TVN24 Biznes | Moto

Studenci z Poznania zbudowali superbolid. "3 sekundy do setki"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
Michał
Murawiński
Źródło:
TVN24 Turbo
Studenci z Poznania zbudowali superbolid
Studenci z Poznania zbudowali superbolidTVN Turbo
wideo 2/5
studencki bolid

Opływowe kształty zdradzał jeszcze przed wielkim odsłonięciem. Gdy płachta już poszła w górę, a na końcu wyłonił się potężny spolier to wiadomo było, że nie mamy do czynienia z zabawką, a czymś naprawdę szybkim. Kilkudziesięciu studentów przez prawie rok pracowało w pocie czoła, by zaprezentować bolid PM07, stworzony w niełatwym pandemicznym czasie. Materiał Michała Murawińskiego z TVN Turbo.

- Trudno było skoordynować pracę online i pracę w warsztacie, jak i znaleźć czas pomiędzy tymi wszystkim zajęciami na studiach – mówiła studenta Politechniki Poznańskiej Ewa Szczygieł.

Przyznała, że studenci nie mają wiele wolnego czasu. – Czasami starami się mieć też życie towarzyskie, mimo że taki projekt jest wielkim poświęceniem – powiedziała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Supersamochód stworzony przez studentów

Silnik bolidu jest umieszczony z tyłu i ma moc około 80 kW, ograniczoną regulaminem Formuły Student -  inżynierskiego konkursu, w którym startują najlepsze uczelnie techniczne z całego świata. Generuje 220 Nm, rozkręca się mniej więcej do 8 tysięcy obrotów i został zbadany na hamowni. Dzięki użyciu między innymi Kevlaru, czy stopów aluminiowych pojazd ma maksymalnie obniżoną masę, a ta jest wrogiem przyspieszenia, na którym najbardziej zależało studentom. Konstrukcja waży jedynie 175 kilogramów.

- Jesteśmy jedynym aktualnie zespołem w Polsce, który zbudował pełny monocoque ( z franc. nadwozie samonośne - red.) wykonany z włókna węglowego, zazwyczaj inne zespoły robią to w sposób hybrydowy – łączą to z ramą przestrzenną, stalową lub z innymi komponentami – powiedział Mateusz Matusiak z Politechniki Poznańskiej.

Studenci prezentują autoPolitechnika Poznańska

By zwiększyć możliwości popularnej wyścigówki zainstalowano w niej specjalny pakiet aerodynamiczny i opony o obniżonym profilu. Charakteryzuje się wysoką sztywnością skrętną. Na razie nie można było zobaczyć jej w ruchu, ale osiągi ma mieć imponujące – 2,9 sekundy do setki.

- Możemy przy tym pakiecie aerodynamicznym jeździć po suficie przy prędkości 100 km na godzinę. Najbardziej charakterystyczny jest stosunek masy do mocy pojazdu, co nas plasuje wśród najlepszych super-carów – powiedział Daniel Perka, student Politechniki Poznańskiej.

Studenci prezentują autoPolitechnika Poznańska

Koszt powstania formuły to 1,3 miliona złotych. Teraz będzie poddawana najróżniejszym testom, by już za dwa tygodnie wystartować na swoich pierwszych zawodach w Finlandii. Nad superszybkimi bolidami studenci z Politechniki Poznańskiej pracują od 2014 roku. Ten jest ich siódmym w historii i drugim z silnikiem elektrycznym.

Autor:Michał Murawiński

Źródło: TVN24 Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Poznańska

Pozostałe wiadomości