Dla firm

Szykują się spore zmiany w podatkach. Sprawdź listę

Dla firm

Morawiecki: obniżamy CIT z 15 do 9 proc. dla małych firm
Morawiecki: obniżamy CIT z 15 do 9 proc. dla małych firmTVN24 BiS
wideo 2/5

Ministerstwo Finansów pracuje nad szeregiem zmian w podatkach. Dotyczą zarówno podatników indywidualnych, jak i firm.

Resort finansów poinformował na swojej stronie, że zmiany są zgodne z filozofią 3xP, czyli stworzeniem systemu podatkowego przejrzystego, prostego i przyjaznego dla podatników, w tym przedsiębiorców. - Docelowo zamierzamy zlikwidować podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych – zapowiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska. Oto zmiany, które planuje resort.

1. Fiskus rozliczy PIT

Od 2019 roku obowiązek rozliczenia PIT przejdzie na administrację skarbową. Dzięki usłudze "Twój e-PIT" nie będziemy już musieli wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, by rozliczyć nasz podatek. W 2019 roku KAS (w rozliczeniach za 2018 r.) przygotuje dla podatników i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. W kolejnym roku nowa forma rozliczeń będzie wprowadzona dla osób prowadzących działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).

2. Koniec deklaracji VAT

Resort finansów przewiduje również rezygnację z deklaracji VAT od 2019 roku. Jak wskazuje ministerstwo, wszystkie niezbędne informacje są już przesyłane w Jednolitym Pliku Kontrolnym.

3. Ujednolicenie wzorów

Zmiany obejmą też m.in. "odbiurokratyzowanie obowiązków sprawozdawczych w samorządach czy ujednolicenie formularzy w podatkach lokalnych". Mają skorzystać na tym m.in. firmy posiadające nieruchomości na terenie więcej niż jednej gminy i wypełniające różne wzory dotyczące tych samych podatków, obowiązujące w różnych gminach. Likwidacja zbędnych regulacji obejmie też samorządy.

4. Jeden PCC

Wprowadzona ma zostać również jeden PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Umożliwi to podatnikom dokonującym wielu jednorodnych czynności cywilnoprawnych składanie zbiorczej deklaracji za cały miesiąc w miejsce wielu deklaracji składanych do tej pory od poszczególnych czynności (np. w przypadku przedsiębiorstwa prowadzącego działalność kupna-sprzedaży).

5. Niższy CIT dla MiŚ

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) dla małych i średnich firm w Polsce ma już wkrótce wynieść 9 proc., a nie 15 proc. jak dotychczas.

6. Zmiany dotyczące firmowych samochodów

Resort proponuje podwyższenie z 20 tys. euro do 150 tys. zł limitu wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Ministerstwo dodatkowo chce zrównać limit odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego. Może to oznaczać, że leasingowanie drogich samochodów osobowych stanie się nieopłacalne ponieważ obecnie leasingobiorca zalicza opłaty leasingowe do kosztów bez żadnych ograniczeń.

W wywiadzie dla "DGP" minister Czerwińska zapowiedziała też rezygnację z kilometrówki. - Często szczególnie najmniejsi przedsiębiorcy skarżą się na żmudne wypełnianie ewidencji przebiegu pojazdu dla potrzeb rozliczenia PIT - wyjaśniała.

7. Zadłużenie w kosztach uzyskania przychodów

Kolejną zmiana będzie polegała na możliwości uwzględnienia wartości zadłużenia (w tym pożyczki) w kosztach uzyskania przychodów z tytułu wniesienia takiego zobowiązania tytułem wkładu do spółki. Aby skorzystać z takiego rozwiązania musi dojść do faktycznego otrzymania pożyczki.

8. Zwolnienie z podatku po śmierci przedsiębiorcy

Ministerstwo planuje zwolnić z podatku od spadków i darowizn nabycie przedsiębiorstw jednoosobowych w związku ze śmiercią przedsiębiorcy. Zwolnienie dotyczy nabywców, którzy podejmą się kontynuowania prowadzenia firmy przez co najmniej 2 lata. Ma to zachęcać potencjalnych nabywców do podejmowania decyzji o kontynuacji prowadzenia działalności zmarłego przedsiębiorcy (dając im wymierną korzyść finansową).

9. Wyższy próg "małego podatnika"

Resort zamierza również podwyższyć próg "małego podatnika" w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży. Dzięki temu - jak tłumaczy - większa liczba przedsiębiorców skorzysta z bardziej korzystnych zasad amortyzacji, rozliczeń kwartalnych czy – w wypadku CIT – niższej stawki podatku.

Przewidziano też możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wynagrodzenia za pracę współpracującego małżonka oraz małoletnich dzieci podatnika.

10. Nowa matryca stawek VAT

MF poinformowało również, że pracuje nad nową matrycą stawek VAT. Chodzi o "uporządkowaniem obecnej sytuacji, która powoduje kłopoty interpretacyjne oraz generuje absurdalne sytuacje związane z przyporządkowaniem poszczególnych towarów do właściwych stawek". Resort podkreśla, że nowa matryca "w żadnym razie nie ma celu fiskalnego", a dzięki zmianom podatnicy będą mieli "większą pewność co do stosowania przepisów podatkowych". "To bez wątpienia ograniczy liczbę sporów w zakresie stosowania właściwych stawek VAT" - tłumaczy resort.

11. Zmiany dla spadkobierców

Ponadto, pięcioletni termin, po którym dom, czy mieszkanie może być sprzedane bez podatku, u spadkobiercy liczony będzie od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę (obecnie jest on liczony on od nabycia przez spadkobiercę). Koszty nabycia czy wytworzenia nieruchomości przez spadkodawcę będą również kosztem u spadkobiercy. Podobnie kosztem u spadkobiercy będą także długi i ciężary spadkowe, w tym roszczenia o zachowek.

12. Dłuższa ulga mieszkaniowa

Resort proponuje wydłużenie do 3 lat okresu, w jakim ma nastąpić wydatkowanie na nabycie – również to ostateczne – własności innego mieszkania czy domu celem skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej. Obecnie termin ten wynosi 2 lata. Chce też rozszerzyć katalog wydatków na cele mieszkaniowe, aby znalazły się w nim także wydatki na przebudowę lub remont lokalu, które podatnik poniesie zanim stanie się jego właścicielem.

13. Bezpieczny podatnik

Resort poinformował o pracach nad nową ordynacją podatkową, która "zapewni szerszą ochronę podatnika i zmieni w prawie relację na linii fiskus - podatnik"

"Chodzi o większą transparentność i zwięzłość nowych przepisów ordynacji. Kończymy prace nad sformułowaniem dodatkowych oczekiwań, które wychodzą naprzeciw postulatom progospodarczym i proprzedsiębiorczym. Zakładamy, że projekt zostanie uzupełniony o te elementy i wniesiony do Sejmu do końca roku" - czytamy na stronie MF.

14. "Ulgi na złe długi"

W planach jest skrócenie ze 150 do 120 dni terminu ulgi, która umożliwia wierzycielowi zastosowanie przepisów dotyczących "ulgi na złe długi". Pozwoli to na zmniejszenie podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku niezapłaconych wierzytelności (które nie zostały także zbyte), od których terminu płatności upłynęło już 120 dni. Również po stronie dłużnika nastąpi skrócenie terminu ze 150 do 120 dni na obowiązkową korektę odliczonej kwoty podatku wynikającej z faktury, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z tej faktury. Będzie to stanowić mobilizację do spłaty wierzytelności, co w ostatecznym rozrachunku przełoży się na zmniejszenie zatorów płatniczych w obrocie gospodarczym.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości