Zabici, wielu ludzi bez prądu, "powodzie tam, gdzie zwykle nie występują"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, NHC, PAP
Debby

Debby sieje spustoszenie na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Huragan przyniósł ze sobą wiatr dochodzący do blisko 200 kilometrów na godzinę i bardzo ulewne opady deszczu. Liczba zabitych wzrosła do sześciu. Żywioł, który osłabł do poziomu burzy tropikalnej przemieszcza się w bardzo powolnym tempie, co zwiększa ryzyko poważnych powodzi w Georgii i Karolinie Południowej. W poniedziałek w całej Ameryce w związku z żywiołem odwołano ponad 1,6 tysiąca lotów.

Agencja Reutera we wtorek poinformowała o co najmniej sześciu ofiarach śmiertelnych, w tym pięciu na Florydzie i jednej w Georgii. Wśród nich jest 13-latek z hrabstwa Levy na Florydzie, na którego dom przewróciło się powalone przez silny wiatr drzewo, a także 12-latek, który zginął w wypadku drogowym. W sumie na drogach w trakcie trudnych warunków pogodowych śmierć poniosły trzy osoby.

Kolejne miejsca zagrożone

Krótko po uderzeniu huraganu maksymalna prędkość wiatru wynosiła 190 kilometrów na godzinę w stanie Georgia. We wtorek rano lokalnego czas (po południu w Polsce), po osłabnięciu do burzy tropikalnej, jego siła znacząco spadła. Żywioł rozwijał wiatr dochodzący do ponad 70 km/h, przemieszczając się na południe od miasta Savannah w Georgii. W związku ze skutkami cyklonu wiceprezydent USA Kamala Harris przełożyła zaplanowaną tam podróż.

Debby kieruje się stronę Oceanu Atlantyckiego. Według prognoz amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów (NHC), w czwartek ponownie uderzy, tym razem schodząc na ląd w środkowej części wybrzeża Karoliny Południowej. Jego skutki w poważnym stopniu ma odczuć też Karolina Północna.

Lokalizacja i prognozowana trasa DebyNHC

Debby porusza się wolniej niż człowiek

Debby porusza się wyjątkowo powoli i to właśnie z tym wiąże się największe zagrożenie, jakie ze sobą niesie. Od wtorkowego poranka do czwartku po południu ma pokonać niecałe 320 kilometrów. Oznacza to, że będzie zmieniać swoje położenie ze średnią prędkością około 4,8 km/h. Dla większości dorosłych ludzi jest to niezbyt szybkie tempo spacerowe.

Tak powolny ruch oznacza zwiększone ryzyko obfitych opadów deszczu. Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) prognozowało "historyczne" sumy opadów dla części Georgii i Karoliny Południowej. Do piątku wzdłuż części wybrzeży tych trzech dwóch stanów może spaść od 250 do 500 litrów deszczu na metr kwadratowy, co grozi "katastrofalnymi" powodziami - ostrzegają meteorolodzy.

"Powodzie także tam, gdzie zwykle nie występują"

Obfitymi opadami szczególnie jest zagrożone Charleston w Karolinie Południowej. Już spadło tam ponad 200 l/mkw., czyli więcej niż przez miesiąc, a kolejne ulewy nadchodzą. "W całym mieście przewidywane są poważne powodzie, także w miejscach, na których zwykle one nie występują" - podały władze miasta w komunikacie. Ilość opadów, jak i ich silne natężenie, mogą doprowadzić do przeciążenia systemu odwadniającego. "Przy takich sumach opadów skutki będą rozległe i poważne. Prognozujemy zalane domy i budowle, uszkodzenia dróg oraz bezprecedensowe powodzie wzdłuż rzek i strumieni" - ostrzegł oddział Krajowej Służby Pogodowej (NWS) w Charleston.

Czytaj też: Huragan wyrzucił na plażę kokainę za ponad milion dolarów

Miasto ma plan awaryjny, który obejmuje między innymi ustawianie barier z worków z piaskiem, otwieranie garaży, aby mieszkańcy mogli parkować swoje samochody powyżej poziomu wód powodziowych, oraz informowanie w internecie, które drogi są zamknięte z powodu zalania.

Pełniący obowiązki dyrektora ds. sytuacji nadzwyczajnych w hrabstwie Charleston, Ben Webster, nazwał Debby "zdarzeniem historycznym i potencjalnie bezprecedensowym".

Google Maps

Na skutek dotychczasowych opadów w wielu miejscach na Florydzie, w Georgii i Karolinie Południowej zalane zostały drogi. Funkcjonariusze poruszali się po nich pontonami, pomagając ludziom uwięzionym w domach i samochodach. W hrabstwie Sarasota na Florydzie przeprowadzono ewakuację około 500 osób.

Mieszkańców ewakuowano na łodziachX/Sarasota Police Department
Mieszkańców ewakuowano na łodziachX/Sarasota Police Department

Wielu ludzi bez prądu, odwołane loty

Gwałtowne powodzie spowodowały też wysokie fale sztormowe, wdzierające się w głąb lądu. Na Florydzie we wtorek rano lokalnego czasu prądu było pozbawionych 120 tysięcy odbiorców - podał Reuters. Poprzedniego dnia po południu bez dostępu do energii elektrycznej pozostawało ponad 300 tys. osób na Florydzie i w Georgii, w porównaniu do szczytowej liczby ponad 350 tys.

Strona internetowa FlightAware.com poinformowała, że, w poniedziałek w całej Ameryce ponad 1,6 tysiąca lotów zostało odwołanych, w tym wiele do i z lotnisk na Florydzie m.in. w Orlando i Tampie.

Na Florydzie, w Georgii i Karolinie Południowej wprowadzony został stan wyjątkowy.

Ostrzeżenie przed trudnymi warunkami pogodowymi drodze w mieście Waverly w stanie GeorgiaPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Debby jest czwartym tak silnym huraganem, który powstał na Oceanie Atlantyckim, w tym roku. Meteorolodzy porównują go z huraganem Haervey, który w 2017 roku uderzył w miasto Corpus Christi nad Zatoką Meksykańską w Teksasie. Choć wędrując w głąb lądu żywioł osłabł do burzy tropikalnej, opady były tak ogromne, że w Houston spadło wtedy blisko 1300 l/mkw. Żywioł ten został uznany za jeden z najbardziej "mokrych" cyklonów tropikalnych w historii Stanów Zjednoczonych, powodując śmierć ponad stu osób i szkody w wysokości 125 miliardów dolarów, głównie w obszarze metropolitalnym Houston - przypomina Reuters.

Autorka/Autor:as,ps

Źródło: CNN, Reuters, NHC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: X/Sarasota Police Department

Pozostałe wiadomości

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia. Do Wigilii został tydzień, a w ferworze przygotowań wielu z nas zadaje sobie pytanie - czy w święta zawita do nas śnieg? Zapytaliśmy o to synoptyka tvnmeteo.pl Damiana Zdonka.

Czy jest szansa na białe święta? Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie

Czy jest szansa na białe święta? Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niebezpieczne zdarzenia w polskich górach. W poniedziałek w Tatrach dwóch turystów spadło z wysokości około 400 metrów z lawiną, próbując zdobyć Rysy. Tego samego dnia goprowcy uratowali mężczyznę, którego częściowo przysypała lawina w rejonie Babiej Góry. Wszyscy mieli dużo szczęścia, żaden z turystów nie doznał poważnych obrażeń.

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Źródło:
PAP, TOPR

Silne i tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Najbardziej poszkodowana została stolica. Moment trzęsienia widać na nagraniu z warsztatu samochodowego.

Słychać wielki huk, ludzie uciekają. Nagranie z warsztatu samochodowego

Słychać wielki huk, ludzie uciekają. Nagranie z warsztatu samochodowego

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

We wtorek na Chopoku w Niżnych Tatrach na Słowacji doszło do awarii kolejki linowej. Utknęło 12 narciarzy, wszystkich bezpiecznie ewakuowano.

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Źródło:
HZS

Pogoda w przedświątecznym tygodniu nadal będzie zdecydowanie daleka od zimy. Temperatura w części kraju grubo przekroczy 10 stopni Celsjusza, a jeżeli pojawią się opady, to na pewno nie śniegu. Nadal będzie mocno wiać, choć porywy nie powinny mieć już niszczycielskiej siły.

Zrobi się niezwykle ciepło. Pogoda na 5 dni

Zrobi się niezwykle ciepło. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Wyspami Kanaryjskim i Maderą szaleje burza Dorota, niosąca silny wiatr i ulewne opady deszczu. W wielu miejscach doszło do podtopień i uszkodzone zostały budynki. Gwałtowną pogodą zagrożona jest też kontynentalna Portugalia.

Odwołane zajęcia w szkołach, setki interwencji strażaków

Odwołane zajęcia w szkołach, setki interwencji strażaków

Źródło:
PAP, Canarian Weekly, Atlantico Hoy, JM-Madeira

Pogoda na jutro. W środę 18.12 w części kraju, szczególnie na południu, aura się poprawi. Opady pojawią się tylko na północy Polski. Na termometrach zobaczymy nawet 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 18.12. W nocy może słabo popadać

Pogoda na jutro - środa 18.12. W nocy może słabo popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezidentyfikowana wcześniej choroba, na którą zmarło niedawno ponad 140 osób w Demokratycznej Republice Konga, to ciężka postać malarii - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dostarczyła już leki na tę chorobę.

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Co najmniej sześć osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Vanuatu, państwie wyspiarskim w Oceanii. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka z miejsca katastrofy.

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, Kontakt24, PAP

Samochód został poderwany przez tornado wraz z prowadzącym go strażakiem. Jak relacjonował kierowca, wiatr uniósł ciężkie auto w okamgnieniu i odrzucił je na bok. Do zdarzenia doszło w Kalifornii, zarejestrowano je na nagraniu.

Wirujący lej porwał samochód. "Pamiętam unoszenie się w powietrzu"

Wirujący lej porwał samochód. "Pamiętam unoszenie się w powietrzu"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Silna wichura doprowadziła do zawalenia się kilkudziesięciometrowej dekoracji świątecznej w mieście Marica w Brazylii. W momencie tragedii znajdowali się na niej pracownicy, którzy po otrzymaniu ostrzeżeń przed niebezpieczną pogodą przerwali prace montażowe. Władze miasta poinformowały o jednej ofierze śmiertelnej i dwóch osobach rannych, ogłoszono dwudniową żałobę.

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP, Carta Capital, CNN, 98 FM

Do 21 osób wzrósł wstępny bilans ofiar cyklonu Chido, który w weekend zdewastował położoną u wschodnich wybrzeży Afryki Majottę. Władze obawiają się, że może być ich znacznie więcej - ratownikom nie udało się jeszcze odnaleźć wszystkich zaginionych. Ocaleli mieszkańcy czują się osamotnieni w usuwaniu skutków kataklizmu.

Apokaliptyczne obrazy po przejściu cyklonu. "Wiatr zmiótł dosłownie wszystko"

Apokaliptyczne obrazy po przejściu cyklonu. "Wiatr zmiótł dosłownie wszystko"

Źródło:
PAP, Reuters

Rośnie liczba ofiar cyklonu Chido, który w miniony weekend uderzył w południowo-wschodnie regiony Afryki. Biuro Koordynacji Spraw Humanitarnych ONZ (OCHA) przekazało, że w Mozambiku zginęły 34 osoby, a dotkniętych skutkami żywiołu zostało ponad 170 tysięcy.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych budynków, przybywa ofiar

Dziesiątki tysięcy zniszczonych budynków, przybywa ofiar

Źródło:
PAP, ReliefWeb

Od poniedziałku w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są trudne, w wielu miejscach szlaki są nieprzetarte. W Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Zagrożenie lawinowe w górach

Zagrożenie lawinowe w górach

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, GOPR

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Lato w Australii zaczyna się niezwykle upalnie. W stanie Wiktoria ostatni raz tak gorąco w grudniu było pięć lat temu. W Adelajdzie w nocy temperatura sięgała niemal 30 stopni Celsjusza.

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

Źródło:
The Guardian

Burza lodowa nawiedziła stan Iowa i wschodnią Nebraskę. Doszło do paraliżu komunikacyjnego. Drogi były tak śliskie, że samochody i ciężarówki zsuwały się z nich. W jednym z wielu wypadków związanych z oblodzeniem zginęła jedna osoba.

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Źródło:
ENEX, cbsnews.com

Gwałtowne śnieżyce zaskoczyły wielu kierowców w górach Sierra Nevada w północnej Kalifornii. Parkingi na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady międzystanowej 80 stały się w sobotę szczególnie popularnym miejscem.

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

Źródło:
CNN, tnvmeteo.pl

W 2024 roku płonął największy obszar brazylijskiej Amazonii od 17 lat - wynika z danych satelitarnych Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii. Łączna liczba pożarów puszczy wzrosła rok do roku o 43 procent.

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

Źródło:
PAP

Lodowe włosy pojawiły się w okolicach Wejherowa (woj. pomorskie). To dość rzadkie zjawisko, do powstania którego wymagane są określone warunki pogodowe i obecność pewnego organizmu. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Start prywatnej rakiety Kairos 2 japońskiej firmy Space One został przełożony - po raz drugi w ciągu 24 godzin. Misja początkowo miała ruszyć w sobotę przed południem, następnie jej początek przesunięto na niedzielę. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy, problem stanowiły trudne warunki pogodowe panujące w miejscu startu.

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Aktualizacja:
Źródło:
AFP, The Japan Times, NHK

A23a, największa na świecie góra lodowa, przez wiele miesięcy kręciła się w miejscu w rejonie Oceanu Południowego. Naukowcy z British Antarctic Survey poinformowali, że gigantyczna bryła lodu uwolniła się z uwięzi i zaczęła wędrować dalej.

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Źródło:
BBC, British Antarctic Survey

Sześć pangazów, jedne z największych i najrzadszych ryb słodkowodnych, zaobserwowano w wodach rzeki Mekong. Zwierzęta zaplątały się w rybackie sieci, ale zostały wypuszczone na wolność. Gatunek ten należy do kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem - w ciągu ostatnich dekad jego liczebność zmniejszyła się o 80 procent.

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

Źródło:
AFP, CBS News, tvnmeteo.pl

Rok 2025 zapowiada się jako jeden z najgorętszych w południowej Afryce, gdzie lada dzień rozpocznie się lato. W RPA meteorologów niepokoją późnowiosenne fale gorąca, które od tygodni nawiedzają większość kraju. ONZ ostrzegł, że upalne warunki stanowią poważne zagrożenie dla i tak słabego bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie.

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

Źródło:
PAP, Daily Maverick

Orkan Darragh zniszczył walijskie lasy, a władze zaapelowały o nie wchodzenie do nich. Wiele kilometrów dróg, szlaków i ścieżek rowerowych wciąż jest zablokowane przez powalone drzewa i połamane konary. Sprzątanie trwa też w wielu miastach i miejscowościach.

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Księżycowe halo pojawiło się na niebie nad Zakopanem w nocy z piątku na sobotę. Zjawisko to uznawane bywa za zwiastun pogorszenia pogody. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Samolot musiał lądować awaryjnie krótko po starcie z Nowego Jorku. Przyczyną problemów technicznych był prawdopodobnie ptak, który wleciał prosto w silnik maszyny, poważnie go uszkadzając. Jednemu z pasażerów udało się uchwycić moment uderzenia na nagraniu.

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Źródło:
ABC News, Washington Times

Odchody morskich żyjątek mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Naukowcy opracowali metodę, która wykorzystuje metabolizm oceanicznego zooplanktonu, by usunąć wolny węgiel z wód. Jak wyjaśnili, polega ona na przyspieszeniu naturalnych procesów zachodzących w wodach.

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Źródło:
Dartmouth College, NASA