Parkowanie na chodniku - kiedy wolno, a kiedy jest niedozwolone? 

Źródło:
TVN24 Biznes
Katowice wypowiadają wojnę "miszczom parkowania"
Katowice wypowiadają wojnę "miszczom parkowania"TVN24
wideo 2/5
Katowice wypowiadają wojnę "miszczom parkowania"TVN24

Wraz z rosnącą liczbą samochodów w miastach rośnie problem ze znalezieniem miejsca do parkowania. Zdarza się, że w poszukiwaniu wolnej przestrzeni wybór pada na chodnik. Jednak parkowanie na chodniku podlega wielu ograniczeniom. Jak parkować na chodniku zgodnie z obowiązującymi przepisami?

● Zasady parkowania na chodniku są określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym. ● Obowiązuje bezwzględny wjazd na chodnik samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony. ● W strefie zamieszkania dopuszczalne jest parkowanie samochodów jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. ● Za nieprawidłowe parkowanie na chodniku grozi mandat w wysokości od 100 zł do 300 zł oraz 1 punkt karny. W określonych sytuacjach kara może być jednak wyższa.

Przepisy dotyczące zasad prawidłowego parkowania samochodów zawarte są w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, przede wszystkim w Rozdziale 5 ustawy pt. Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach. Znajdują się tam ogólne zasady dotyczące zakazów zatrzymywania się i postoju.

Podstawowa zasada prawidłowego postoju i zatrzymywania pojazdu jest taka, aby robić to jedynie w miejscach, w których nasz samochód jest dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu i nie stwarza niebezpieczeństwa na drodze. 

Czy można parkować na chodniku?

Jak wyglądają zasady regulujące prawidłowe parkowanie na chodniku? 

Zgodnie z art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym dopuszczalne jest zatrzymanie lub postój na chodniku, wjeżdżając na niego kołami jednego boku lub przedniej osi samochodu pod warunkiem, że: - dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 2,5 tony, - na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, - szerokość pozostawionej pieszym części chodnika nie utrudnia im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 metra, - samochód umieszczony przednią osią na chodniku nie utrudnia ruchu innych pojazdów na drodze.

W przypadku spełniania wszystkich powyższych wymogów dopuszczalne jest również parkowanie pojazdu w całości na chodniku i wzdłuż krawędzi jezdni. Prawo to obejmuje jednak jedynie samochody osobowe, motocykle, motorowery, rowery i wózki rowerowe.

Parkowanie samochodu w całości na chodniku naturalnie możliwe jest także w miejscach wyznaczonych do parkowania odpowiednimi znakami drogowymi, jednak również wówczas jego dopuszczalna masa całkowita nie może być większa niż 2,5 tony. 

Inaczej mówiąc, pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej wyższej niż 2,5 tony w żadnym przypadku nie mają prawa wjazdu na chodnik. Zakaz ten dotyczy nie tylko pojazdów ciężarowych, busów czy furgonetek, ale też coraz częściej samochodów osobowych, np. dużych SUV-ów czy pojazdów o napędzie hybrydowym. 

Strefa zamieszkania - parkowanie

W strefie zamieszkania oznaczonej znakiem D-40 obowiązują odmienne zasady ruchu drogowego, w tym parkowania pojazdów. W strefie tej dopuszczalne jest parkowanie samochodów jedynie w miejscach do tego wyznaczonych za pomocą znaków pionowych lub poziomych.

W strefie zamieszkania obowiązuje więc odmienna zasada niż na drogach publicznych. Podczas gdy na drogach publicznych parkować można wszędzie, gdzie nie jest to zakazane, w strefie zamieszkania nie wolno parkować nigdzie poza wyznaczonymi miejscami.

Parkowanie przy przejściu dla pieszych

W pobliżu przejść dla pieszych obowiązują dodatkowe zasady parkowania pojazdów, których celem jest zapewnienie jak najlepszej widoczności zarówno kierowcom, jak i pieszym.

Ile metrów od pasów można parkować? Przede wszystkim zgodnie z art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązuje bezwzględny zakaz parkowania na przejściu dla pieszych. Ponadto nie wolno parkować w odległości mniejszej niż 10 metrów przed tym przejściem, a w przypadku dróg dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu również 10 metrów za przejściem.

Analogiczne przepisy stosowane są względem przejazdów dla rowerzystów.

Parkowanie przy posesji - przepisy

Kierowcy, zwłaszcza w miastach, często mogą spotkać się również z wywieszanymi przez właścicieli posesji tabliczkami z informacją "Zakaz parkowania". Tabliczki te, najczęściej wiszące na ogrodzeniach posesji, sugerują wyłączenie danego odcinka chodnika z możliwości parkowania.

W praktyce wywieszanie takich tabliczek powinno być rozumiane jedynie jako prośby właścicieli posesji i w żaden sposób nie jest wiążące dla kierowców korzystających z drogi publicznej.

Znak B-36 - chodnik

Czy można parkować na chodniku? Jeżeli na danym odcinku drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania się oznaczony znakiem drogowym B-36 albo B-35, parkowanie na chodniku w tym miejscu nie jest dozwolone.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której na znaku B-36 lub B-35 umieszczona jest także tabliczka z napisem "Nie dotyczy chodnika", lub na chodniku znajdują się miejsca wyznaczone do parkowania.

Gdzie nie wolno parkować?

Przepisy ustalają ponadto szereg dodatkowych ograniczeń w parkowaniu na chodniku. Parkowanie takie jest niedozwolone: - w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania, przejazdu kolejowego oraz przejazdu tramwajowego, - w odległości mniejszej niż 15 metrów od słupka lub znaku oznaczającego przystanek oraz na całej długości przystanka z zatoką, - na drodze rowerowej lub pasie ruchu dla rowerów, - w odległości mniejszej od przodu znaku drogowego, jeżeli pojazd zasłoniłby ten znak.

Wysokość mandatu za złe parkowanie

Jakie kary grożą kierowcy w przypadku nieprawidłowego parkowania na chodniku? Przede wszystkim mandat w wysokości od 100 zł do 300 zł oraz jeden punkt karny. Wysokość mandatu może wzrosnąć w przypadku jednoczesnego naruszenia kilku przepisów.

Ostateczna kara finansowa może być bardziej dotkliwa również, gdy będzie miało miejsce nałożenie na koło samochodu blokady albo holowanie na policyjny parking. Wówczas konieczne będzie poniesienie kosztu tego typu "usług" wynoszącego kilkaset złotych.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP