Rozmowy trzech graczy. Chcą stworzyć oprogramowanie dla aut przyszłości

Moto

Plusy i minusy aut elektrycznychtvn24bis.pl
wideo 2/5

BlackBerry, Tata Motors i Jaguar Land Rover rozmawiają o możliwej współpracy w ramach budowy systemów oprogramowania dla obsługi samochodów autonomicznych i elektrycznych - podał w piątek dziennik "Wall Street Journal".

Źródła dziennika informują, że rozmowy są już w zaawansowanym stadium. W ramach negocjowanego kontraktu BlackBerry ma dostarczać firmom Tata Motors i Jaguar Land Rover oprogramowanie dla budowy systemów do obsługi innowacyjnych modeli samochodów.

Bez gwarancji

Formalna wersja kontraktu nie została jeszcze sformułowana przez jego strony, nie ma również gwarancji, że negocjacje dotrą do tego etapu - twierdzą źródła cytowane przez "WSJ". Jednocześnie wskazują, że możliwa umowa ma być podobna do tej, którą BlackBerry podpisało z firmą Ford Motor, obejmując wykorzystanie oprogramowania QNX należącego do BlackBerry przez kontrahenta, a także powstanie dedykowanego systemu operacyjnego i programu mającego sprawować kontrolę nad innymi funkcjonalnościami w nowych autach, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa.

Inwestycja

Według analityków, BlackBerry nie uzyska od razu przychodów w związku z kontraktem. Pojawią się one wraz z wypuszczeniem na rynek kolejnej generacji samochodów Jaguara Land Rovera, które będą wyposażone w systemy z QNX. Firma BlackBerry zauważalnie inwestuje coraz więcej w przemysł motoryzacyjny, gdzie znalazła dla siebie niszę w roli dostawcy oprogramowania dla firm chcących rozwijać nowe technologie dla samochodów osobowych i dostawczych. Ma to również związek z porażką BlackBerry na rynku telekomunikacyjnym, który został przejęty przez Apple, Samsunga oraz inne wiodące firmy.

Autor: msz/tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock