Wkrótce rozpocznie się nowy etap trwającej kilka lat renowacji Hagii Sophii. Remont jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli Stambułu skupia się przede wszystkim na ochronie historycznych kopuł przed skutkami potencjalnych trzęsień ziemi.
Remont liczącego blisko 1500 lat zabytku trwa od trzech lat. Część z wykonywanych tam prac renowacyjnych skupia się na ochronie historycznych kopuł zabytku przed zagrożeniami związanymi z trzęsieniem ziemi.
- Pod koniec tych trzech lat skupiliśmy się na bezpieczeństwie sejsmicznym Hagii Sophii, minaretów, głównej kopuły i głównych łuków, szczególnie ze względu na spodziewane trzęsienie ziemi w Stambule - powiedział dr Mehmet Selim Okten, wykładowca na Uniwersytecie Mimara Sinana i członek rady naukowej nadzorującej renowację.
Jak przypomniała agencja prasowa AP, w 2023 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło południową część Turcji, zabijając ponad 53 tys. osób i niszcząc lub uszkadzając tysiące budynków. Stambuł wówczas nie ucierpiał, ale nasiliły się obawy dotyczące możliwości wystąpienia tam podobnego kataklizmu w przyszłości.
Ochronne ramy
Jak przekazali tureccy urzędnicy wkrótce rozpocznie się kolejna faza remontu budowli. Zdaniem dr Oktena ma to być najważniejsza interwencja w całej długiej historii tej budowli.
- Na wschodniej fasadzie zostanie zainstalowany żuraw wieżowy, a potem pokryjemy górną część tej wyjątkowej budowli systemem ram ochronnych. W ten sposób będziemy mogli pracować bezpieczniej i zbadać warstwy budynku naukowo, w tym uszkodzenia spowodowane przez pożary i trzęsienia ziemi w X i XIV wieku - powiedział ekspert.
Przekazał, że nie wiadomo, kiedy prace się zakończą, ale zapewnił, że renowacja będzie prowadzona w sposób przejrzysty.
Hagia Sophia
Hagia Sophia, jako bazylika Mądrości Bożej, została ufundowana przez cesarza Justyniana Wielkiego i ukończona w 537 r. Przez kolejne 900 lat była największą chrześcijańską katedrą na świecie. Po podboju Konstantynopola przez Turków w 1453 r. świątynię przekształcono w meczet, zmieniając jej wystrój i dobudowując minarety. Status budynku zmienił się ponownie po upadku imperium osmańskiego po I wojnie światowej - w 1934 r. Hagia Sophia stała się muzeum. W 2020 roku zabytek znów został przekształcony w meczet.
Źródło: PAP, AP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock