Emerytura pomostowa wynosi średnio około 3200 złotych - poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak wyjaśnił, emerytura pomostowa jest wyliczana na tych samych zasadach co powszechna. - Świadczenie wynosi 100 procent potencjalnej emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat, jest ona też waloryzowana według tych samych zasad - zaznaczył wiceminister.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Uchyla ona wygasający charakter tego świadczenia. Obecnie świadczenia te przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 roku wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Wyjaśnił, że emerytury pomostowe to świadczenia, które mają chronić osoby pracujące w trudnych warunkach.
Zdaniem wiceszefa MRiPS "warunki pracy w Polsce nie poprawiły się na tyle, by można było zrezygnować z możliwości przejścia na wcześniejsze świadczenia".
Emerytura pomostowa - dla kogo?
Szwed przypomniał, że zgodnie z nowymi przepisami o emeryturę pomostową będą mogły się ubiegać osoby, które przepracują 15 lat w warunkach szczególnych, a ich staż pracy wynosi w przypadku kobiet 20 lat, a w przypadku mężczyzn 25 lat. Pracownik musi złożyć wniosek w celu uzyskania prawa do emerytury pomostowej.
- Nowe rozwiązanie uprawnia do wcześniejszego o 5 lat przejścia na emeryturę. Kobieta musi mieć 55 lat, a mężczyzna 60 lat - zaznaczył Szwed. - Przez te 5 lat osoby pobierające emerytury pomostowe są w okresie przejściowym, następnie nabywają prawo do emerytury na ogólnych zasadach - dodał.
Wiceminister wyjaśnił, że emerytura pomostowa jest wyliczana na tych samych zasadach co powszechna. - Świadczenie wynosi 100 procent potencjalnej emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat, jest ona też waloryzowana według tych samych zasad - podkreślił Szwed. Przekazał, że średnia emerytura pomostowa wynosi około 3200 zł.
Które zawody są objęte emeryturą pomostową?
Jak wskazał wiceszef resortu rodziny, wykaz zawodów, które mogą być objęte emeryturą pomostową można znaleźć w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych. - W tej chwili w ramach Rady Dialogu Społecznego jest dyskusja na temat oceny poszczególnych branż w tych załącznikach. Głównym odbiorcą tych postulatów jest Centralny Instytut Ochrony Pracy, który wydaje ostateczną opinię w tym zakresie - powiedział wiceszef MRiPS.
Są to np. prace: maszynistów pojazdów trakcyjnych, kierowców pojazdów uprzywilejowanych, operatorów żurawi wieżowych oraz dźwignic portowych, a także członków zespołów ratownictwa medycznego.
Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2023 roku liczba osób pobierających emerytury pomostowe wyniosła 40,8 tys. ZUS szacuje, że po uchyleniu wygasającego charakteru emerytur pomostowych, liczba osób, które przejdą na to świadczenie wyniesie: w 2024 roku - 7,3 tys., w 2029 roku - 4 tys., w 2033 roku - 4,8 tys.
Wiceminister rodziny zaznaczył, że nowelizacja ustawy wprowadza także ochronę przyszłych emerytów. - Nie trzeba będzie rozwiązywać umowy o pracę przy zgłaszaniu wniosku o emeryturę pomostową. Dopiero w momencie wydania decyzji przez ZUS, że emerytura pomostowa została przyznana, trzeba rozwiązać umowę o pracę - wyjaśnił Szwed.
Poinformował, że obecnie na emerytury pomostowe przeznaczanych jest rocznie około jednego miliarda złotych. - Uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych oznacza wzrost wydatków na ten cel w wysokości 240 milionów złotych rocznie - podał wiceminister rodziny.
Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych
Jak przekazało MRiPS, z danych dostępnych w 2022 roku wynika, że za około 317 tys. pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest odprowadzana składka na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) przez 8,53 tys. pracodawców.
Dla porównania w 2010 roku 7,5 tys. pracodawców opłaciło składki na FEP za 312,4 tys. pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a w 2019 roku 8,5 tys. płatników za 317 tys. pracowników.
W porównaniu z 2010 rokiem obserwuje się wzrost liczby płatników o 21,5 proc., a liczby pracowników o 1,5 proc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock