TVN24 Biznes | Dla firm

Nawet 800 tysięcy firm będzie mogło uzyskać zwrot składek. ZUS wyjaśnia

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu o płacy minimalnej w 2021 roku
Rzecznik rządu o płacy minimalnej w 2021 rokuTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik rządu o płacy minimalnej w 2021 roku

Od niedzieli będzie można otrzymać zwrot nadpłaconych w czasie pandemii składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Płatnicy będą również uprawnieni do zaliczenia nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z nowych przepisów może skorzystać nawet 800 tysięcy firm.

Przepisy o zwolnieniu z opłacania składek znalazły się w nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników.

"ZUS dokona zwolnienia ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września. Skorzysta z nich nawet 800 tysięcy firm. Nowelizacja odpowiada na postulaty przedsiębiorców i została rekomendowana przez ZUS" - podkreśliła, cytowana w komunikacie, prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ze zwolnienia składek na ZUS mogły skorzystać mikrofirmy do dziewięciu osób. W ramach pakietu antykryzysowego umorzono składki za marzec, kwiecień i maj. Dzięki nowelizacji firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie albo posiadały nadpłatę, uzyskają pełne zwolnienie.

"Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Zgodnie z ustawą obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj" - wyjaśnił Zakład.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zwrot składek

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem. "Zakład poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych" - wskazano w komunikacie.

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tysięcy firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości około 600 milionów złotych.

Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości