Nowe obowiązki kierowców. Jest decyzja prezydenta

[object Object]
Ratownik o nowych przpisach dotyczących korytarza życiatvn24
wideo 2/6

Tworzenie korytarzy życia i jazda na suwak - to nowe obowiązki kierowców, które wprowadza podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 21 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

O złożeniu podpisu pod nowelą poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

Nowe rozwiązania mają zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych, zmniejszenie zatorów drogowych i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku jeden z nich się kończy.

Korytarz życia

Zgodnie z ustawą w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni.

Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo.

Z kolei na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będzie obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi będą obowiązani do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.

Suwak

Zmiany przewidują też, że w przypadku, gdy nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem w tym samym kierunku jazdy, z powodu wystąpienia utrudnienia na tym pasie lub zanikania tego pasa, kierujący pojazdem poruszającym się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany umożliwić kierującemu pojazdem znajdującym się na takim pasie ruchu zmianę tego pasa na sąsiedni.

Manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny - nazywane jest to zasadą zamka błyskawicznego lub suwaka.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości