Bank centralny Ukrainy uwolnił kurs hrywny, która straciła kolejne 7 procent, rubel stracił w ślad za hrywną, z zupełnie innych powdów osłabł też chiński juan. Rosja mobilizuje armię, co zepsuło nastroje na giełdach i wywołało spadki w Europie. Euro straciło na warrtości do dolara, rykoszetem dostał też złoty. Z drugiej strony mieliśmy świetne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha
W Warszawie dziś najgorszy dzień od miesiąca. Inwestorzy uznali, że nie czas kupować akcje, gdy Władimir Putin mobilizuje armię przy granicy z Ukrainą. Oto podsumowanie dzisiejszej sesji:
- 85 spółek w górę, 271 w dół
- WIG20 -1,1%, WIG -1,3%, mWIG40 -1,4%, sWIG80 -3,1%
- obroty 1052,5 mln PLN (wczoraj 759,6 mln PLN)
- średnia wartość transakcji 12,8 tys. PLN (wczoraj 10,9 tys. PLN)
- największe obroty: PKO BP (+0,5%) - 164,3 mln PLN
- największe wzrosty: Elektrotim +14,8%, Agroton +4,4%, Mirbud +4,1%
- największe spadki: Sadovaya -14,8%, Coal Energy -14,4%, EkoExport -10,5%
- PKO BP jest najdroższe od czerwca 2011
Giełdy w Europie: Londyn -0,5%, Frankfurt -0,4%, Paryż -0,4%, Mediolan -0,5%, Madryt -0,2%, Stambuł -1,0%, Budapeszt +0,2%, Moskwa -0,6%, Kijów +2,6%
W USA S&P 500 rośnie o 0,3%, do rekordu wszechczasów brakuje wzrostu o 0,4 procent. Największe obroty: Tesla (+4,0%), Apple (-0,5%), Verizon (-0,4%)
Euro jest po 4,18 PLN, dolar po 3,06 PLN, frank po 3,42 PLN. EUR/USD=1,3663
Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,42%, USA 2,70%, Niemcy 1,61%
Miłego wieczoru!
Ministrowie obrony państw NATO wydali oświadczenie o tym, że NATO będzie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.
A tymczasem na warszawskiej giełdzie zakończyły się notowania. WIG20 dziś spadł o 1,1 procent i był to największy spadek w Warszawie od miesiąca.
Treasury Bondspot Poland, czyli rynek polskich obligacji dzisiaj:
- rentowność dwuletnich bez zmian na poziomie 3,02 procent
- rentowność pięcioletnich wzrosła z 3,67 procent do 3,69 procent
- rentowność dziesięcioletnich wzrosła z 4,40 procent do 4,42 procent
Rosyjski bank VTB wstrzymał udzielanie nowych kredytów na Ukrainie. VTB był wymieniany w notce Fitch Ratings jako jeden z najbardziej narażonych na ryzyko pogłębienia kryzysu na Ukrainie.
VTB poinformował, że jego doychczasowe zaangażowanie na Ukrainie to głównie kredyty dla dużych prywatnych firm, także eksporterów.
Akcje VTB straciły dziś na giełdzie w Moskwie 1,3%, kurs najniżej od listopada.
W USA ożywienie na rynku nieruchomości, a także na giełdzie, jeśli chodzi o detalistów:
- Abercrombie & Fitch +6,4 procent
- Lowe's +5,1 procent
- Target +4,6 procent
Władze Tunezji prognozują, że w tym roku kraj odwiedzi rekordowa liczba 7 mln turystów, bo jak mówią, kraj jest już ustabilizowany politycznie. Rekordy zapowiadają się też w Polsce. Firmy świadczące usługi turystyczne przeżywają oblężenie. Jedna z nich, giełdowy Rainbow Tours chyba też tego doświadcza :)
Szef banku centralnego Ukrainy poinformował, że rezerwy walutowe Ukrainy spadły do 15 mld USD. Na koniec stycznia wynosiły 17,8 mld USD.
Taki spadek jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów przyglądających się Ukrainie. Zdaniem niektórych z nich tym razem ubytek rezerw związany jest prawdopodobnie nie z interwencjami walutowymi, ale z wycofywaniem przez układ związany z Wiktorem Janukowyczem prywatnych oszczędności z Ukrainy za granicę.
Wracając do nowych domów w USA:
- średnia cena nowego domu to 260 tysięcy USD, to o 3,4 procent więcej niż rok temu
- dane o styczniowej sprzedaży są najlepsze od lipca 2008
S&P500 wrócił nad kreskę, rośnie o 0,02 procent
Brytyjska firma bukmacherska Paddy Power zaczęła przyjmować zakłady o to, gdzie zostanie odnaleziony Wiktor Janukowycz. Firma zastrzega, że liczy się tylko miejsce oficjalnie potwierdzone przez obecną głowe państwa ukraińskiego, a zakłady są przyjmowane tylko do końca marca. Oto stawki:
- Ukraina 1,1 / 1 (1,1 GBP za każdego postawionego funta)
- Rosja 1,2 / 1
- Zjednoczone Emiraty Arabskie 4 / 1
- Gruzja 7 / 1
- Turcja 8 / 1
Jeśli Wiktor Janukowycz odnajdzie się w Korei Północnej, wtedy każdy, kto to obstawił za każdego postawionego funda dostanie 100 GBP.
Są dane o nowych domach oddanych do użytku w styczniu w USA:
- dane zannualizowane to 468 tysięcy, oczekiwano 400 tysięcy, w grudniu było 414 tysięcy
Mamy więc wzrost o 9,6 procent, zamiast oczekiwanego spadku o 3,4 procent. Dobre dane.
Dane zannualizowane powstają w ten sposób, że Amerykanie biorą dane za jeden miesiąc, odsezonowują je i mnożą przez 12, czyli pokazują ile by tych domów było, gdyby cały rok był taki jak ostatni miesiąc, po odsezonowaniu, czyli uwzględniając to, czy to środek zimy, czy środek lata. Czyli na końcu wychodzi z tego taki bardziej indeks, niż faktyczne dane w sztukach.
Dane dobre, ale jak widac na wykresie daleko od nieruchomościowego boomu.
Pogarsza się sytuacja na rynku, S&P 500 traci 0,3%. WIG20 w dół 1,3%. Na rynku walutowym dolar zyskuje na wartości. Kurs EUR/USD na minimach sesji.
Zdaniem traderów cytowanych przez Reutersa, nastroje na świecie się pogarszają, bo rynek obawia się mobilizacji armii rosyjskiej i sytuacji na Krymie.
Iran zaczyna naprawdę korzystać z poprawy stosunków z Zachodem zwiększając handel...ze Wschodem. Eksport irańskiej ropy do Chin w styczniu wzrósł o 82 procent rok do roku. W stosunku do grudnia 2013 był większy o 11,2 procent. Iran to obecnie czwarty największy dostawca ropy do Chin.
Ruszyła sesja na Wall Street. S&P500 rośnie o 0,16 procent. Za to w Warszawie spadki się pogłębiają. WIG20 spada o 0,73 procent i jest na najniższym dzisiaj poziomie.
Rozgrzane do czerwoności kontrakty na gaz naturalny wchodzą w korektę. Po bardzo dynamicznych wzrostach zapoczątkowanych w listopadzie (popyt zwiększony przez fatalne warunki pogodowe w USA) teraz notują największą 3 dniową przecenę od 2005 roku.
Dziś kontrakty marcowe w dół o 5%. Warto dodać, że 60 mln gospodarstw domowych w USA czerpie ciepło z gazu. Dla surowców energetycznych ważne są dane tygodniowe o zapasach paliw prezentowane przez Departament Energii USA.
Ukraiński bank centralny informuje, że na razie nie planuje żadnych interwencji walutowych.
Rosyjska waluta zbliża się do okrągłego poziomu 50 rubli za euro
Chart: The ruble hits fresh lows vs EUR. Russians certainly have the means to halt the decline but choosing not to - pic.twitter.com/Mhy1xaZIbt
— SoberLook.com (@SoberLook) February 26, 2014
Quercus TFI zwiększa zaangażowanie w spółce TIM (spółka jest dystrybutorem sprzętu elektrotechnicznego). Po dokupieniu akcji Quercus ma 7,19%, wcześniej nieco poniżej 5%. Akcje spółki TIM teraz drożeją o 6%.
Ukraina poprosiła MFW o przygotowanie nowego programu pomocy finansowej - powiedział szef banku centralnego Ukrainy. Dodał, że rząd i bank centralny przedstawią program antykryzysowy jutro, albo pojutrze.
Hrywna (już na wolnym rynku):
oferta kupna: 10,33 UAH za dolara
oferta sprzedaży: 10,50 UAH za dolara
kurs średni 10,415 UAH - to wzrost o 7 procent w stosunku do wczorajszego zamknięcia 9,73 UAH
Abercrombie & Fitch, legendarna firma odzieżowa z USA, popularna zwłaszcza wśród studentów podała wyniki za czwarty kwartał. Wyniki nie są dobre, zysk na akcję 0,85 USD wobec wobec 1,95 USD rok wcześniej. Sprzedaż w czwartym kwartale spadła o 12% w ujęciu rocznym. Władze spółki zapewniają jednak, że po słabszym 2013 kolejne kwartały przyniosą poprawę i zwiększenie wartości dla akcjonariuszy. Dodatkowo Abercrombie & Fitch ogłosił skup akcji własnych na poziomie 150 mln USD. Akcje drożeją w handlu przedsesyjnym o 8%.
Dzisiejsze wybrane (najciekawsze) notowania CDS, czyli składki na ubezpieczenie od bankructwa emitenta obligacji:
Ukraina 10,73 procent (wczoraj 10 procent) - ryzyko rośnie
Rosja 1,92 procent (wczoraj 1,84 procent) - ryzyko rośnie
Islandia 2 procent (wczoraj 1,90 procent) - ryzyko rośnie
Tajlandia 1,47 procent (wczoraj 1,52 procent) - ryzyko maleje
Lotos zaprezentuje wyniki za czwarty kwartał w przyszłą środę. Analitycy badani przez agencję Reutera oczekują zysku netto na poziomie 12 mln zł wobec 242 mln zł zysku rok wcześniej. Spadek wynika z bardzo niskich marż rafineryjnych. Dziś Lotos na sesji traci prawie 2%, ale od początku roku zyskuje ponad 10%.
Alior Bank zwolni do 260 osób. Struktura organizacyjna centrali im się zmienia. Liczba departamentów zmniejszy się z 77 do 28. Oszczędności z tytułu restrukturyzacji mają wynieść 50 mln PLN w ciągu dwóch lat.
Budimex dokończy budowę autostrady A1 na odcinku od Włocławka do skrzyżowania z A2. Chodzi o odcinek o długości 16 kilometrów, Budimex wykona zlecenie za 49,7 mln PLN w 13 miesięcy, nie licząc zimy, czyli droga powinna być gotowa zapewne gdzieś w okolicach maja - czerwca 2015
Palenie szkodzi zdrowiu.
Od 2020 roku w krajach UE zakazana będzie sprzedaż i produkcja papierosów mentolowych, Parlament Europejski przyjął dyrektywę tytoniową
— Dominik.Cierpiol (@dominikcierpiol) February 26, 2014
Jeronimo Martins, właściciel sieci dyskontów Biedronka traci dziś na giełdzie w Lizbonie ponad 6%. Z jednej strony mamy świetne wyniki sprzedażowe w Biedronkach (wzrost w 2013 o 15% wobec 2012), które odpowiadają za 65% przychodów ze sprzedaży całej grupy Jeronimo Martins, z drugiej strony spółka zapowiedziała, że przez niższe ceny żywności i silną konkurencję marże w tym roku mogą niż niższe niż w 2013.
Akcje Jeronimo Martins tanieją, jeśli zamkniemy dzień na obecnym poziomie, kurs będzie najniżej od lipca 2012.
Ukraina uwolniła kurs hrywny.
Po dewaluacji o blisko 20 procent od początku roku niekoniecznie musi to doprowadzić do kolejnej przeceny. Ukraina tym samym spełnia najważniejszy warunek udzielenia pomocy finansowej, stawiany przez MFW.
Na warszawskiej giełdzie akcje ukraińskiego Coal Energy tracą 14,4 procent, a ukraińska Sadovaya spada o 13 procent.
Sadovaya od piątku do wczoraj podrożała o 87,5 procent, Coal Energy od piątku do wczoraj poszedł w górę o 69,2 procent.
Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał testy zdolności bojowej sił zbrojnych Rosji na zachodzie i w centrum kraju.
Indeksy w Moskwie są na minusach, ale nie głębszych niż wcześniej.
Po słowach Putina za jednego dolara pierwszy raz od marca 2009 trzeba było zapłacić 36 rubli (36,006 było dokładnie przez moment).
DM BZ WBK podtrzymuje rekomendację kupuj dla CCC i podnosi cenę docelową o 24% do 182 zł. To o 37,5% więcej niż jedna akcja CCC kosztuje teraz.
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zaproponował, aby osoby zarabiające mniej niż 12 tysięcy euro rocznie nie płacili podatku dochodowego.
12 tysięcy euro rocznie to 1000 euro miesięcznie. Czyli 4150 PLN.
Czyli Hiszpania po kilku latach recesji zwalnia z podatku dochodowego wszystkich poniżej poziomu, pod którym zmieściłoby się około 70 procent Polaków.
Creidt Suisse podniósł ceny docelowe dla trzech banków notowanych na GPW, ale ceny te są nadal poniżej poziomów rynkowych, więc Credit Suisse oczekuje spadku tych cen.
PKO BP: cena docelowa 36 PLN, 18,4 procent poniżej ceny rynkowej
Pekao SA: cena docelowa 174 PLN, o 9,6 procent poniżej ceny rynkowej
BZ WBK: cena docelowa 380 PLN, 8,8 procent poniżej ceny rynkowej
Komisja Europejska oświadczyła, że w pomoc finansową dla Ukraina powinna być też zaangażowana Rosja, jeśli to możliwe.
Poziom rezerw walutowych i zadłużenia zagranicznego po tym oświadczeniu się nie zmienił.
Smog w Pekinie jest powyżej normy już 7 dzień z rzędu. Wskaźnik PM2,5 (nie wiemy dokładnie, co to jest, ale proszę czytać dalej) wynosi tam 512, podczas, gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaleca... 25! Ostatnio poniżej 150 tenże wskaźnik był w Pekinie 19 lutego (dane za Bloombergiem).
To właśnie m.in. smogiem ma się 5 marca zająć kongres chińskiej Partii. Na razie 147 chińskich firm przemysłowych zawiesiło produkcję. W niektórych prowincjach widoczność spadła do 50 metrów i władze musiały pozamykać drogi.
Cough! Cough! @TheStalwart This is #Beijing, less than three weeks apart http://t.co/ZOgbiOpYD9 … pic.twitter.com/pDdqXU7kXU
— Sony Kapoor (@SonyKapoor) February 26, 2014
W sWIGu 80 dziś najlepszy jest budowlany Mirbud. Spółka rośnie po wynikach za czwarty kwartał:
-3,91 mln zł zysku netto wobec 3,99 mln zł straty rok wcześniej
-zysk operacyjny +344%
-przychody +127%
Sadovaya i Coal Energy - hity ostatnich sesji - dziś się cofają. Sadovaya i tak jest jednak najwyżej od końca listopada 2013, a w tym tygodniu kurs jest 47% na plusie.
Nadchodzą czasy nowej reguły wydatkowej w polskich finansach publicznych. Proszę bardzo, jaka jest przejrzysta:
prosto wyjaśniona nowa reguła wydatkowa pic.twitter.com/rnwhbhlZvP
— Bartek Goduslawski (@BGoduslawski) February 26, 2014
To szyling ugandyjski do dolara:
Waluta spadła o prawie 2% po tym, jak prezydent Ugandy, Yoweri Museveni, podpisał nowe prawo, wprowadzające ostre kary dla homoseksualistów. Tę decyzję skrytykował już m.in. ONZ.
Rynek wystraszył się, że Uganda przestanie dostawać zagraniczną pomoc. Wstrzymały ją już Norwegia i Dania, a inne kraje przyglądają się sprawie.
Homoseksualizm jest nielegalny w 37 afrykańskich krajach, w tym właśnie w Ugandzie.
Powierzchnia Ugandy jest o 25% mniejsza niż Polski, PKB na mieszkańca ma ok. 93% niższe.
Niemcy sprzedali obligacje 30-letnie za 2,44 mld euro i - uwaga - popyt był niższy niż oferta. Aukcja nie została "pokryta technicznie", jak to nazywa niemiecka agencja długu. Zwykle część niemieckich obligacji w przetargu zatrzymuje Bundesbank, a potem sprzedaje je na rynku wtórnym. Na razie nie wiemy, ile tym razem musiał zatrzymać Bundesbank.
Eurodolar i DAX bez reakcji.
Ciekawe zestawienie Ministerstwa Nauki
Włosi sprzedali półroczne bony za 8,5 mld euro z rentownością 0,45%, najniższą w historii (obecności w strefie euro). Popyt był 1,4 raza większy od podaży - apetyt na krótkoterminowe papiery dłużne w strefie euro rośnie, bo rynek spodziewa się obniżki stóp EBC.
Dzisiejsza aukcja to test przed jutrem - wtedy Rzym (już z nowym rządem) będzie sprzedał obligacje w sumie warte do 9 mld euro, w tym 10-latki.
Na rynku wtórnym rentowność 10-latek wciąż w pobliżu 8-letnich minimów.
Europejski Bank Centralny pożyczył bankom 6,297 mld EUR na 3 miesiące. Jednocześnie banki spłaciły dziś 5,926 mld EUR pożyczonych z ECB 3 miesiące temu.
Czyli netto w bankach komercyjnych przybyło dziś 371 mln EUR pożyczonych z ECB. Niezbyt dużo.
Tymczasem greckie obligacje drożeją i drożeją.
Greek 10-year bond yield drops to 7.22%- lowest yield since May 2010
— Geneva Girl (@SardonicaX) February 26, 2014
Biedronka wciąż rośnie
Sprzedaż Biedronki w '13 wzrosła o 15 proc., EBITDA o 8,7 proc. rdr #polska #gospodarka
— PAP Biznes (@PAPBiznes) February 26, 2014
Na ukraińskim rynku międzybankowym hrywna coraz słabsza
oferty kupna: 10,10 UAH za dolara (wczoraj 9,68 UAH)
oferty sprzedaży: 10,28 UAH (wczoraj 9,78 UAH)
Licząc kursami średnimi wczoraj na zamknięciu kurs hrywny do dolara wynosił 9,73, a teraz wynosi 10,17. Czyli tylko dzisiaj hrywna straciła na wartości 4,5 procent.
Bank centralny Chin twierdzi, że ostatnia słabość juana, to po prostu efekt rynkowej gry inwestorów i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Chińczycy proszą, aby nie przesadzać z analizami i nie nadinterpretować.
Panasonic przymierza się do budowy w USA fabryki baterii do samochodów elektrycznych. Partnerem w tym przedsięwzięciu miałaby być Tesla, czyli najbardziej znany producent aut elektrycznych i odbiorca tych baterii. Ale fabryka miałaby sprzedawać baterie także innym odbiorcom.
Panasonic dziś w Tokio podrożał o ponad 5 procent. Tesla w Nowym jorku podrożała wczoraj o ponad 15 procent. Inwestorzy są zachwyceni perspektywą robienia biznesu na bateriach do samochodów.
Jeśli chodzi o spółki, które podały swoje wyniki przed sesją, to:
- Elektrotim drożeje o 6,2 procent i jest najdroższy od roku
- Mirbud drożeje o 4,1 procent i jest najdroższy od grudnia
- Kopex drożeje o 2,8 procent i jest najdroższy od kwietnia
- Śnieżka drożeje o 0,2 procent
- Erbud spada o 1,2 procent
Rynek polskich obligacji dzisiaj:
- rentowność dwuletnich spada z 3,02 procent do 3,01 procent
- rentowność pięcioletnich bez zmian na poziomie 3,67 procent
- rentowność dziesięcioletnich rośnie z 4,40 procent do 4,41 procent
Wielka Brytania zrewidowała w dół tempo wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale 2013, z 2,8 procent do 2,7 procent rok do roku.
Rosyjski rubel w całej okazałości. Najsłabszy od pięciu lat
Na giełdzie indeksy blisko zera
Ukraińskie obligacje znów tanieją. Rentowność tych pięcioletnich w ubiegłym tygodniu była poziomie 14 procent, po obaleniu Janukowycza spadła do 10,6 procent, a teraz znów wzrosła do 12,5 procent
Rubel idzie w ślad za hrywną
Putin powinien się martwić. Kurs #USDRUB wzrósł dziś do 35,9275 i jest najwyżej od 2009 roku.
— macroNEXT (@Macronextcom) February 26, 2014
Rafako po ogłoszeniu planów nowej emisji akcji kolejny dzień mocno traci na wartości. Tym razem spada o 5 procent.
Kopex po publikacji wyników drożeje o 2,2 procent
Na ukraińskim rynku międzybankowym oferta kupna dolarów to 9,998 hrywny. Oferta sprzedaży jest na poziomie 10,35 hrywny.
Czekamy na 10 hrywien za dolara, na razie Reuters podaje, że jest 9,80 UAH, a na twitterze niektórzy podobno już widzieli 10,15. Obok hrywny powoli traci na wartości rosyjski rubel. Rynek ukraiński jest zbyt mały i niepłynny, dlatego niektórzy grają "pod Ukrainę" na bardziej płynnym rynku rubla
Mkt is using RUB as a kind of proxy -if you can't sell UAH - then why not sell RUB as a partial hedge is the rhetorical question being asked
— Steve Collins (@TradeDesk_Steve) February 26, 2014
Rzut oka na giełdę:
W Europie dominują spadki na giełdach. WIG20 rozpoczął sesję dośc wysoko, ale teraz rośnie już tylko o 0,3 procent.
Londyn -0,3%, Frankfurt -0,1%, Paryż -0,2%, Mediolan -0,2%, Madryt +0,1%.
Stambuł +0,6%, Budapeszt -0,6%, Moskwa +0,2%
Gospodarka węgierska wygląda na nieźle rozpędzoną.
Stopa bezrobocia na Węgrzech spadła w styczniu do poziomu 8,9 procent - to najmniej od pięciu lat. Jednocześnie wskaźnik zatrudnienia wzrósł do 52,9 procent.
Trochę spółek pokazało dziś przed sesją wyniki finansowe. Na przykład Kopex:
- przychody spadły z 441 mln PLN do 420 mln PLN
- marża brutto na sprzedaży spadła z 20,6% do 18,1%
- koszty finansowe, sprzedaży i "pozostałe" spadły łącznie o 43,5 mln PLN
- zysk netto wzrósł z 0,7 mln PLN do 26,7 mln PLN
- dług netto wynosi 395,3 mln PLN. Zysk EBITDA za 2013 to 235,6 mln PLN
Dariusz Kowalczyk z Credit Agricole pisze w swojej notce dla klientów banku, że bank centralny Chin specjalnie osłabia juana, aby przeciwdziałać nadmiernemu napływowi kapitału spekulacyjnego do Chin.
Juan dziś osłabił się siódmy dzień z rzędu, średni kurs w banku centralnym doszedł do poziomu 6,1192 CNY za dolara.
Rekomendacje o poranku:
- Amrest: "kupuj" od DM PKO BP, cena docelowa 109,60 PLN, o 13,6 procent powyżej ceny rynkowej
- LUG: "kupuj" od Dr. Kalliwoda Research, cena docelowa 5,20 PLN, o 44,4 procent powyżej ceny rynkowej
Energa wczoraj wieczorem poinformowała, że rezerwy na uprawnienia do emisji CO2 obniżą wynik netto spółki za ubiegły rok o 28,9 mln PLN. Spółka obniży też wartośc aktywów trwałych w Elektrowni Ostrołęka o 22,8 mln PLN.
Łącznie zysk Energi za 2013 zostanie pomniejszony o 51,7 mln PLN.
Nastroje niemieckich konsumentów nieco się poprawiają. Wskaźnik instytutu GfK wzrósł z 8,3 pkt miesiąc temu do 8,5 pkt.
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Kontrakt terminowy na Daxa we Frankfurcie rośnie o 0,02 procent, czyli praktycznie stoi w miejscu. Kontrakt na FTSE w Londynie spada o 0,2 procent.
W USA w piątek S&P 500 spadł o 0,13 procent. Akcje Tesli podrożały aż o 14 procent i są rekordowo drogie. Kontrakt terminowy na S&P500 rośnie o 0,4 procent.
Chiński juan dziś znów się nieco osłabił, ale w mniejszym stopniu niż wczoraj. Na rynku dolar kosztuje 6,1282 juanów.
Giełdy na Dalekim Wschodzie: Japonia -0,5%, Chiny +0,2%, Hong Kong +0,6%, Korea +0,3%, Indie +0,5%, Indonezja -1,0%, Australia +0,1%.
Euro jest po 4,15, dolar po 3,02, frank po 3,40, funt po 5,04. EUR/USD=1,3743
Wszystko, co się działo we wtorek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch