Bankowcy rezygnują z dywidendy

 
TVN24Wobec kryzysu finansowego bankowcy rezygnują z zysków

Większość polskich banków komercyjnych najprawdopodobniej nie wypłaci dywidendy za 2008 r. i przeznaczy zysk na zwiększenie funduszy - podała Komisja Nadzoru Finansowego. Komisja informuje też, że nie wykryła nieuzasadnionego transferowania zysków banków za granicę.

"Zgodnie z zapowiedziami zarządów banków komercyjnych większość z nich będzie rekomendować w tym roku niewypłacanie dywidendy za 2008 r. i przeznaczenie zysku na zwiększenie funduszy" - napisano w raporcie KNF "Informacja na temat przepływów finansowych w polskim sektorze bankowym w zakresie transakcji zagranicznych".

KNF podał, że w 2008 r. 42 banki komercyjne przeznaczyły na zwiększenie funduszy lub pokrycie strat z lat ubiegłych 7 mld zł, pozostawiając na dywidendę i pozostałe cele 4,5 mld zł.

Nie trwonić

Komisja wcześniej zarekomendowała bankom bardzo ostrożne podejście do dywidendy i przeznaczenie jak największej części zysków za 2008 r. na zasilenie funduszy własnych.

W razie wypłacenia dywidendy i niskiego, zdaniem nadzoru, poziomu kapitałów, banki nie mogą liczyć na zgodę na zaliczenie do funduszy własnych pożyczek podporządkowanych.

Kapitału nie wyprowadzają

KNF podał, że nie zaobserwował transakcji mogących mieć znamiona nieuzasadnionego transferowania środków do podmiotów macierzystych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości