Rząd szykuje wzrost opłat za kurs reedukacyjny dla kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu. Opłata ma wzrosnąć z 400 do 500 złotych - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
Chodzi o projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii oraz szczegółowych warunków i trybu kierowania na badania lekarskie lub badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu.
Jak czytamy na stronach Rządowego Centrum Legislacji, projekt w środę został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień. Resort podał, że ewentualne uwagi do rozwiązań należy zgłosić w terminie 30 dni. Samo rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Jazda pod wpływem alkoholu. Kurs reedukacyjny
Jak wyjaśnia resort zdrowia w uzasadnieniu, kurs reedukacyjny jest obowiązany ukończyć kierowca, który kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, zgodnie z informacją przekazaną przez starostę. Kurs reedukacyjny jest prowadzony przez dwa dni, przez osiem godzin każdego dnia, w formie wykładów, w grupach liczących nie więcej niż 15 uczestników.
Obecnie wysokość opłaty za kurs reedukacyjny wynosi 400 zł. Zgodnie z projektem rozporządzeniem opłata ma wzrosnąć do 500 zł.
Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że zmiana jest podyktowana wzrastającymi kosztami związanymi z organizacją kursu, wzrostem stawek prowadzących kurs, w tym wzrostem płacy minimalnej, oraz wysokości składek na ubezpieczenie społeczne oraz zapewnieniem materiałów dydaktycznych. "Powyższe uzasadnia podniesienie opłaty za kurs reedukacyjny do maksymalnej wysokości dopuszczonej przez ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami" - dodali.
Ponadto, proponowana kwota - jak wyjaśniono w uzasadnieniu - uwzględnia wymiar godzinowy szkolenia, jak również pożądane kwalifikacje, jakie są wymagane od prowadzących kurs reedukacyjny. "Osoby te są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, legitymującymi się wyższym wykształceniem oraz ukończonymi podyplomowymi studiami specjalistycznymi lub specjalistycznymi szkoleniami w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień lub odpowiednim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych lub przeciwdziałania narkomanii" - napisano.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock