Inflacja zjada emerytury. Pierwsza taka sytuacja od 2000 roku

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes GUS o spadku siły nabywczej emerytur i rent
Prezes GUS o spadku siły nabywczej emerytur i rentTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezes GUS o spadku siły nabywczej emerytur i rent

Waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku nie zrekompensowała wysokiej inflacji. Siła nabywcza świadczeń spadła w porównaniu do 2021 roku, co oznacza, że mogliśmy za nie kupić mniej niż 12 miesięcy wcześniej. W przypadku realnych świadczeń z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych była to pierwsza taka sytuacja od 2000 roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS opublikował na swoich stronach raport dotyczący "Sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2022 r.". Czytamy w nim, że "przeciętne miesięczne nominalne emerytury i renty brutto w obu systemach wzrosły w większym stopniu niż w poprzednim roku". Od 1 marca 2022 roku emerytury i renty - w wyniku corocznej waloryzacji - wzrosły o 7 proc.

"Mimo to, ich siła nabywcza była mniejsza niż w 2021 r. Spadek realnych świadczeń z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych odnotowano po raz pierwszy od 2000 r., natomiast rolników indywidualnych – w drugim roku z rzędu (w 2022 r. był on znacznie głębszy niż w 2021 r.)" - podkreślili przedstawiciele urzędu statystycznego.

Przeciętne miesięczne realne emerytury i renty brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych, m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2022 roku spadły o 4,7 proc. rok do roku. Z kolei w przypadku realnych świadczeń rolników indywidualnych spadek był jeszcze głębszy, wyniósł 8,5 proc. Oznacza to, że świadczenia są coraz mniej warte, i możemy za nie kupić mniej niż rok wcześniej.

GUS

Waloryzacja emerytur 2023

Z danych GUS wynika, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 roku wyniósł 14,8 proc. Dane są kluczowe dla emerytów i rencistów. Służą bowiem do wyliczenia wskaźnika waloryzacji w 2023 roku.

Rząd jeszcze w październiku w uzasadnieniu dołączonym do nowelizacji o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw prognozował, że w 2023 roku emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji 113,8 proc.

Zgodnie z ustawą ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana będzie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Minimalna emerytura wzrośnie do 1588,44 zł z obecnych 1338,44 zł brutto.

Oskar Sobolewski napisał na Twitterze, że dane GUS oznaczają, że "waloryzacja emerytur w marcu 2023 będzie wyższa niż zaplanował rząd (13,8 proc.)" i wyniesie "nie mniej niż 14,8 proc.". Finalny wskaźnik waloryzacji poznamy 9 lutego. To wtedy GUS udostępni dane dotyczące realnego wzrostu płac, od których zależy ostateczny wskaźnik waloryzacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości