Centrów handlowych kryzys się nie ima

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe centra handlowe

Jak grzyby po deszczu - nie zważając na kryzys - w polskich miastach wyrastają kolejne centra handlowe. Jeszcze w tym roku otwarte zostaną galerie handlowe, których łączna wartość ma przekroczyć miliard euro, a łączna powierzchnia wzrośnie o niemal 20 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Ponad 1 mln mkw. nowych powierzchni handlowych w tym roku - według danych firmy Cushman & Wakefield - da nam czwarte miejsce w Europie. Według firmy PMR, w tym roku zostaną oddane centra warte 1,2 mld euro - to prawie o połowę (46 proc.) więcej niż w 2008 roku.

Gdzie staną nowe centra handlowe?

Już w listopadzie krakowian czeka otwarcie Bonarki (234 tys. mkw.) Także w listopadzie Grupa Parkridge planuje otwarcie Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim, buduje też w Gliwicach. Również niedługo ruszy budowa wielkiego centrum w Zgorzelcu i w Szczecinie.

Inwestycji nie boi się też Plaza Centers Polska. – W styczniu rozpoczęliśmy budowę w Suwałkach, w tym roku ruszy też projekt w Toruniu – opowiada w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Agnieszka Cymerman, dyrektor Departamentu Najmu Plaza Centers Polska.

Trudniej o sfinansowanie budowy

Choć w ostatnich miesiącach zmieniły się warunki finansowania nowych projektów, ich powstanie nie jest zagrożone. Może być co najwyżej przesunięte w czasie nawet o kilka miesięcy - uważa Piotr Kaszyński, szef Działu Powierzchni Handlowych Cushman & Wakefield. Zmieniła się także wysokość wymaganego wkładu własnego przy budowie supermarketu z 20 proc. na 30–35 proc.

Jeszcze rok temu banki wymagały podpisania umów najmu 30 proc. powierzchni, teraz żądają już 50 proc.

Warunki te jednak nie przekraczają możliwości inwestorów, o czym świadczą kolejne planowane budowy centrów handlowych.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24