Asseco kieruje się na zachód

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Grupa Asseco wkroczyła do Niemiec

Po Słowacji i Czechach oraz Rumunii i krajach byłej Jugosławii - grupa Asseco wkroczyła do Niemiec. Spółka kupiła niemieckiego producenta oprogramowania dla firm. Niebawem wchłonie także rodzimy Prokom - donoszą gazety.

Największa polska spółka informatyczna postawiła pierwszy krok w kierunku zapowiadanej od początku tego roku ekspansji na Zachód. Za blisko 44 mln zł (11,5 mln euro) kupiła większościowy pakiet akcji niemieckiego producenta oprogramowania dla firm AP-AG Group. Pozostałe udziały są nadal w rękach kadry zarządzającej. AP-AG Group nie jest potentatem na rynku niemieckim. Ma jednak bardzo silną pozycję w segmencie oprogramowania zarządzania dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zatrudnia 120 osób. Ma oddziały w Szwajcarii i Austrii, a dzięki partnerom jest również obecna w Holandii i Turcji. Zalicza się do grona trzech największych dostawców oprogramowania dla firm. Za sobą ma już ponad 1 tysiąc wdrożeń w sektorze przemysłowym, samochodowym, handlu detalicznym i usługach. Ten rok planuje zamknąć przychodami na poziomie ponad 64 mln zł (17 mln euro) i zyskiem netto 5,3 mln zł (1,4 mln euro).

Krauze żegna się z biznesem IT Grupa Asseco rozwija się także na rodzimym rynku. Asseco Poland połączy się z Prokomem Software, a władzę nad informatycznym imperium Ryszarda Krauzego przejmie Adam Góral, wynika z nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu”. Wcześniej Asseco ma odkupić od Prokomu pakiet akcji Ryszarda Krauzego, co oznacza wyjście biznesmena z rynku IT. Nie ulega wątpliwości, że przyspieszenie fuzji jest wynikiem ostatnich wydarzeń politycznych — zapowiedzi możliwości zatrzymania Ryszarda Krauzego i przedstawienia mu zarzutów związanych z tzw. aferą przeciekową (ostrzeżenia Andrzeja Leppera przed akcją Centralnego Biura Antykorupcyjnego w ministerstwie rolnictwa). - W ten sposób Ryszard Krauze usunie się w cień, oddając całą władzę w informatycznej grupie Adamowi Góralowi. W wyniku fuzji powstanie zdecydownie największa i najsilniejsza firma informatyczna w Polsce i jedna z największych firm w naszej części Europy w tej branży - komentuje "Puls Biznesu".

Najpierw Niemcy, potem Austria Spółka jest też zainteresowana zakupem jeszcze jednej spółki IT, która operuje w Niemczech w segmencie bankowości. Zaawansowane rozmowy są prowadzone z kilkoma podmiotami. Ich finalizacja mogłaby nastąpić na przełomie 2007 i 2008 roku. W centrum zainteresowania są także firmy działające na rynku austriackim.

Asseco na przejęcia firm w Europie Zachodniej chce przeznaczyć ok. 125 mln euro. Ma to jej umożliwić konkurowanie z gigantami na rynku IT, takich jak SAP czy Oracle. Dlatego też szuka spółek do przejęcia także na innych rynkach Europy Zachodniej. W grę wchodzi Hiszpania, Irlandia i Wielka Brytania. Jednak na efekty tych poszukiwań przyjdzie poczekać do przyszłego roku. Z informacji GP wynika, że Asseco ma za sobą już pierwsze rozmowy z firmami zza Atlantyku.

Źródło: Gazeta Prawna, Parkiet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24