Bank publicznie przeprasza za skandal z manipulowaniem danymi

Najnowsze

Aktualizacja:
Wikipedia CC 0Bank Barclays to jeden z największych banków w Wielkiej Brytanii

Bank Barclays przeprosił publicznie za manipulowania stopą LIBOR. W sobotnich wydaniach dwóch brytyjskich gazet pojawiło się ogłoszenie z tytułem "Przepraszamy wszystkich klientów Barlays", podpisane przez byłego prezesa banku Mariusa Agiusa.

Ogłoszenie wykupione przez Barclays pojawiło się w dzienniku "Financial Times" i "Times of London". Obok przeprosin były już prezes banku Marius Agius napisał: "Jest nam naprawdę bardzo przykro, za to co się stało". Były szef banku zapewnił w ogłoszeniu, że najwyższym celem jest dobro jego klientów i zapewnił, że bank nadal chce dostarczać najlepszych produktów bankowych.

Dymisje władz banku

Prezes Barclays Marius Agius podał się do dymisji 2 lipca po tym jak wyszło na jaw, że bank manipulował stopami LIBOR. Agius rezygnując ze swojego stanowiska wziął całą odpowiedzialność za skandal z manipulowanie danymi. Dzień później dymisje złożył, także dyrektor naczelny Barclays, Bob Diamond, który z kolei swoje odejście tłumaczył zewnętrzynymi naciskami na bank. Stopy LIBOR

LIBOR jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez Thomsona-Reutersa w oparciu o dane dostarczane przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Wysokość stopy ma wpływ na oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki swoim klientom. Manipulowanie danymi

Barclays podawał nieprawdziwe dane, aby powstało wrażenie, że jego kondycja finansowa jest lepsza niż była i po to, by umożliwiać spekulacje. LIBOR oraz będąca jej odpowiednikiem stopa Euribor (Euro Interbank Offered Rate) mają bezpośredni wpływ na wycenę transakcji i finansowe rozliczenia między bankami i innymi instytucjami. Od ich wysokości uzależnione jest też oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki klientom, w tym pożyczek hipotecznych.

Gigantyczna kara finansowa

Amerykańskie i brytyjskie organy nadzoru bankowego nałożyły pod koniec czerwca na Braclays grzywnę o łącznej wysokości 290 milionów funtów szterlingów za fałszowanie danych Libor. Nadzór bankowy w USA i Wielkiej Brytanii wszczął dochodzenie w sprawie manipulowania stopami LIBOR wobec banków - HSBC, RBS, Citigroup oraz UBS.

Autor: kmmtom / Źródło: CNN, Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC 0