Minister o sieci 5G: jej wpływ na funkcjonowanie państw będzie bardzo duży

Najnowsze

Minister cyfryzacji o sieci 5GTVN24 BiS
wideo 2/6

Sieć 5G będzie czymś w rodzaju sieci elektroenergetycznych, bez których nie będzie funkcjonowało państwo - stwierdził minister cyfryzacji Marek Zagórski, który był gościem TVN24 BiS podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. - Jej wpływ na funkcjonowanie państw, gospodarek, poszczególnych branż będzie bardzo duży - dodał, podkreślając jednocześnie, że celowe lub przypadkowe zakłócenia w funkcjonowaniu sieci 5G mogą być "bardzo groźne".

Zdaniem ministra Zagórskiego "teraz, kiedy sieci powstają, musimy założyć dużo bardziej restrykcyjne podejście i ono wykracza także poza kwestie technologiczne". W ten sposób odniósł się do podpisanej w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a deklaracji dotyczącej sieci 5G.

Minister stwierdził także, że dokument "potwierdza to, co się dzieje od jakiegoś czasu, i nasze wspólne przeświadczenie o tym, że sieć 5G z uwagi na jej charakter musi być siecią, której standardy bezpieczeństwa będą dużo wyższe niż to wszystko, co się dzieje w tej chwili".

CO WARTO WIEDZIEĆ O 5G? >

Sieć 5G w Polsce

Wcześniej szef resortu cyfryzacji mówił podczas panelu "Cyberbezpieczeństwo jako wyzwanie dla Europy", zorganizowanego w ramach 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy, że budowa sieci 5G jest jednym z kluczowych elementów dyskusji o cyberbezpieczeństwie. Marek Zagórski przekonywał, że trzeba zadbać o bezpieczeństwo sieci 5G już na etapie jej projektowania.

- Musimy jak najszybciej ogłosić wymagania dotyczące bezpieczeństwa, po to, żeby znali je operatorzy telekomunikacyjni, którzy przystępują do budowy tej sieci bądź są w trakcie jej budowy - powiedział.

- W każdym państwie członkowskim to wygląda różnie, jesteśmy na różnym etapie - dodał. Zaznaczył przy tym, że inicjatywa Komisji Europejskiej polegająca na zbieraniu planów kryzysowych, planów zarządzania ryzykiem od wszystkich państw członkowskich "jest bardzo cenna, ale w pewnym sensie też spóźniona".

- W niektórych państwach członkowskich dystrybucja częstotliwości już się odbyła. Jak się odbywa dystrybucja częstotliwości, to ona powinna być związana ze zdefiniowaniem oczekiwań w stosunku do operatorów budujących sieć 5G - mówił minister.

Cyberbezpieczeństwo

Podczas środowego panelu Zagórski przyznał, że z perspektywy Polski w kwestii cyberbezpieczeństwa "jest kilka problemów", a pierwszym z nich jest "zbudowanie podstaw systemu cyberbezpieczeństwa". - Wielkim wyzwaniem jest zrozumienie i świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą użytkowanie sieci przez przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych i średnich, ale także wymuszanie pewnych rozwiązań dotyczących infrastruktury krytycznej. Tworzenie systemu ostrzegania, szybkiego ostrzegania. To jest rzecz kluczowa, nad którą pracujemy - powiedział. Stąd - jak mówił - ustawa (o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - red.), "która dała nam narzędzie instytucjonalne do tego, żebyśmy mogli robić kolejne działania - przede wszystkim wzmacniać kompetencje instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, ale także włączenie szeregu podmiotów, także nauczenie biznesu". Minister podkreślił, że istotnym wyzwaniem w sprawie cyberbezpieczeństwa Polski jest "kwestia kompetencji i podnoszenia świadomości".

Sieć 5G

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G.

Taka technologia ma przyspieszyć między innymi rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS