Zabici, wielu ludzi bez prądu, "powodzie tam, gdzie zwykle nie występują"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, NHC, PAP
Skutki przejścia huraganu Debby
Skutki przejścia huraganu Debby Reuters, lazyskins/Instagram
wideo 2/6
Skutki przejścia huraganu Debby Reuters, lazyskins/Instagram

Debby sieje spustoszenie na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Huragan przyniósł ze sobą wiatr dochodzący do blisko 200 kilometrów na godzinę i bardzo ulewne opady deszczu. Liczba zabitych wzrosła do sześciu. Żywioł, który osłabł do poziomu burzy tropikalnej przemieszcza się w bardzo powolnym tempie, co zwiększa ryzyko poważnych powodzi w Georgii i Karolinie Południowej. W poniedziałek w całej Ameryce w związku z żywiołem odwołano ponad 1,6 tysiąca lotów.

Agencja Reutera we wtorek poinformowała o co najmniej sześciu ofiarach śmiertelnych, w tym pięciu na Florydzie i jednej w Georgii. Wśród nich jest 13-latek z hrabstwa Levy na Florydzie, na którego dom przewróciło się powalone przez silny wiatr drzewo, a także 12-latek, który zginął w wypadku drogowym. W sumie na drogach w trakcie trudnych warunków pogodowych śmierć poniosły trzy osoby.

Kolejne miejsca zagrożone

Krótko po uderzeniu huraganu maksymalna prędkość wiatru wynosiła 190 kilometrów na godzinę w stanie Georgia. We wtorek rano lokalnego czas (po południu w Polsce), po osłabnięciu do burzy tropikalnej, jego siła znacząco spadła. Żywioł rozwijał wiatr dochodzący do ponad 70 km/h, przemieszczając się na południe od miasta Savannah w Georgii. W związku ze skutkami cyklonu wiceprezydent USA Kamala Harris przełożyła zaplanowaną tam podróż.

Debby kieruje się stronę Oceanu Atlantyckiego. Według prognoz amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów (NHC), w czwartek ponownie uderzy, tym razem schodząc na ląd w środkowej części wybrzeża Karoliny Południowej. Jego skutki w poważnym stopniu ma odczuć też Karolina Północna.

Lokalizacja i prognozowana trasa DebyNHC

Debby porusza się wolniej niż człowiek

Debby porusza się wyjątkowo powoli i to właśnie z tym wiąże się największe zagrożenie, jakie ze sobą niesie. Od wtorkowego poranka do czwartku po południu ma pokonać niecałe 320 kilometrów. Oznacza to, że będzie zmieniać swoje położenie ze średnią prędkością około 4,8 km/h. Dla większości dorosłych ludzi jest to niezbyt szybkie tempo spacerowe.

Tak powolny ruch oznacza zwiększone ryzyko obfitych opadów deszczu. Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) prognozowało "historyczne" sumy opadów dla części Georgii i Karoliny Południowej. Do piątku wzdłuż części wybrzeży tych trzech dwóch stanów może spaść od 250 do 500 litrów deszczu na metr kwadratowy, co grozi "katastrofalnymi" powodziami - ostrzegają meteorolodzy.

"Powodzie także tam, gdzie zwykle nie występują"

Obfitymi opadami szczególnie jest zagrożone Charleston w Karolinie Południowej. Już spadło tam ponad 200 l/mkw., czyli więcej niż przez miesiąc, a kolejne ulewy nadchodzą. "W całym mieście przewidywane są poważne powodzie, także w miejscach, na których zwykle one nie występują" - podały władze miasta w komunikacie. Ilość opadów, jak i ich silne natężenie, mogą doprowadzić do przeciążenia systemu odwadniającego. "Przy takich sumach opadów skutki będą rozległe i poważne. Prognozujemy zalane domy i budowle, uszkodzenia dróg oraz bezprecedensowe powodzie wzdłuż rzek i strumieni" - ostrzegł oddział Krajowej Służby Pogodowej (NWS) w Charleston.

Miasto ma plan awaryjny, który obejmuje między innymi ustawianie barier z worków z piaskiem, otwieranie garaży, aby mieszkańcy mogli parkować swoje samochody powyżej poziomu wód powodziowych, oraz informowanie w internecie, które drogi są zamknięte z powodu zalania.

Pełniący obowiązki dyrektora ds. sytuacji nadzwyczajnych w hrabstwie Charleston, Ben Webster, nazwał Debby "zdarzeniem historycznym i potencjalnie bezprecedensowym".

Google Maps

Na skutek dotychczasowych opadów w wielu miejscach na Florydzie, w Georgii i Karolinie Południowej zalane zostały drogi. Funkcjonariusze poruszali się po nich pontonami, pomagając ludziom uwięzionym w domach i samochodach. W hrabstwie Sarasota na Florydzie przeprowadzono ewakuację około 500 osób.

Mieszkańców ewakuowano na łodziachX/Sarasota Police Department
Mieszkańców ewakuowano na łodziachX/Sarasota Police Department

Wielu ludzi bez prądu, odwołane loty

Gwałtowne powodzie spowodowały też wysokie fale sztormowe, wdzierające się w głąb lądu. Na Florydzie we wtorek rano lokalnego czasu prądu było pozbawionych 120 tysięcy odbiorców - podał Reuters. Poprzedniego dnia po południu bez dostępu do energii elektrycznej pozostawało ponad 300 tys. osób na Florydzie i w Georgii, w porównaniu do szczytowej liczby ponad 350 tys.

Strona internetowa FlightAware.com poinformowała, że, w poniedziałek w całej Ameryce ponad 1,6 tysiąca lotów zostało odwołanych, w tym wiele do i z lotnisk na Florydzie m.in. w Orlando i Tampie.

Na Florydzie, w Georgii i Karolinie Południowej wprowadzony został stan wyjątkowy.

Ostrzeżenie przed trudnymi warunkami pogodowymi drodze w mieście Waverly w stanie GeorgiaPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Debby jest czwartym tak silnym huraganem, który powstał na Oceanie Atlantyckim, w tym roku. Meteorolodzy porównują go z huraganem Haervey, który w 2017 roku uderzył w miasto Corpus Christi nad Zatoką Meksykańską w Teksasie. Choć wędrując w głąb lądu żywioł osłabł do burzy tropikalnej, opady były tak ogromne, że w Houston spadło wtedy blisko 1300 l/mkw. Żywioł ten został uznany za jeden z najbardziej "mokrych" cyklonów tropikalnych w historii Stanów Zjednoczonych, powodując śmierć ponad stu osób i szkody w wysokości 125 miliardów dolarów, głównie w obszarze metropolitalnym Houston - przypomina Reuters.

Autorka/Autor:as,ps

Źródło: CNN, Reuters, NHC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: X/Sarasota Police Department

Pozostałe wiadomości

Przed nami duża poprawa pogody. Do końca tygodnia tylko jeden dzień będzie deszczowy i burzowy. Razem ze słońcem wróci wysoka temperatura. W niektórych częściach kraju zrobi się upalnie.

Znów będzie gorąco. I to bardzo

Znów będzie gorąco. I to bardzo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli środę 7.08. Noc zapowiada się chłodno i mgliście. W dzień zrobi się gorąco, termometry pokażą nawet 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 07.08. Przed nami mglista i chłodna noc

Pogoda na jutro - środa 07.08. Przed nami mglista i chłodna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Urzędnicy bułgarskiej stolicy odkryli w okolicach miasta krokodyla. Zwierzę żyło w dziurze wykopanej w ziemi w pobliżu jednej z dróg.

Krokodyl w dziurze przy drodze

Krokodyl w dziurze przy drodze

Źródło:
PAP, nova.bg

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Na horyzoncie widać powrót burz. Z komunikatu wynika, że pierwszych ostrzeżeń możemy spodziewać się już w środę.

Powrót groźnych zjawisk. Gdzie spodziewać się ostrzeżeń

Powrót groźnych zjawisk. Gdzie spodziewać się ostrzeżeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Włochy powołały we wtorek specjalnego komisarza do walki z rozprzestrzenianiem się kalinka błękitnego, zwanego także niebieskim krabem. Gatunek, który pojawił się kilka lat temu na Półwyspie Apenińskim, powoduje zagrożenie nie tylko dla lokalnego ekosystemu morskiego, ale także dla gospodarki całego kraju.

Walczą z inwazją niebieskich krabów. Powołali specjalnego komisarza

Walczą z inwazją niebieskich krabów. Powołali specjalnego komisarza

Źródło:
Reuters

Pożar lasu spalił domy w kalifornijskim mieście San Bernardino. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się na powierzchni 40 hektarów, obejmując swoim zasięgiem jedną z dzielnic. W walkę z żywiołem zaangażowali się mieszkańcy.

Pożar trawił domy, do walki z ogniem wkroczyli mieszkańcy

Pożar trawił domy, do walki z ogniem wkroczyli mieszkańcy

Źródło:
LA Times

Wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców rzuciły nowe światło na to, w jaki sposób kolce wykształciły się u tak wielu roślin w ciągu milionów lat ewolucji. Jak się okazuje, odpowiedź znajduje się w ich DNA.

Dlaczego rośliny mają kolce? Naukowcy poznali odpowiedź

Dlaczego rośliny mają kolce? Naukowcy poznali odpowiedź

Źródło:
PAP, CNN, Science

Serwisy internetowe i autorzy w mediach społecznościowych informują w ostatnich dniach o nowym zjawisku: "burzach widmo". Mają być gwałtowne i nieprzewidywalne. Tylko że żadne takie ekstremalne zjawisko nie istnieje. Niefortunne tłumaczenie z języka niemieckiego stało się podstawą pogodowego fake newsa.

"Burze widmo" idą z Niemiec? Nie ma takiego zjawiska

"Burze widmo" idą z Niemiec? Nie ma takiego zjawiska

Źródło:
Konkret24

Ogień szaleje w pobliżu Budvy w Czarnogórze. We wtorkową noc strażacy walczyli z płomieniami w niedostępnym terenie, a w pobliskich miejscowościach rozstawione zostały kolejne załogi. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie nad popularnym kurortem

Płomienie nad popularnym kurortem

Źródło:
Vijesti, Kontakt 24

Tragicznie zakończyły się poszukiwania zabłąkanego delfina, który pływał w ubiegłym tygodniu po największej rzece w Londynie. W poniedziałek służby odnalazły ciało martwego ssaka. Później zauważono także zwłoki innego delfina, którego wcześniej nie widziano.

Nie żyją dwa delfiny, które wpłynęły do Tamizy

Nie żyją dwa delfiny, które wpłynęły do Tamizy

Źródło:
PAP, Sky News

Kleszcze afrykańskie Hyalomma są już obecne w Polsce. Organizatorzy akcji "Narodowe Kleszczobranie", angażującej Polaków do poszukiwań tych pajęczaków, poinformowali, że do tej pory pajęczaki znalezione zostały w trzech miejscach w naszym kraju. Wiedza na temat ich obecności jest istotna, ponieważ mogą przenosić one wiele chorobotwórczych wirusów i bakterii.

W Polsce znaleziono kleszcze afrykańskie. Mogą przenosić poważne choroby

W Polsce znaleziono kleszcze afrykańskie. Mogą przenosić poważne choroby

Źródło:
PAP

Najgorętsza pogoda czeka nas w połowie miesiąca. Jak duże czekają nas upały? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Pogoda na 16 dni: sierpniowy szczyt temperatury na horyzoncie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornado przeszło w poniedziałek nad stanem Nowy Jork. Trąba wodna, która uformowała się nad wodami jeziora Erie, zeszła na ląd w mieście Buffalo. Silny wiatr spowodował uszkodzenia w centralnych dzielnicach, zrywając dachy z budynków i przewracając drzewa.

Rekordowe tornado zrywało dachy i przewracało drzewa

Rekordowe tornado zrywało dachy i przewracało drzewa

Źródło:
Reuters, USA Today

Miniony lipiec w Grecji był najgorętszym od 1960 roku - podało Obserwatorium Narodowe w Atenach. To kolejny z rzędu rekordowy ciepły miesiąc w tym kraju.

Historyczny lipiec w Grecji

Historyczny lipiec w Grecji

Źródło:
PAP, phys.org

A23a, największa na świecie góra lodowa, znalazła się w pułapce. Gigantyczna bryła została uwięziona przez kolumnę Taylora - zjawisko, do którego dochodzi w bardzo określonych warunkach. Dla A23a może to być jednak szczęśliwy zbieg okoliczności.

A23a w pułapce. Największa góra lodowa świata "nie chce umierać"

A23a w pułapce. Największa góra lodowa świata "nie chce umierać"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Ekstremalna susza dotyka środkowe regiony Brazylii. W ponad 140 gminach wprowadzono stan wyjątkowy. W niektórych woda dostarczana jest za pomocą beczkowozów.

"Coraz powszechniejszy brak wody". Stan wyjątkowy w ponad stu gminach

"Coraz powszechniejszy brak wody". Stan wyjątkowy w ponad stu gminach

Źródło:
PAP, AP

Blok lodu spadł na alpinistów w rejonie Mont Blanc. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne. Do oderwania się lodu najprawdopodobniej doszło z przyczyn naturalnych.

Tragedia na Mont Blanc. Blok lodu zabił alpinistę

Tragedia na Mont Blanc. Blok lodu zabił alpinistę

Źródło:
Reuters, RJB

Ulewy nawiedziły w niedzielę stolicę Danii. Pod wodą znalazła się część ważnych ciągów komunikacyjnych Kopenhagi, powodując wielogodzinne utrudnienia. Według meteorologów wczoraj miejscami spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj pada przez pół miesiąca.

Pół miesiąca deszczu w kilkanaście godzin

Pół miesiąca deszczu w kilkanaście godzin

Źródło:
dr.dk, vejr.tv2.dk

Liście na drzewach pod wpływem całonocnego, sztucznego oświetlenia mogą stawać się twardsze, a przez to niejadalne dla owadów - wynika z najnowszych badań naukowców. Zdaniem ekspertów, ten niekorzystny proces może stwarzać zagrożenie dla ekosystemu i bioróżnorodności.

Nocne oświetlenie wpływa negatywnie na liście

Nocne oświetlenie wpływa negatywnie na liście

Źródło:
The Guardian, Frontiers in Plant Science

Nagranie rzadkiej sceny ze świata przyrody, dostaliśmy na Kontakt 24. Widać na nim, jak grupa wilków spotyka w lesie dzika bez nogi. - Widząc jego determinację we własnej obronie wiedziały, że nie warto ryzykować - stwierdził autor filmu.

"Bardzo trudno jest zarejestrować tak wyjątkowe sceny"

"Bardzo trudno jest zarejestrować tak wyjątkowe sceny"

Źródło:
Kontakt 24

Piorun uderzył w sobotę na plaży w miejscowości Alba Adriatica we włoskim regionie Abruzja. Trzy kobiety odniosły obrażenia, w tym dwie ciężkie. Jedna z nich była reanimowana ma miejscu.

Piorun raził trzy kobiety na plaży

Piorun raził trzy kobiety na plaży

Źródło:
PAP, ANSA, La Repubblica

Ulewy spowodowały zapadnięcie się drogi w Meksyku. Dziura w ziemi była głęboka na dwa metry. Jak podały lokalne media, gwałtowne opady rozerwały biegnącą pod jezdnią kanalizację burzową, powodując zapadlisko.

Spadł deszcz, w jezdni powstała dziura głęboka na dwa metry

Spadł deszcz, w jezdni powstała dziura głęboka na dwa metry

Źródło:
Reuters, El Sol de Morelia

W Queensland w Australii trwają poszukiwania mężczyzny, którego miał zaatakować krokodyl. Mężczyzna łowił ryby w jednej z rzek.

40-latek nie wypłynął z rzeki. Możliwy atak krokodyla

40-latek nie wypłynął z rzeki. Możliwy atak krokodyla

Źródło:
ABC News

Dwa delfiny zostały zauważone w rejonie Zatoki Gdańskiej w ostatnich dniach. Zdarzenie to zostało zarejestrowane na nagraniu. Widać na nim zwierzęta pływające tuż obok statku. Eksperci z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego potwierdzili, że były to delfiny zwyczajne, które w Bałtyku naturalnie nie występują.

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Delfiny pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Dzięki zdjęciom wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a naukowcy odkryli czarną dziurę o średniej masie. Znajduje się ona wewnątrz Omega Centauri, największej gromady kulistej na niebie - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Wewnątrz największej gromady kulistej odkryto czarną dziurę

Wewnątrz największej gromady kulistej odkryto czarną dziurę

Źródło:
PAP, ESA