Apple rezygnuje z Bitcoinów. Użytkownicy wściekli

Najnowsze

Shutterstock1212105a-6e37-11e3-b8d2-0025b511226e

Apple usunął z AppStore aplikację Blockchain, za pomocą której można było wykonywać operacje finansowe z użyciem wirtualnej waluty Bitcoin. Decyzja korporacji spotkała się z ostrą reakcją fanów "jabłka".

Blockchain było ostatnią aplikacją w AppStore, dzięki której można było płacić wirtualną walutą. Pobrano ją 120 tys. razy, zanim został usunięta.

Użytkownicy wpadli w szał

Niezadowoleni z tej decyzji klienci Apple'a umieszczają w sieci filmy, na których widać, jak niszczą swoje iPhone'y. Jeden z nich strzelił do telefonu z karabinu snajperskiego, inny rozbił go metalowym prętem.

Aplikacja Blockchain umożliwiała zakładanie portfeli bitcoinowych, na których - w postaci zapisu cyfrowego - można było trzymać tę kryptowalutę.

Aplikacje mobilne, takie jak Blockchain oraz usunięta już w zeszłym roku z AppStore Coinbase stały się popularnym sposobem dokonywania płatności.

Mimo, że Bitmonety istnieją tylko jako oprogramowanie, a transakcje są wykonywane za pomocą komputera, niektóre sklepy internetowe (i nie tylko) je akceptują.

Skąd ta decyzja?

Jak argumentuje swoją decyzję koncern z Cupertino? Tłumaczy, że chce, aby jego aplikacje były legalne wszędzie tam, gdzie są oferowane, a niektóre rządy, w tym Chiny i Indie, kwestionują status prawny Bitcoinów.

W tłumaczenia Apple'a nie wierzy Andreas Antanopoulos, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Blockchain. Jego zdaniem Apple obawia się konkurencji ze strony Bitcoinów dla swojego systemu płatności za aplikacje w AppStore czy muzykę w iTunes Store.

Jak przewiduje Antanopoulos, ruch Apple'a spowoduje, że programiści będą tworzyć nowe strony dostępne za pośrednictwem przeglądarki w smartfonach, z pominięciem AppStore.

Bitmonety wzbudzają wiele kontrowersji. Transakcje, które są przeprowadzane z ich użyciem są anonimowe. Dlatego walutą szybko zainteresowały się nielegalne strony internetowe.

AppStore jest dostępny w 155 krajach na świecie. W 2013 roku sklep osiągnął sprzedaż wynoszącą 10 mld dolarów.

Czym są Bitocoiny?

Autor: ToL / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock