Jest umowa na odcinek za prawie miliard złotych. "Ważne połączenie międzynarodowe"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/3
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

W czwartek podpisano umowę na budowę pierwszego odcinka drogi ekspresowej S1 Mysłowice - Bielsko-Biała. Chodzi o ponad 15-kilometrowy fragment od węzła Oświęcim do Dankowic. Inwestycja będzie kosztowała prawie miliard złotych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w czwartek podpisano umowę na budowę odcinka od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic. Odcinek wybuduje konsorcjum firm PORR oraz Mota-Engil Central Europe, za kwotę 989 751 443,10 zł.

Całość zadania ma zostać zrealizowana w 33 miesiące.

Drogowcy poinformowali, że inwestycja będzie realizowana w formule "Projektuj i buduj". Oznacza to, że w ramach zadania w pierwszej kolejności zostanie ona zaprojektowana, następnie w oparciu o wykonany i zatwierdzony projekt wybudowana wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych decyzji pozwalających na użytkowanie tej trasy.

Wykonawca będzie miał za zadanie wybudować między innymi dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze), a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

S1 Mysłowice - Bielsko-Biała

GDDKiA podała, że to pierwsza z trzech umów, które mają zostać podpisane w najbliższym czasie:

- odcinek I: węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Oświęcim - 12,9 km,

- odcinek II: węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice - 15,2 km, umowa podpisana w czwartek,

- odcinek III: Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem) - 12,0 km.

"W pozostałych dwóch przetargach badanie i ocena dokumentów złożonych przez wykonawców znajduje się już w końcowej fazie. Przewidujemy, że do wyboru najkorzystniejszej oferty może dojść na przełomie maja i czerwca br." - czytamy. Te odcinki również realizowane będę w formule "Projektuj i buduj".

Drogowy poinformowali, że w ramach budowy drogi S1 Mysłowice - Bielsko-Biała zostanie zrealizowany jeszcze jeden odcinek drogi krajowej o długości nieco ponad 9 kilometrów, który będzie stanowił obwodnicę Oświęcimia. "Jest on obecnie na etapie postępowania przetargowego" - dodano.

S1 Oświęcim - DankowiceGDDKiA

Połączenie międzynarodowe

Realizacja budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej - lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz przylotniskowego węzła autostrady A1.

"Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym" - podkreślili drogowcy.   S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25, czyli "osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń". Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina – Skalite.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock