Bułgaria ratuje swój największych bank

2,5 roku po wejściu do Unii Bułgaria wprowadza podatek liniowy
KTB wznowi normalną pracę 21 lipcaTVN24

Bułgarski Bank Narodowy skrócił do 21 lipca termin, w którym objęty przez niego kontrolą Korporacyjny Bank Handlowy (KTB), czwarty co do wielkości bank komercyjny kraju, będzie zamknięty dla klientów - poinformowano w poniedziałek.

Wynoszący obecnie 621 mln lewów (318 mln euro) kapitał KTB ma zostać podniesiony za pośrednictwem państwowego Bułgarskiego Banku Rozwoju (BBR) oraz finansowanego przez banki komercyjne Funduszu Gwarantowania Wkładów. BBR pod koniec pierwszego kwartału posiadał kapitał w wysokości 700 mln lewów (350 mln euro) oraz aktywa w wysokości 1,7 mld lewów (850 mln euro), a Fundusz dysponuje w te chwili kwotą 2,1 mld lewów (ok. 1 mld euro).

Od lipca dla klientów

Ogłaszając tę decyzję, bank centralny poinformował, że KTB wznowi normalną pracę 21 lipca. Do tego czasu mają się również toczyć negocjacje z jego udziałowcami w sprawie ich współuczestnictwa w ratowaniu banku, a jeśli rozmowy te nie przyniosą rezultatu, KTB może zostać znacjonalizowany - oświadczył minister finansów Petyr Czobanow.

W piątek bank centralny poinformował, że przejęciem KTB zainteresowany jest mający w nim obecnie mniejszościowy udział blisko 10 proc. rosyjski Bank WTB (dawniej Wniesztorgbank). Spowodowało to komentarze, że problemy z płynnością KTB, które stały się przyczyną objęcia go kontrolą przez Bułgarski Bank Narodowy, były wywołane sztucznie, by umożliwić rosyjskiemu państwowemu WTB łatwe przejęcie bułgarskiej instytucji.

Zagadka bankiera

Bułgarscy analitycy wciąż zastanawiają się, w jaki sposób w kłopoty z płynnością popadł tak duży i jeszcze kilka dni temu stabilny bank, obsługujący szereg państwowych firm, w tym z branży energetycznej. Według zastępcy redaktora naczelnego tygodnika finansowego „Bankier” Petyra Ilijewa, w ubiegłym tygodniu z KTB wycofano około 1 mld lewów (500 mln euro). Nastąpiło to nie tylko za sprawą klientów indywidualnych, spłoszonych agresywną kampanią medialną przeciw bankowi, ale także firm państwowych, których rola w wywołaniu kryzysu płynności okazała się decydująca - podkreślił Ilijew. Nie wiadomo, czy zrobiły to na czyjeś polecenie i dlaczego bank centralny zachował bierność.

Biznesowe ataki

Z atakami na KTB wystąpiła najpierw grupa medialna, należąca do niedawna do kontrowersyjnego biznesmena i posła partii tureckiej mniejszości DPS Deliana Peewskiego. Grupa została formalnie sprzedana w kwietniu bez jakichkolwiek następstw dla polityki redakcyjnej. Po kilku dniach o kłopotach banku informowała już większość mediów.

Do ataków doszło na tle rozbieżności między Peewskim a jego długoletnim partnerem, właścicielem ponad połowy akcji KTB Cwetanem Wasilewem. Na razie nie wiadomo, czy chodziło tu o spory wyłącznie biznesowe, czy też sprawa miała podtekst polityczny. Peewski jest związany politycznie i biznesowo z DPS. Wasilew stał blisko wszystkich rządów od 2005 roku, kiedy rozpoczął się rozkwit jego banku, zwanego "bankiem władzy". Swe konta miały w nim duże firmy państwowe, w tym energetyczne jak Bulgargaz, a także agendy systemu ubezpieczeń socjalnych, sądy i organy władz samorządowych.

Właśnie one wycofały środki w ostatnich dniach, co zbiegło się z pogorszeniem się stosunków między dwoma partnerami rządzącej koalicji – lewicą i DPS - oraz zapowiedzią dymisji rządu i przedterminowych wyborów na jesieni.

Co robi prokuratura?

Jednocześnie w sprawę włączyła się prokuratura, która poinformowała o aresztowaniu trzech osób, oskarżonych o przygotowanie zamachu na Peewskiego. Podano ich nazwiska i podkreślono, że jeden z nich jest bliskim przyjacielem Wasilewa. Następnego dnia całą trójkę zwolniono bez przedstawienia jej zarzutów, a prokurator naczelny Sotir Cacarow przyznał, że prokuratura się pomyliła.

Następnym krokiem prokuratury było oskarżenie wiceszefa banku centralnego Cwetana Gunewa, że nie sprawował wystarczającego nadzoru nad KTB i pozwolił mu na udzielenie 19 nieubezpieczonych kredytów. Według mediów kredyty te wypłacono przed objęciem stanowiska przez Gunewa w lipcu 2013 r.

Wątek austriacki

Przebywający od dwóch tygodni w Wiedniu Wasilew zarzucił Peewskiemu, że dopuścił się wobec niego pogróżek i usiłowania zabójstwa. W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania austriackiego dziennika „Der Standard” powiedział, że Peewski miał zapłacić za to 5 mln dolarów. Według dziennika sprawą zajęła się austriacka policja.

Stwarza to wrażenie, iż wzrosło ryzyko zdestabilizowania bułgarskiego systemu bankowy - niezależnie od uspokajających zapewnień szefa banku centralnego, ministra finansów i szefów wiodących banków komercyjnych. Panika może popchnąć klientów do wycofywania wkładów, czego system bankowy nie wytrzyma. W mediach pojawiają się już publikacje, że „oligarchowie czyhają na 25 mld lewów wkładów ludności”. Przypomina się zbiorową upadłość 14 banków w 1996 roku, kiedy to znaczna część Bułgarów straciła swe oszczędności.

Media ostrzegają, że ewentualny kryzys bankowy może pociągnąć za sobą podobne następstwa jak w dwóch innych państwach regionu - przepadek nadwyżek depozytów ponad 100 tys. euro jak na Cyprze lub zaciągnięcie kredytów w międzynarodowych instytucjach finansowych na bardzo restrykcyjnych warunkach jak w Grecji.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl