Zmiany na państwowych odcinkach autostrad. Jak zapłacić za przejazd?

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL
Działa nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLLTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboDziała nowy system poboru opłat na autostradach e-TOLL

Od 1 grudnia 2021 roku z odcinków A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica mają zniknąć szlabany. Oznacza to zmiany w sposobie płatności za przejazd tymi odcinkami dróg. Kierowcy będą mieli do wyboru zakup e-biletu autostradowego lub skorzystanie z aplikacji e-TOLL PL bądź Autopay.

Od 1 grudnia 2021 roku na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, nastąpi zmiana systemu poboru opłat dla samochodów osobowych i motocykli. "System e-TOLL zastąpi obowiązujący do 30 listopada 2021 r. Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez szlabanów" - czytamy na stronach Ministerstwa Finansów.

Oznacza to, że kierowcy za przejazd odcinkami autostrady A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica nie zapłacą już przy punktach poboru opłat, lecz kupując e-bilet autostradowy lub przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL, Autopay lub urządzeń OBU/ZSL.

Co ważne, wjazd na autostradę pasem oznaczonym e-TOLL bez wniesienia opłaty za przejazd autostradą spowoduje naruszenie podlegające nałożeniu kary grzywny na kierowcę lub konieczność wniesienia opłaty dodatkowej. Kara grzywny może wynieść 500 zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

E-bilet autostradowy

E-bilet autostradowy będzie można kupić w aplikacji e-TOLL PL BILET (która ma być dostępna w sklepach Google Play i App Store). Aplikacja umożliwi wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF. E-bilet będzie można również kupić u partnerów systemu e-TOLL.

"Bilet możesz kupić z wyprzedzeniem jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną godziną startu podróży" - wyjaśniło MF.

e-TOLL PL i Autopay

Ponadto będzie możliwość uiszczenia opłaty przez aplikację e-TOLL PL, którą można pobrać w sklepach Google Play i App Store. Aby korzystać z aplikacji, należy zarejestrować się w Internetowym Koncie Klienta w systemie e-TOLL. "W aplikacji wniesiesz opłatę za przejazd i doładujesz konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne i w trakcie przejazdu musi być cały czas włączona" - czytamy w komunikacie.

Kierowcy będą mogli również skorzystać z aplikacji Autopay. "Autopay, dzięki integracji z e-TOLL, umożliwia już od końca września opłacanie przejazdu na państwowych płatnych drogach kierowcom pojazdów ciężkich. Od tego czasu trwały prace, by rozwiązanie stało się dostępne dla flot lekkich i klientów indywidualnych. W połowie listopada proces pomyślnie się zakończył" - czytamy w komunikacie.

W momencie zbliżania się pojazdu do bramek Autopay wysyła informację typu push, sygnalizując, że za chwilę zostanie kupiony bilet. Po jego otrzymaniu klient ma jeszcze 3 minuty, żeby ewentualnie anulować transakcję, po tym czasie aplikacja przyjmuje, że kierowca zdecydował się na przejazd. Płatność za przejechany odcinek autostrady pobierana jest automatycznie z karty po zakończonym przejeździe. Wymagane jest uruchomienie aplikacji.

Zgodnie z zapowiedziami pod koniec listopada br. Autopay umożliwi także wcześniejszy zakup biletu autostradowego na stronie internetowej ebiletautostradowy.pl.

Będzie możliwość zakupu biletu na stacjach paliw i na autostradowych miejscach obsługi pasażerów. Przy jego wykupie, oprócz informacji identyfikujących pojazd i o konkretnym odcinku autostrady, trzeba dodatkowo wskazać datę i godzinę – kiedy ów bilet będzie obowiązywać. Jednak jeszcze nie przedstawiono listy partnerów.

Do 30 listopada br. za przejazd odcinkami A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Sośnica będzie można zapłacić, pobierając tradycyjny bilet w miejscu poboru opłat.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości