89 tysięcy e-PIT-ów

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPIT przez internet cieszy się popularnością

Ponad 89 tysięcy podatników skorzystało z możliwości złożenia zeznania podatkowego za 2008 rok drogą elektroniczną - wynika z najnowszych szacunków Ministerstwa Finansów. To 0,4 proc. z ok. 20 mln podatników.

Jak wskazuje raport z dnia 4 maja, nowa usługa cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Prawie 77 tys. zeznań złożono bez podpisu kwalifikowanego, a tylko ok. 1.5 tys. z podpisem elektronicznym.

Najwięcej elektronicznych zeznań PIT-37, ponad 27 proc. przyjęto w województwie mazowieckim. Dla porównania: w 2008 roku z możliwości złożenia zeznań rocznych drogą elektroniczną skorzystało 419 podatników.

Zaliczone w ostatnim terminie

Polacy dostali długo zapowiadaną możliwość rozliczania się przez internet bez konieczności posiadania kosztownego podpisu elektronicznego 9. kwietnia, czyli trzy tygodnie przed ostatecznym terminem na złożenie PITa.

W ocenie Wojciecha Piotrowskiego, doradcy podatkowego z firmy KPMG, możliwość wysłania rozliczeń bez e-podpisu została uruchomiona zbyt późno. – Liczba osób, które z niej skorzystały, jest i tak zaskakująco duża. Oczekuję, że w przyszłym roku będzie można wysłać w ten sposób wszystkie rodzaje zeznań już od 1 stycznia – mówi.

Ministerstwo Finansów tłumaczy opóźnienie procedurami legislacyjnymi.

Źródło: mf.gov.pl, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu