Jeśli podwyżki OC to wynik zmowy, posypią się potężne kary. UOKiK ostrzega

TVN24 BiSCeny polis komunikacyjnych rosną

Jeśli okaże się, że ubezpieczyciele zmówili się, co do poziomu cen polis komunikacyjnych, kary mogą sięgnąć 10 proc. rocznych obrotów zakładów, które brały udział w zmowie - powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Prezes wyjaśnił w rozmowie z PAP, że jego urząd bada, czy doszło do zmowy cenowej pomiędzy ubezpieczycielami. - Nie można wykluczyć żadnej z możliwości - z perspektywy prawa antymonopolowego zmowa może dotyczyć zarówno sztucznego utrzymywania niskich cen, podziału rynku, jak i wprowadzania podwyżek - mówił prezes UOKiK.

Opłaty za ubezpieczenie

Tłumaczył, że do zawarcia nielegalnego porozumienia może wystarczyć telefon, czy email. - Podsłuchem nie dysponujemy, a po tym, jak kilka naszych decyzji zostało wydanych na podstawie dowodów w postaci emaila - mamy świadomość, że przedsiębiorcy stosują urozmaicone formy uzgadniania warunków nielegalnych porozumień - dodał Niechciał. Prezes potwierdził, że urząd bada rynek, m.in. rozesłał do ubezpieczycieli ankietę z zapytaniami o dane, które mają pomóc w ustaleniu mechanizmów kształtowania cen. - To wstępny etap analizy. Na dane i wyjaśnienia przyjdzie więc poczekać jeszcze kilka tygodni - zaznaczył.

Wysokie kary za brak polisy OC. Zobacz materiał z programu "Raport" w TVN Turbo (16.12.2016):

Wysokie kary za brak polisy OC
Wysokie kary za brak polisy OCTVN Turbo

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości