Zmiany w emeryturach rolniczych. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier Morawiecki o zmianach w emeryturach rolniczych (wypowiedź z 20 grudnia 2022)
Premier Morawiecki o zmianach w emeryturach rolniczych (wypowiedź z 20 grudnia 2022)TVN24
wideo 2/7
TVN24Premier Morawiecki o zmianach w emeryturach rolniczych (wypowiedź z 20 grudnia 2022)

Senat w czwartek przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowe przepisy przewidują, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 procent minimalnej emerytury z ZUS. Zmiany mają wejść w życie od początku marca tego roku.

Za głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Premier Mateusz Morawiecki mówił pod koniec grudnia, że celem nowych przepisów jest "wyrównanie szans", oraz "zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych, tak aby wieś się nie wyludniała".

Przepisy mają wejść w życie 1 marca 2023 roku. Z rządowych szacunków wynika, że nowe rozwiązanie ma kosztować "ponad 2 mld zł".

Emerytury rolnicze 2023

Nowelizacja zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. Minimalna emerytura z ZUS wynosić będzie w tym roku 1588,44 zł.

Wiceminister rolnictwa Anna Gembicka tłumaczyła w tym tygodniu w Senacie, że dotychczas waloryzacja emerytury rolniczej była przeprowadzana inaczej niż emerytury z ZUS, stąd powstały duże różnice między tymi świadczeniami.

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Oprócz tego, na podstawie tej ustawy będzie możliwe uzyskanie dodatku do emerytury rolniczej. Będzie to zapewniał mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu prowadzenia oprócz działalności rolniczej dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej lub składki dodatkowej z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.

Ta zmiana przepisów umożliwi uzyskanie dodatku do emerytur rolniczych na zasadach zbliżonych do zasad, na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Rozwiązanie to dotyczy około 97 tys. osób.

W tym roku w budżecie na emerytury rolnicze zarezerwowano ponad 20 mld zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości