Gwiazdka Michelin dla drugiej warszawskiej restauracji

Warszawa

Facebook / Senses RestaurantWnętrze restauracji Senses

Warszawska restauracja Senses zdobyła Gwiazdką Michelin. To drugi po Atelier Amaro lokal w stolicy, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie. Eksperci kulinarni docenili "tradycyjny smak i nowoczesne podejście do gotowania".

Gwiazdka Michelin to wyraz najwyższego uznania w świecie gastronomii, stanowi marzenie właścicieli restauracji.

Restauracja Senses, poinformował inspektorzy Michelin, została nagrodzona za "połączenie tradycyjnych smaków z nowoczesnym podejściem do gotowania". Doceniono wygląd lokalu oraz innowacyjną i jednocześnie elegancką kuchnię.

Sukces restauracji okazał się dużą niespodzianką. Miejsce nie było wcześniej wyróżniane tzw. Wschodzącą Gwiazdką. Taki tytuł najczęściej wskazuje tych, którzy mają największe szanse na zdobycie właściwiej Gwiazdki w przyszłości.

Najlepsze warszawskie restauracje

W środę Michelin opublikował Czerwony Przewodnik Kulinarny "Main Cities of Europe 2016". Znajdują się w nim najbardziej prestiżowe restauracje w Europie. Jego twórcy podkreślają, że sama obecność na liście to dla restauracji bardzo duży sukces.

W nowej edycji w przewodniku znalazło się 28 restauracji z Warszawy. Dwa lokale otrzymały również ważne wyróżnienie Bib Gourmand, które oznacza korzystny stosunek jakości do ceny. Są to Brasserie Warszawska przy ulicy Górnośląskiej 24 i Butchery and Wine przy Żurawiej 22.

O tym, kto znajdzie się na liście Michelin, decydują specjalni inspektorzy. Ich wizyty są anonimowe. – Inspektor może ujawnić swoją tożsamość, jednak dopiero po uregulowaniu rachunku – informują przedstawiciele firmy. Decyzję o uhonorowaniu Gwiazdą Michelin podejmuje kolegialnie aż trzech inspektorów Michelin.

Nagroda dla Atelier Amaro

W 2013 roku Gwiazdą uhonorowano restaurację Atelier Amaro. Inspektorzy docenili lokalne produkty i innowacyjny styl gotowania. – Jestem bardzo dumny z tego wyróżnienia. To było moje osobiste marzenie i pracowałem na to 20 lat – mówił wówczas Wojciech Modest Amaro, właściciel lokalu.

Michelin to ta sama firma, która zajmuje się produkcja opon. Oprócz tego, wydaje też wydaje słynne mapy oraz przewodniki kulinarne (czerwone) i turystyczne (zielone). Przewodnik Michelin "Main Cities of Europe" pojawia się na rynku od ponad 100 lat i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie.

kw//ec