Urlop regeneracyjny - trzy miesiące płatnego wolnego dla pracowników, którzy przepracują w danym zakładzie co najmniej siedem lat - to propozycja Związkowej Alternatywy. Zdaniem związkowców zmiany wpłyną korzystnie na stan zdrowia pracowników oraz zachęcą ich do wiązania kariery z jedną instytucją.
"Proponujemy, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie pracy 7 lat. Urlop powinien być w pełni płatny i automatycznie przyznawany na wniosek pracownika" - napisano w oświadczeniu Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
Urlop regeneracyjny dla pracowników
Wskazano, że "optymalnym okresem odpoczynku byłyby trzy miesiące", gdyż jest "to czas wystarczający do odpoczynku i regeneracji, który zarazem nie zakłóca funkcjonowania danej firmy czy instytucji".
"Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. W efekcie jesteśmy przemęczeni i zestresowani, a wiele osób szybko wypala się i pogarsza się ich stan zdrowia. Poprawa jakości zdrowia pracowników powinna być jednym z celów polityki społecznej państwa" - czytamy w oświadczeniu.
Urlop regeneracyjny jak urlop dla poratowania zdrowia
Jak wskazali związkowcy, "w polskim systemie prawnym istnieje urlop na poratowanie zdrowia, ale dotyczy on tylko nauczycieli, którzy po przepracowaniu 7 lat "mają prawo do rocznego urlopu, przy czym o przyznaniu takiego urlopu decyduje lekarz medycyny pracy".
"Trudno zrozumieć, dlaczego inne grupy nie mają prawa do podobnego rozwiązania" - podkreślono w oświadczeniu.
"Wprowadzenie tego rozwiązania, wraz ze stopniowym skracaniem tygodnia pracy, przyczyniłoby się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników, a co się z tym wiąże, wzrostem wydajności pracy. Korzyści byłyby tak dla pracowników, jak też pracodawców i całego społeczeństwa" - napisali związkowcy.
Kwestia pracy w sektorze publicznym
Zaproponowali też, by dodatkowe uprawnienia dotyczyły pracowników sektora publicznego, którym przysługiwałby wypoczynek regeneracyjny także po zmianie miejsca zatrudnienia i "np. przeszły z jednego ośrodka pomocy społecznej do innego".
"W ten sposób Kodeks pracy zachęciłby do tego, by wykwalifikowani pracownicy wiązali swoją karierę zawodową z daną instytucją" - zaznaczono.
Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczycieli
Według przepisów dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę.
Urlop dla poratowania zdrowia może być też wykorzystany na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową. Maksymalny czas jednorazowego urlopu dla nauczycieli wynosi jeden rok.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock