TVN24 Biznes | Moto

"Inwestycja oczekiwana od lat". Jest umowa w sprawie obwodnicy

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Weber o modernizacji dróg lokalnychTVN24
wideo 2/5
TVN24Weber o modernizacji dróg lokalnych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Suchowoli w województwie podlaskim. Drogę za ponad 249 milionów złotych ma wybudować firma Budimex. Inwestycja ma być gotowa w drugim kwartale 2025 roku.

To pierwsza umowa na realizację podpisana w województwie podlaskim w ramach rządowego "Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030". "Nowa droga ominie tak naprawdę nie jedną, a kilka miejscowości. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Obwodnica pozwoli odseparować ruch tranzytowy od lokalnego i rolniczego. Liczymy na sprawną realizację tej inwestycji" – powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zwrócił uwagę, że "obwodnica Suchowoli to inwestycja oczekiwana od lat".

"Obecnie na drodze krajowej numer 8 od Białegostoku do Augustowa, Suwałk i granicy z Litwą koncentruje się ruch o znaczącym udziale pojazdów ciężarowych. Umowa na wykonanie obwodnicy dla mieszkańców tej miejscowości oznacza początek drogi do bezpieczeństwa, koniec zatorów, hałasu i czyste powietrze" – podkreślił Weber.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obwodnica Suchowoli

Wykonawcą obwodnicy będzie Budimex. Firma ma zaprojektować, uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wybudować 15-kilometrową trasę. Wartość kontraktu to 249,14 mln zł.

Obwodnica będzie drogą jednojezdniową, z pasami ruchu o szerokości 3,5 metra. W ramach obwodnicy Suchowoli ma powstać pięć skrzyżowań, ponad 180-metrowa estakada i pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8. Powstanie też dziewięć wiaduktów oraz przejścia dla zwierząt.

Drogowcy wskazali, że droga ma być gotowa w drugim kwartale 2025 roku. "Obwodnica będzie częścią drogi krajowej nr 8 i od strony wschodniej ominie Suchowolę oraz szereg mniejszych miejscowości, tj. Zagórze, Wysokie, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne oraz Krzywą. Tym samym wyprowadzi z nich ruch tranzytowy, co znacząco poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców" – czytamy w komunikacie.

GDDKiA

Na liście zadań z Programu budowy 100 obwodnic w województwie podlaskim wpisano jeszcze budowę: obwodnicy Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8, obwodnicy Białobrzegów w ciągu drogi krajowej nr 8, obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16 oraz obwodnicy Zambrowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 66.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock