Bułgaria ratuje swój największych bank

2,5 roku po wejściu do Unii Bułgaria wprowadza podatek liniowy
KTB wznowi normalną pracę 21 lipcaTVN24

Bułgarski Bank Narodowy skrócił do 21 lipca termin, w którym objęty przez niego kontrolą Korporacyjny Bank Handlowy (KTB), czwarty co do wielkości bank komercyjny kraju, będzie zamknięty dla klientów - poinformowano w poniedziałek.

Wynoszący obecnie 621 mln lewów (318 mln euro) kapitał KTB ma zostać podniesiony za pośrednictwem państwowego Bułgarskiego Banku Rozwoju (BBR) oraz finansowanego przez banki komercyjne Funduszu Gwarantowania Wkładów. BBR pod koniec pierwszego kwartału posiadał kapitał w wysokości 700 mln lewów (350 mln euro) oraz aktywa w wysokości 1,7 mld lewów (850 mln euro), a Fundusz dysponuje w te chwili kwotą 2,1 mld lewów (ok. 1 mld euro).

Od lipca dla klientów

Ogłaszając tę decyzję, bank centralny poinformował, że KTB wznowi normalną pracę 21 lipca. Do tego czasu mają się również toczyć negocjacje z jego udziałowcami w sprawie ich współuczestnictwa w ratowaniu banku, a jeśli rozmowy te nie przyniosą rezultatu, KTB może zostać znacjonalizowany - oświadczył minister finansów Petyr Czobanow.

W piątek bank centralny poinformował, że przejęciem KTB zainteresowany jest mający w nim obecnie mniejszościowy udział blisko 10 proc. rosyjski Bank WTB (dawniej Wniesztorgbank). Spowodowało to komentarze, że problemy z płynnością KTB, które stały się przyczyną objęcia go kontrolą przez Bułgarski Bank Narodowy, były wywołane sztucznie, by umożliwić rosyjskiemu państwowemu WTB łatwe przejęcie bułgarskiej instytucji.

Zagadka bankiera

Bułgarscy analitycy wciąż zastanawiają się, w jaki sposób w kłopoty z płynnością popadł tak duży i jeszcze kilka dni temu stabilny bank, obsługujący szereg państwowych firm, w tym z branży energetycznej. Według zastępcy redaktora naczelnego tygodnika finansowego „Bankier” Petyra Ilijewa, w ubiegłym tygodniu z KTB wycofano około 1 mld lewów (500 mln euro). Nastąpiło to nie tylko za sprawą klientów indywidualnych, spłoszonych agresywną kampanią medialną przeciw bankowi, ale także firm państwowych, których rola w wywołaniu kryzysu płynności okazała się decydująca - podkreślił Ilijew. Nie wiadomo, czy zrobiły to na czyjeś polecenie i dlaczego bank centralny zachował bierność.

Biznesowe ataki

Z atakami na KTB wystąpiła najpierw grupa medialna, należąca do niedawna do kontrowersyjnego biznesmena i posła partii tureckiej mniejszości DPS Deliana Peewskiego. Grupa została formalnie sprzedana w kwietniu bez jakichkolwiek następstw dla polityki redakcyjnej. Po kilku dniach o kłopotach banku informowała już większość mediów.

Do ataków doszło na tle rozbieżności między Peewskim a jego długoletnim partnerem, właścicielem ponad połowy akcji KTB Cwetanem Wasilewem. Na razie nie wiadomo, czy chodziło tu o spory wyłącznie biznesowe, czy też sprawa miała podtekst polityczny. Peewski jest związany politycznie i biznesowo z DPS. Wasilew stał blisko wszystkich rządów od 2005 roku, kiedy rozpoczął się rozkwit jego banku, zwanego "bankiem władzy". Swe konta miały w nim duże firmy państwowe, w tym energetyczne jak Bulgargaz, a także agendy systemu ubezpieczeń socjalnych, sądy i organy władz samorządowych.

Właśnie one wycofały środki w ostatnich dniach, co zbiegło się z pogorszeniem się stosunków między dwoma partnerami rządzącej koalicji – lewicą i DPS - oraz zapowiedzią dymisji rządu i przedterminowych wyborów na jesieni.

Co robi prokuratura?

Jednocześnie w sprawę włączyła się prokuratura, która poinformowała o aresztowaniu trzech osób, oskarżonych o przygotowanie zamachu na Peewskiego. Podano ich nazwiska i podkreślono, że jeden z nich jest bliskim przyjacielem Wasilewa. Następnego dnia całą trójkę zwolniono bez przedstawienia jej zarzutów, a prokurator naczelny Sotir Cacarow przyznał, że prokuratura się pomyliła.

Następnym krokiem prokuratury było oskarżenie wiceszefa banku centralnego Cwetana Gunewa, że nie sprawował wystarczającego nadzoru nad KTB i pozwolił mu na udzielenie 19 nieubezpieczonych kredytów. Według mediów kredyty te wypłacono przed objęciem stanowiska przez Gunewa w lipcu 2013 r.

Wątek austriacki

Przebywający od dwóch tygodni w Wiedniu Wasilew zarzucił Peewskiemu, że dopuścił się wobec niego pogróżek i usiłowania zabójstwa. W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania austriackiego dziennika „Der Standard” powiedział, że Peewski miał zapłacić za to 5 mln dolarów. Według dziennika sprawą zajęła się austriacka policja.

Stwarza to wrażenie, iż wzrosło ryzyko zdestabilizowania bułgarskiego systemu bankowy - niezależnie od uspokajających zapewnień szefa banku centralnego, ministra finansów i szefów wiodących banków komercyjnych. Panika może popchnąć klientów do wycofywania wkładów, czego system bankowy nie wytrzyma. W mediach pojawiają się już publikacje, że „oligarchowie czyhają na 25 mld lewów wkładów ludności”. Przypomina się zbiorową upadłość 14 banków w 1996 roku, kiedy to znaczna część Bułgarów straciła swe oszczędności.

Media ostrzegają, że ewentualny kryzys bankowy może pociągnąć za sobą podobne następstwa jak w dwóch innych państwach regionu - przepadek nadwyżek depozytów ponad 100 tys. euro jak na Cyprze lub zaciągnięcie kredytów w międzynarodowych instytucjach finansowych na bardzo restrykcyjnych warunkach jak w Grecji.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP