Od 1 lipca wchodzą w życie ważne zmiany dla kierowców. Mają powrócić odpłatne szkolenia pozwalające na zredukowanie sześciu punktów karnych, a informacje o punktach mają znikać z centralnej ewidencji po roku, a nie po dwóch latach. Znikną też opłaty za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad.
Nowe przepisy przywracają sytuację prawną dotyczącą punktów karnych sprzed 2022 r. Regulacja wprowadza przepis, zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach.
Regulacja przywraca także odpłatne szkolenia pozwalające na zredukowanie sześciu punktów karnych. Z tego rozwiązania - maksymalnie raz na pół roku - będą mogli korzystać kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku. W życie 1 lipca wchodzi także ustawa, która znosi opłaty za przejazd samochodów osobowych państwowymi autostradami i wprowadza zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu.
Koniec z opłatami za autostrady
Przepisy znoszą opłaty za przejazd państwowymi autostradami, które uiszczają kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli). Nadal będzie natomiast pobierana opłata przez szefa KAS od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów poruszających się tymi odcinkami autostrad.
Wprowadzony zostanie także zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu. Taki manewr będzie możliwy pod warunkiem, że wyprzedzany pojazd "porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej". Według resortu infrastruktury, który odpowiadał za opracowanie projektu ustawy, będzie to już 10 km/h różnicy pomiędzy ciężarowym pojazdem wyprzedzanym a wyprzedzającą ciężarówką.
Wyższe kary za brak OC
Od 1 lipca wzrosną także kary za brak posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Ich wysokość jest bowiem powiązana między innymi z minimalnym wynagrodzeniem za płace, które zostanie podwyższone właśnie od początku lipca. Oznacza to, że od 1 lipca właściciele samochodów osobowych będą płacić: przy braku polisy od jednego do trzech dni – 1440 zł, od czterech do 14 dni – 3600 zł, a powyżej 14 dni – 7200 zł
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock