Parkowanie na chodniku - kiedy wolno, a kiedy jest niedozwolone? 

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Katowice wypowiadają wojnę "miszczom parkowania"
Katowice wypowiadają wojnę "miszczom parkowania"TVN24
wideo 2/5
TVN24Katowice wypowiadają wojnę "miszczom parkowania"

Wraz z rosnącą liczbą samochodów w miastach rośnie problem ze znalezieniem miejsca do parkowania. Zdarza się, że w poszukiwaniu wolnej przestrzeni wybór pada na chodnik. Jednak parkowanie na chodniku podlega wielu ograniczeniom. Jak parkować na chodniku zgodnie z obowiązującymi przepisami?

● Zasady parkowania na chodniku są określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym. ● Obowiązuje bezwzględny wjazd na chodnik samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony. ● W strefie zamieszkania dopuszczalne jest parkowanie samochodów jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. ● Za nieprawidłowe parkowanie na chodniku grozi mandat w wysokości od 100 zł do 300 zł oraz 1 punkt karny. W określonych sytuacjach kara może być jednak wyższa.

Przepisy dotyczące zasad prawidłowego parkowania samochodów zawarte są w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, przede wszystkim w Rozdziale 5 ustawy pt. Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach. Znajdują się tam ogólne zasady dotyczące zakazów zatrzymywania się i postoju.

Podstawowa zasada prawidłowego postoju i zatrzymywania pojazdu jest taka, aby robić to jedynie w miejscach, w których nasz samochód jest dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu i nie stwarza niebezpieczeństwa na drodze. 

Czy można parkować na chodniku?

Jak wyglądają zasady regulujące prawidłowe parkowanie na chodniku? 

Zgodnie z art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym dopuszczalne jest zatrzymanie lub postój na chodniku, wjeżdżając na niego kołami jednego boku lub przedniej osi samochodu pod warunkiem, że: - dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 2,5 tony, - na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, - szerokość pozostawionej pieszym części chodnika nie utrudnia im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 metra, - samochód umieszczony przednią osią na chodniku nie utrudnia ruchu innych pojazdów na drodze.

W przypadku spełniania wszystkich powyższych wymogów dopuszczalne jest również parkowanie pojazdu w całości na chodniku i wzdłuż krawędzi jezdni. Prawo to obejmuje jednak jedynie samochody osobowe, motocykle, motorowery, rowery i wózki rowerowe.

Parkowanie samochodu w całości na chodniku naturalnie możliwe jest także w miejscach wyznaczonych do parkowania odpowiednimi znakami drogowymi, jednak również wówczas jego dopuszczalna masa całkowita nie może być większa niż 2,5 tony. 

Inaczej mówiąc, pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej wyższej niż 2,5 tony w żadnym przypadku nie mają prawa wjazdu na chodnik. Zakaz ten dotyczy nie tylko pojazdów ciężarowych, busów czy furgonetek, ale też coraz częściej samochodów osobowych, np. dużych SUV-ów czy pojazdów o napędzie hybrydowym. 

Strefa zamieszkania - parkowanie

W strefie zamieszkania oznaczonej znakiem D-40 obowiązują odmienne zasady ruchu drogowego, w tym parkowania pojazdów. W strefie tej dopuszczalne jest parkowanie samochodów jedynie w miejscach do tego wyznaczonych za pomocą znaków pionowych lub poziomych.

W strefie zamieszkania obowiązuje więc odmienna zasada niż na drogach publicznych. Podczas gdy na drogach publicznych parkować można wszędzie, gdzie nie jest to zakazane, w strefie zamieszkania nie wolno parkować nigdzie poza wyznaczonymi miejscami.

Parkowanie przy przejściu dla pieszych

W pobliżu przejść dla pieszych obowiązują dodatkowe zasady parkowania pojazdów, których celem jest zapewnienie jak najlepszej widoczności zarówno kierowcom, jak i pieszym.

Ile metrów od pasów można parkować? Przede wszystkim zgodnie z art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązuje bezwzględny zakaz parkowania na przejściu dla pieszych. Ponadto nie wolno parkować w odległości mniejszej niż 10 metrów przed tym przejściem, a w przypadku dróg dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu również 10 metrów za przejściem.

Analogiczne przepisy stosowane są względem przejazdów dla rowerzystów.

Parkowanie przy posesji - przepisy

Kierowcy, zwłaszcza w miastach, często mogą spotkać się również z wywieszanymi przez właścicieli posesji tabliczkami z informacją "Zakaz parkowania". Tabliczki te, najczęściej wiszące na ogrodzeniach posesji, sugerują wyłączenie danego odcinka chodnika z możliwości parkowania.

W praktyce wywieszanie takich tabliczek powinno być rozumiane jedynie jako prośby właścicieli posesji i w żaden sposób nie jest wiążące dla kierowców korzystających z drogi publicznej.

Znak B-36 - chodnik

Czy można parkować na chodniku? Jeżeli na danym odcinku drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania się oznaczony znakiem drogowym B-36 albo B-35, parkowanie na chodniku w tym miejscu nie jest dozwolone.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której na znaku B-36 lub B-35 umieszczona jest także tabliczka z napisem "Nie dotyczy chodnika", lub na chodniku znajdują się miejsca wyznaczone do parkowania.

Gdzie nie wolno parkować?

Przepisy ustalają ponadto szereg dodatkowych ograniczeń w parkowaniu na chodniku. Parkowanie takie jest niedozwolone: - w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania, przejazdu kolejowego oraz przejazdu tramwajowego, - w odległości mniejszej niż 15 metrów od słupka lub znaku oznaczającego przystanek oraz na całej długości przystanka z zatoką, - na drodze rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów, - w odległości mniejszej od przodu znaku drogowego, jeżeli pojazd zasłoniłby ten znak.

Wysokość mandatu za złe parkowanie

Jakie kary grożą kierowcy w przypadku nieprawidłowego parkowania na chodniku? Przede wszystkim mandat w wysokości od 100 zł do 300 zł oraz jeden punkt karny. Wysokość mandatu może wzrosnąć w przypadku jednoczesnego naruszenia kilku przepisów.

Ostateczna kara finansowa może być bardziej dotkliwa również, gdy będzie miało miejsce nałożenie na koło samochodu blokady albo holowanie na policyjny parking. Wówczas konieczne będzie poniesienie kosztu tego typu "usług" wynoszącego kilkaset złotych.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał w poniedziałek wotum zaufania. Dwutygodniowi ministrowie mogą liczyć jednak na pocieszenie w postaci odpraw. Ich otrzymanie zależy jednak od pewnego warunku.

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Został odblokowany ruch samochodów ciężarowych na największym polsko-ukraińskim przejściu granicznym Dorohusk-Jahodyn - przekazał wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Podobne informacje podała też ukraińska straż graniczna.

Wicepremier Ukrainy: ruch tirów na przejściu granicznym Dorohusk-Jahodyn został odblokowany

Wicepremier Ukrainy: ruch tirów na przejściu granicznym Dorohusk-Jahodyn został odblokowany

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował listy od szefów węgierskiego i szwajcarskiego banku centralnego. Prezesi odpowiedzieli na korespondencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wyraził obawy co do niezależności polskiego banku centralnego. "Magyar Nemzeti Bank wspiera i stoi po stronie prezesa Narodowego Banku Polskiego i odrzuca wszelkie ataki na niezależność banku centralnego" - czytamy w liście prezesa węgierskiego banku.

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

32-letni Zdzisław Antoni Kurski, najstarszy syn Jacka Kurskiego, został zatrudniony w Lotos Upstream, w grupie Orlen - podała "Rzeczpospolita". Dodała, że syn byłego szefa TVP to absolwent turystyki po AWF, a jego rola w Lotosie Upstream to młodszy specjalista, przy czym w strukturze korporacyjnej ma podlegać samemu prezesowi Markowi Woszczykowi.

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Autor:
kris/ams
Źródło:
"Rzeczpospolita", TVN24 Biznes

Konsekwencje finansowe pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej dla obecnego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej wyniosą od około 130 do 190 miliardów euro - szacują w raporcie eksperci z Instytutu Gospodarki Niemieckiej (Institut der deutschen Wirtschaft, IW). Cały budżet Unii Europejskiej na lata 2021–2027 wynosi około 1,1 biliona euro.

Tyle będzie kosztować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Tyle będzie kosztować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Błażej Poboży, do niedawna wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS, rozpoczął pracę w Narodowym Banku Polskim. Poboży, który jest też warszawskim radnym, do banku centralnego trafił na początku grudnia. W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda powołał ponadto byłego wiceministra finansów Artura Sobonia na członka zarządu NBP.

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Grupy Olx. W jego efekcie spółka może zapłacić karę w wysokości nawet 10 procent obrotu. Zarzuty - tłumaczy UOKiK - dotyczą między innymi "nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii". Grupa Olx podkreśliła, że "prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi regulacjami i najwyższymi międzynarodowymi standardami biznesowymi i każdorazowo współpracuje z organami kontroli".

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Narodowy Bank Polski może zakończyć rok 2023 rekordową, sięgającą nawet 20 miliardów złotych stratą. Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Jeśli NBP będzie na minusie, żadne pieniądze z banku centralnego do budżetu nie popłyną, co nie jest dobrą informacją dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

19 milionów Chińczyków w ubiegłym roku zrezygnowało z państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych - poinformował brytyjski dziennik "Financial Times". Jak wyjaśniono, urzędnicy państwowi i analitycy opieki zdrowotnej przypisują skokowy wzrost liczby rezygnacji, rosnącym składkom i współpłatnościom, ograniczonemu zasięgowi i spadającym dochodom gospodarstw domowych.

Milionów Chińczyków nie stać na ubezpieczenie zdrowotne

Milionów Chińczyków nie stać na ubezpieczenie zdrowotne

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

We Włoszech państwo nigdy nie zbuduje nowych elektrowni jądrowych - oświadczył minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Pichetto Fratin. Zaznaczył, że możliwa jest budowa małych reaktorów przez firmy.

"Nie zbudujemy nigdy nowych elektrowni nuklearnych"

"Nie zbudujemy nigdy nowych elektrowni nuklearnych"

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Autor:
mp
Źródło:
PAP

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Pierwsza grupa uczniów na ferie zimowe w 2024 roku uda się już 15 stycznia. Termin dotyczy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Kolejne daty początku ferii to 22 i 29 stycznia oraz 12 lutego.

Ferie zimowe coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie zimowe coraz bliżej. Cztery terminy

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Osoby, które w tym roku z zakupem choinki zamierzają czekać do Wigilii Bożego Narodzenia, mogą być zaskoczone. To efekt nowych przepisów, zgodnie z którymi 24 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu, co obejmuje też punkty zajmujące się sprzedażą choinek. Jednocześnie w ustawie są zapisane pewne wyjątki.

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP