Rejestracje nowych samochodów w Polsce wyraźnie wyhamowały. W październiku zarejestrowano prawie 36,5 tysiąca nowych aut osobowych oraz dostawczych o masie całkowitej do 3,5 ton. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o blisko 20 procent - poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.
Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w październiku 2021 roku zarejestrowano w Polsce 36 470 samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 25,68 procent. Udział firm osiągnął poziom 74,32 procent.
Wynik z minionego miesiąca oznacza spadek liczby rejestracji o 9034 auta (-19,85 procent) w ujęciu rocznym i o 2109 aut (-5,47 procent) w porównaniu do danych miesiąc wcześniej. Samar zwrócił uwagę, że to czwarty z rzędu, a piąty w tym roku, spadek sprzedaży.
Rejestracje samochodów w październiku 2021
"Tradycyjnie ostatni kwartał roku to okres wzrostu zakupów. W tym roku sprzedaż aut była jednak niższa w październiku niż w czerwcu, lipcu czy sierpniu. Tak jak w poprzednich miesiącach ta sytuacja to w dużej mierze efekt problemów rynku motoryzacyjnego związanych z ograniczeniem dostępności aut spowodowanych brakiem półprzewodników niezbędnych do wyposażenia samochodów" - wyjaśnili eksperci Samaru.
Jak dodali, produkcja niektórych modeli została znacznie ograniczona lub wręcz zastopowana. W ocenie Samaru wskaźnikiem pokazującym rosnące problemy z dostępnością aut jest zjawisko spadającego reeksportu, czyli wywiezienia samochodów osobowych z kraju zaraz po rejestracji. "W tym roku jego udział nie przekroczył w żadnym miesiącu 10 procent dla samochodów osobowych, a w październiku spadł po raz pierwszy od prawie 10 lat poniżej 5 procent" - czytamy w komunikacie.
Według prognoz Samaru w 2021 roku sprzedaż nowych samochodów osobowych wyniesie 450 tys. sztuk, co oznaczałoby wzrost o 5 procent, a nowych samochodów dostawczych - 72 tys. sztuk, czyli wzrost o 20,8 procent w stosunku do ubiegłego roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock