąć decyzje programowe, bo to najprawdopodobniej będzie rząd koalicyjny - mówił. Dodał też, że świetnych ekspertów ekonomicznych jest w Platformie bardzo wielu.

- Musi to być człowiek, który podejmie się trudu reform, o których mówiliśmy. Bo my naprawdę chcemy dokonać gruntownej reformy finansów publicznych i reformy podatkowej - stwierdził Chlebowski.

Pytany o możliwość objęcia funkcji szefa resortu finansów Gronicki, powiedział jedynie, że nie wyklucza takiego rozwiązania.

Mirosław Gronicki był ministrem finansów rządzie Marka Belki. Przez ekonomistów postrzegany jest jako liberał.

"Nie jesteśmy zwolennikami tworzenia państwowych gigantów" Chlebowski zapowiedział też, że pracownicy PGNiG dostaną obiecane im 15 proc. akcji. - Czas żeby ta spółka rozpoczęła procesy prywatyzacyjne. Podchodzimy do tego bardzo spokojnie, ale jest potrzeba szukania nowych źródeł finansowania w branżach takich jak górnicza czy energetyczna.

Pytany czy dojdzie do połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos Chlebowski stwierdził, że na dzień dzisiejszy nie ma takich pomysłów. - Uważamy że jeszcze przez znaczny czas te dwie firmy powinny funkcjonować oddzielnie - mówił.

Zbigniew Chlebowski o ew. fuzji Orlenu i LotosuTVN CNBC BIZNES

Platforma jest także przeciwna fuzji PKO i PZU. - Nie ma potrzeby tworzenia gigantycznych państwowych instytucji. Trzeba najpierw uporządkować wszystkie kwestie związane z konfliktem PZU z Eureko - stwierdził Chlebowski.

Odnosząc się do kwestii podatku liniowego Chlebowski zapowiedział, że realną datą jego wprowadzenia jest rok 2009. - Chcemy niskich prostych podatków, które sprzyjają nie tylko zwykłym Polakom, ale i przedsiębiorcom - powiedział. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby stawka 15 proc. zarówno PIT, jak i CIT. VAT powinien pozostać na dzisiejszym poziomie, ale jego struktura powinna być bardziej przejrzysta.

Źródło: TVN CNBC Biznes