Zmiany w podatkach z Polskiego Ładu. Kto zyska, a kto straci?

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Zmiany w podatkach z Polskiego Ładu. Mateusz Walczak o tym, kto zyska, a kto straci
Zmiany w podatkach z Polskiego Ładu. Mateusz Walczak o tym, kto zyska, a kto straciTVN24
wideo 2/6
TVN24Zmiany w podatkach z Polskiego Ładu. Mateusz Walczak o tym, kto zyska, a kto straci

Duże zmiany w podatkach płaconych przez pracowników i firmy są coraz bliżej wejścia w życie. Po tym jak projekt ustawy w tej sprawie przyjął rząd, przepisami zajmie się Sejm. O tym, kto zyska, a kto straci w wyniku wprowadzonych rozwiązań mówił Mateusz Walczak, dziennikarz TVN24.

W środę rząd przyjął projekty ustaw związanych z Polskim Ładem, w tym pakiet podatkowy. Po konsultacjach publicznych do reformy podatkowej wniesiono kilka zmian dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

O tym, kto dokładnie zyska, a kto straci na zmianach podatkowych mówił na antenie TVN24 Mateusz Walczak, współprowadzący program "Byk i Niedźwiedź" w TVN24 GO. Jak wskazał, zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów, emeryci otrzymujący świadczenie np. w wysokości 2000 zł, zyskają 170 zł miesięcznie. Według zapewnień resortu więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach 90 proc., czyli ponad 8 mln emerytów i rencistów. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - wynagrodzenia

Co z pracownikami na etacie? Z punktu widzenia pracowników kluczowe są trzy zmiany: wzrost kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. zł, podwyżka progu podatkowego (powyżej którego stawka PIT wynosi 32 proc.) z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł oraz likwidacja możliwości odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Składka zdrowotna wynosi 9 proc. pensji, a odliczane obecnie jest 7,75 proc.

Zgodnie z rządowym kalkulatorem wynagrodzeń, w wyniku zmian podatkowych 114 zł netto miesięcznie zyskają zarabiający 4000 zł brutto (3022 zł netto) miesięcznie. Założono, że pracownik nie jest uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Z kolei neutralne mają być zmiany podatkowe dla zarabiających np. 6000 zł, 11 000 zł brutto miesięcznie. Ma to być efektem tzw. ulgi dla klasy średniej, która również znalazła się w projekcie ustawy przyjętym przez Radę Ministrów.

Walczak zauważył, że schody zaczynają się dla zarabiających 13 000 zł brutto (8623 zł netto) miesięcznie. Oni w wyniku zmian stracą - zgodnie z rządowym kalkulatorem - 14 zł netto miesięcznie. O 541 zł mniej na rękę w skali miesiąca otrzymają zarabiający 20 000 zł brutto (12 643 zł netto).

Przedsiębiorcy - skala podatkowa

Firma Grant Thornton przygotowała kalkulacje mające zobrazować wpływ zapowiadanych zmian na sytuację przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym oraz według skali podatkowej.

W przypadku wejścia w życie zmian podatkowych w zaproponowanym kształcie, przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, których dochód brutto wynosi 5000 zł miesięcznie, zyskają 89 zł miesięcznie. Ich miesięczny dochód netto wzrośnie bowiem z 3201 zł do 3290 zł.

Straty zaczynają się od dochodów na poziomie 6000 zł miesięcznie brutto. W takim przypadku miesięczny dochód netto będzie niższy o 1 zł.

Aż o 1236 zł niższy będzie natomiast dochód przedsiębiorców, których miesięczne dochody brutto wynoszą 25 000 zł.

W symulacji uwzględniono wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł rocznie, a także zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej - brak prawa do odliczenia i zastąpienie ryczałtu 9-proc. składką od dochodu. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku dochodów z działalności gospodarczej ma nie obowiązywać tzw. ulga dla klasy średniej.

grantthornton.pl

Przedsiębiorcy - podatek liniowy

Jak zauważył Mateusz Walczak, duży ból głowy mamy również po stronie przedsiębiorców rozliczających się 19-proc. podatkiem liniowym. Z wyliczeń Grant Thornton wynika bowiem, że miesięcznie o 212 zł niższy będzie dochód netto zarządzających firmami, których dochody brutto wynoszą 5000-6000 zł miesięcznie.

Według tych szacunków straty rosną proporcjonalnie do zwiększających się dochodów. Przedsiębiorcy z dochodami na poziomie 10 000 zł brutto miesięcznie, stracą 377 zł. W przypadku dochodów na poziomie 17 500 zł brutto, strata sięgnie już 745 zł netto w skali miesiąca. Przedsiębiorcy z dochodami w skali miesiąca w wysokości 25 000 zł brutto, będą zaś stratni o 1112 zł netto miesięcznie.

Wskazano, że osoby rozliczające według podatku liniowego nie mogą skorzystać z kwoty wolnej. Ponadto zgodnie z rządowym projektem, ma się dla nich zmienić zasada naliczania składki zdrowotnej - zastąpienie ryczałtu składką 4,9 proc., jednak nie niższą niż 270 zł miesięcznie. Dodatkowo symulację przeprowadzono w oparciu o prognozowane przez Rząd składki ubezpieczeń dla przedsiębiorców na 2022 rok przy założeniu braku płatności uiszczania dobrowolnej składki ubezpieczenia chorobowego.

grantthornton.pl

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości