Drogi ekspresowe zostaną zamienione w autostrady? Minister odpowiada

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Małe tablice rejestracyjne
Małe tablice rejestracyjne TVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboMałe tablice rejestracyjne

Nie będzie zmiany statusu dróg ekspresowych na autostrady - powiedział w czwartek Polskiej Agencji Prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Kwestia możliwości zmiany statusu dróg ekspresowych na autostrady - dodał szef MI - pojawiła się podczas dyskusji zorganizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. - To nie GDDKiA, tylko rząd może zmienić status drogi. Rząd takich zamiarów nie ma - stwierdził Adamczyk.

- Nie będzie żadnych zmian, jeżeli chodzi o przemianowanie dróg ekspresowych na autostrady - powiedział minister infrastruktury.

- Ani Ministerstwo Infrastruktury, ani rząd, nie dyskutuje i - myślę, że nie będzie dyskutował - nad tym, czy zwiększyć ilość autostrad przekształcając drogi ekspresowe - dodał.

Adamczyk: nie ma takich zamiarów

Minister przypomniał, że decyzję o zmianie statusu drogi podejmuje Rada Ministrów, ponieważ to rząd zmienia stosowne rozporządzenie dotyczące sieci drogowej w Polsce.

Chodzi o rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Jest to tzw. Czerwona księga.

Dyskusje zorganizowane przez GDDKiA

Minister wyjaśnił, że ostatnio pojawiły się informacje dotyczące możliwości zmiany statusu dróg ekspresowych na autostrady podczas dyskusji inżynierskich zorganizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Opinie na ten temat przedstawiono podczas wewnętrznej dyskusji w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, której tematem było utrzymanie dróg. (...) To nie GDDKiA, tylko rząd, na wniosek ministra infrastruktury, może zmienić status drogi. Obecnie ani Ministerstwo Infrastruktury, ani rząd takich zamiarów nie ma - zapewnił szef resortu.

Podkreślił też, że nie ma żadnych planów dotyczących zmian obowiązujących w Polsce limitów prędkości na drogach.

Więcej płatnych dróg dla samochodów ciężarowych?

Jak powiedział Adamczyk, obecnie prowadzone są analizy dotyczące możliwości powiększenia sieci dróg objętych opłatami dla samochodów ciężarowych.

- Prowadzimy analizy. prowadzimy dyskusje, między innymi z Krajową Administracją Skarbową, która nadzoruje system poboru opłat drogowych od ciężarówek. Dzisiaj w tej sprawie nie ma decyzji - stwierdził.

Długość dróg krajowych w Polsce wynosi obecnie 19 tys. 393 km w tym w zarządzie GDDKiA jest 17 tys. 782 km. Łączna długość dróg szybkiego ruchu w Polsce to 4 tys. 747,8 km, z czego drogi ekspresowe liczą 2 tys. 972,3 km, autostrady to 1 tys. 775,5 km w tym odcinki koncesyjne autostrad liczą 465 km.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości