Brazylia szacuje koszt letnich igrzysk - to ponad 2 mld dolarów. Na razie

Aktualizacja:

Rząd Brazylii wyda 2,3 mld dolarów na projekty związane tylko i wyłącznie z przygotowaniem letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Według szacunkowych danych Publicznego Urzędu Olimpijskiego, wydatki objęły projekty zarówno finansowane w partnerstwie publiczno-prywatny, jak i przez rząd.

Całościowe dane mają zostać zweryfikowane w marcu, nie obejmują takich projektów jak porty lotnicze, które nie będą służyć jedynie do celów organizacji Igrzysk.

Wzrost kosztów

Jak poinformowali ostatnio urzędnicy, budżet operacyjny na igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie skoczył 27 proc. od wcześniejszych szacunków. Wśród powodów wzrostu wymieniane są inflacja i koszty nowych technologii. Według pierwotnych założeń, jedna czwarta budżetu operacyjnego miała pochodzić ze źródeł rządowych, jednak już teraz wiadomo, że będzie to mniejsza kwota. Igrzyska w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia 2016 roku) będą pierwszymi rozgrywanymi w Ameryce Południowej. Ceremonie otwarcia i zamknięcia odbędą się na słynnym stadionie Maracana.

Autor: mn/klim/ / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości