CES 2014: technologia w zegarku i wszyta w ubranie

Najnowsze

Aktualizacja:

Minikomputer wielkości monety, szczoteczka zbierająca dane o stanie naszego uzębienia, telewizor, który można wykrzywić - to mała część z tysięcy gadżetów prezentowanych na tegorocznych targach Consumers Electronics Show. Do Las Vegas przyjechało ponad 3200 wystawców.

Na tegorocznych targach mocnym akcentem wyróżniają się gadżety rejestrujące i analizujące parametry życiowe użytkowników.

LG zaprezentowało Lifeband Touch: opaskę i słuchawki. Dzięki zestawowi na smartfon mogą trafiać informacje o aktywności fizycznej właściciela. Do sklepów w USA zestaw trafi jeszcze w pierwszej połowie roku, później będą mogli kupić go Europejczycy.

Podobną zabawkę zaprezentowało Sony. Ale jak podkreśla firma opaska Smart Band nie służy do uprawiania sportu, ani nie jest multimedialnym zegarkiem. Jak twierdzi producent opaska "nagrywa nasze życie" i przy pomocy aplikacji pokazuje naszą dzienną aktywność

Cyber-pajacyk

Firma Intel zaprezentowała z kolei mikrokomputer, który może być elementem ubrania. Edison jest wielkości karty SD. Dzięki dostępowi do internetu przez połączenie Wi-Fi komputer może przesyłać na urządzenia mobilne informacje dotyczące parametrów życiowych. Producent sugeruje, że Edison może nadzorować sen dziecka i informować rodziców np. o problemach z oddychaniem

E-auto

W tym roku w Las Vegas sporo mówi się o autach: nie tylko tych napędzanych energią elektryczną, ale i wyposażonych w nowoczesne gadżety.

Na targach pojawili się przedstawiciele m.in. Audi, BWM, Toyoty, Forda i Mercedesa. Bawarczycy zaprezentowali BMW i3 z całkowicie zasilanym energią elektryczną, obsługiwany przez inteligentnym system ConnectedDrive.

Japończycy z Toyoty przyjechali do USA z futurystycznym modelem auta elektrycznego na wodór (FCV). W odróżnieniu od innych tego typu projektów, ten wyróżnia ekspresowy czas ładowania samochodu: pięć minut, zamiast kilku godzin. Samochód do setki rozpędza się w 10 sekund. Toyota zapowiada produkcję pierwszych modeli FCV już w przyszłym roku.

Internet rzeczy

LG zapowiada pełną integrację produkowanych urządzeń gospodarstwa domowego. Za pomocą aplikacji Home Chat będziemy mogli sprawdzić co akurat robi nasza pralka, czy zmywarka.

Komunikacja z lodówką czy piekarnikiem ma się odbywać za pomocą technologii NLP (Natural Language Processing). System ma być bardziej wydajny niż sterowanie głosem. LG przekonuje, że już wkrótce lodówka sama powie nam o tym, czego w niej brakuje, a co psuje się.

Krzywe telewizory

Niemałe poruszenie wywołał Samsung prezentując podczas CES 2014 najnowszy telewizor. Ma on 105 cali i pozwala oglądać przekaz w jakości Ultra HD K4. Dodatkowo telewizor można wygiąć używając jednego przycisku. Dzięki temu odbierany obraz ma być jeszcze głębszy. Póki co firma nie zaprezentowała technicznych szczegółów wykrzywionych telewizorów i ceny tego urządzenia. Ale pewnie zagnie ona niejednego klienta.

Klawiatura prawie jak akordeon

Nowy rodzaj klawiatury do urządzeń mobilnych - telefonów i tabletów - zaprezentowała firma TrewGrip. The Querty Mobile wymaga pisania na klawiaturze bez patrzenia na nią, bo ta umieszczona jest z tyłu urządzenia. Układ liter podobny jest do tego z tradycyjnej klawiatury i - jak zapewniają producenci - szybko można się nauczyć obsługi klawiatury.

Autor: tryb//gry//klim / Źródło: cnn.com, money.com, bloomberg.com